ثبت ملی دارکوب قهوه ای در چهارمحال و بختیاری

به گزارش شیوا مارکت، مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: گونه دارکوب قهوه ای در شهرستان کوهرنگ توسط کمیته ثبت پرندگان ایران مستندسازی و تایید شد.

ثبت ملی دارکوب قهوه ای در چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبرنگاران، شهرام احمدی اظهار کرد: مستندسازی از یک گونه پرنده مربوط به راسته دارکوب سانان (piciformes) با نام فارسی دارکوب قهوه ای و نام علمی Jynx torquil که توسط سعید حیدری دوستدار محیط زیست و عکاس طبیعت تصویربرداری شده بود، توسط کمیته ثبت پرندگان ایران صورت پذیرفت.

وی مکان ثبت و تصویربرداری از این گونه را شهرستان کوهرنگ برشمرد و اضافه کرد: این گونه مهاجر در فروردین ماه سال 1396 شناسایی و تصویربرداری شده که پس از طرح و آنالیز توسط این کمیته، ثبت شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری در خصوص زیستگاه این پرنده اظهار داشت: معمولاً در باغ ها، میوه زارها، پارک ها و ردیف درخت کنار مزارع و در سوراخ های موجود در تنه درختان و شکاف ساختمان ها و امثال آن آشیانه می سازد.

احمدی توضیح داد: تنها خطری که این پرنده را تهدید می نماید، انهدام زیستگاه هاست، بنابراین باید نسبت به حفاظت از مناطق زیستگاهی و انجام مطالعات در جهت شناخت بیشتر آن بکوشیم.

وی یادآور شد: این پرنده 16 سانتی متر طول دارد و رنگ پر و بال و ویژگی رفتاریش شبیه شبگردهاست هم چنین به علت توانایی و سازگاریش در مخفی شدن مسائل فراوانی در تشخیص و آنالیز این پرنده به وجود می آورد و اغلب در حال تغذیه درون پوشش گیاهی نزدیک سطح زمین به سر می برد.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 1951

به "ثبت ملی دارکوب قهوه ای در چهارمحال و بختیاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت ملی دارکوب قهوه ای در چهارمحال و بختیاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید