جزئیات تبادل زندانی ایرانی یا یک فرانسوی ، خودداری فرانسه از تحویل مهندس ایرانی به آمریکا

به گزارش شیوا مارکت، مهندس ایرانی که بیش از یک سال قبل به اتهام نقض تحریم های آمریکا علیه ایران در فرانسه بازداشت شده بود، روز آدینه آزاد شد.

جزئیات تبادل زندانی ایرانی یا یک فرانسوی ، خودداری فرانسه از تحویل مهندس ایرانی به آمریکا

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، جلال روح الله نژاد مهندس ایرانی که به اتهام نقض تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در فرانسه بازداشت شده بود، آزاد شده است. مهندس جلال روح الله نژاد که تا ساعاتی دیگر وارد کشورمان خواهد شد، در اواسط بهمن ماه 1397به درخواست وزارت دادگستری آمریکا در فرودگاه نیس واقع در جنوب فرانسه بازداشت شده بود.

در اوایل خردادماه سال 98 دادگاهی در فرانسه با تحویل وی به وزارت دادگستری آمریکا موافقت نموده بود و چندی بعد این حکم به تأیید دیوان عالی فرانسه نیز رسید.

در اواخر بهمن ماه 98 مهندس روح الله نژاد به وسیله وکلای خود رسماً به این حکم اعتراض کرد و خاتمه با پیگیری های دولت جمهوری اسلامی ایران آزاد شد.

در همین چارچوب رولاند گابریل مارشال که به جرم اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران به 5 سال زندان محکوم شده بود با گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود با استفاده از تخفیف مجازات، امروز از زندان آزاد شد و در اختیار سفارت فرانسه در تهران نهاده شد.

  • خودداری فرانسه از تحویل مهندس ایرانی به آمریکا

دادگاه های فرانسه و دیوان عالی این کشور درخواست آمریکا برای استرداد روح الله نژاد را تایید نموده بودند ولی دولت فرانسه با تغییر این تصمیم وی را آزاد کرد. به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، با توجه به همکاری قوه قضائیه برای آزادی یکی از زندانیان فرانسه با استفاده از تخفیف مجازات، دولت فرانسه در همکاری متقابل با تغییر تصمیم قبلی وی را آزاد کرد. ستاد حقوق بشر قوه قضائیه نیز گفت: مهندس جلال روح الله نژاد که سال گذشته هنگام ورود به فرانسه به اتهام دور زدن تحربم های غیرقانونی آمریکا علیه کشورمان بازداشت شد، امروز (1 فروردین 99) آزاد شد.

دادگاهی در فرانسه درخواست مقامات آمریکا برای استرداد این شهروند ایرانی را تایید نموده بود. چندی پیش دیوان عالی فرانسه نیز حکم این دادگاه را تایید و مقرر نموده بود آقای روح الله نژاد به آمریکا مسترد گردد. با پیگیری های بعمل آمده توسط نهادهای امنیتی و دستگاه قضایی کشورمان خاتمه دولت فرانسه امروز جلال روح الله نژاد را آزاد کرد.

با وجود تایید استرداد روح الله نژاد، تغییر تصمیم فرانسه و رد درخواست دولت آمریکا در نتیجه پیگیری های پیچیده نهادهای جمهوری اسلامی ایران، آزادی شهروند ایرانی دستاوردی قابل توجه برای کشورمان و ناکامی عظیم برای دولت آمریکا ارزیابی می گردد.

در همین چارچوب رولاند گابریل مارشال که به جرم اقدام علیه امنیت ملی در دادگاه عمومی و انقلاب تهران به 5 سال زندان محکوم شده بود، با گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود، با استفاده از تخفیف مجازات امروز از زندان آزاد شد و در اختیار سفارت فرانسه در تهران نهاده شد.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 17553

به "جزئیات تبادل زندانی ایرانی یا یک فرانسوی ، خودداری فرانسه از تحویل مهندس ایرانی به آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات تبادل زندانی ایرانی یا یک فرانسوی ، خودداری فرانسه از تحویل مهندس ایرانی به آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید