جعبه سیاه تومورهای سرطانی کشف شد

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران به نقل از تلگراف، دانشمندان کشف نموده اند دلیل سرطان در دی ان ای تومورها نوشته شده است. این کشف نشان می دهد چه میزان از بیماری به عواملی مانند آلودگی و آفت کش ها مرتبط است.

جعبه سیاه تومورهای سرطانی کشف شد

تا به امروز ریشه بسیاری از سرطان ها مبهم بوده است و پزشکان نمی توانستند تأثیر عوامل سرطانزا رأیی را ردیابی نمایند که در زندگی روزمره وجود دارد.

حتی در سرطان ریه هنوز معین نیست سیگار کشیدن تا چه حد در این روند تأثیر می گذارد و عوامل دیگر مانند زندگی در خیابان های شلوغ یا تنفس آلاینده ها را چطور می تواند با سرطان ریه مرتبط باشد. اما اکنون گروهی از دانشمندان دانشگاه کمبریج و کالج کینگ لندن نشان داده اند تومورها اطلاعاتی در خود دارند و مانند جعبه سیاه هواپیماها به عوامل بیماری اشاره می نمایند.

در این پژوهش محققان سلول های بنیادی را در معرض عوامل بیماری زا قرار دادند و تغییر دی ان ای آنها حین تشکیل سرطان را ثبت کردند. این روند نشانگر جهشی عوامل اصلی را نشان می دهد و حتی نشان می دهد کدام عوامل تأثیر بیشتری در ایجاد سرطان داشته اند.

به همین دلیل محققان کاتالوگی از علائم 41 عامل محیطی مرتبط با سرطان را منتشر نموده اند و به این ترتیب پزشکان می توانند ریشه این بیماری ها را دریابند.

سرنا نیک زاینال محقق ارشد این پژوهش می گوید: علائم جهشی در حقیقت شبیه اثر انگشت عوامل سرطان زا هستند که از دی ان ای به جا می مانند و هرکدام در نوع خود یگانه به شمار می روند.

کدهای ژنتیک انسان در مولکول هایی به نام نوکلئوتیدها نوشته شده که با حروف A، C، G و T نشان داده می شوند. این روش جدید با مطالعه جهش ها در دی ان ای انجام می گردد. همزمان با تقسیم شدن سلول ها آنها دی ان ای خود را کپی می نمایند بنابراین جهش های متعددی با گذر زمان به وجود می آید. تعداد اشتباهات روی هم تلنبار می گردد و به رشد بی رویه سلول یا همان توسعه تومورها منجر می گردد.

همچنین هریک از عوامل سرطانزا به شیوه ای متفاوت تغییر می نماید.

این روش چنان دقیق است که حتی نشان می دهد کدام مواد شیمیایی در دود تنباکو عامل ایجاد تومورهای سرطان ریه هستند.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5046

به "جعبه سیاه تومورهای سرطانی کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جعبه سیاه تومورهای سرطانی کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید