جک ما 20 سال پس از تاسیس علی بابا خود را بازنشست می نماید

به گزارش شیوا مارکت، شرکت علی بابا، غول تجارت الکترونیک چین هفته گذشته گفت که جک ما، بنیانگذار و مدیر اجرایی این شرکت، ظرف یک سال آتی جایگاه ریاست خود را ترک خواهد نمود. با توجه به برنامه های جانشینی که قبلا توسط این شرکت تنظیم گردیده بود، مدیر عامل علی بابا دنیل ژانگ، در دهم سپتامبر سال 2019 جانشین ما در سمت رییس هیئت مدیره خواهد شد.

جک ما 20 سال پس از تاسیس علی بابا خود را بازنشست می نماید

برای انتقال هرچه نظام یافته تر این جانشینی، ما، در طول 12 ماه آینده در سمت مدیر اجرایی باقی خواهد ماند. علی بابا پس از تایید این خبر گفت: آقای ما دوران کنونی خود را به عنوان عضو هیئت مدیره علی بابا تا زمان برگزاری مجمع عمومی سالیانه خود در سال 2020 سپری خواهد نمود.

جک ما علی بابا را در سال 1999 تاسیس کرد و اکنون با سرمایه خالص بالغ بر 30 میلیارد دلار ثروتمندترین مرد چین به شمار می رود. او در سال 2013 به کار خود در صندلی مدیرعاملی علی بابا خاتمه داد و مسئولیت ها را به جاناتان لو سپرد و دو سال بعد از لو، ژانگ مسئولیت آن را برعهده گرفت.

این غول تجارت الکترونیکی عضو بازار بورس نیویورک کار خود را در بازار تجارت الکترونیک چین آغاز کرد و در حال حاضر فعالیت های آن حتی در زمینه محاسبات ابری و پرداخت های دیجیتالی توسط شرکت تابعه Ant Financial گسترش یافته است و سهام آن به صورت عمومی عرضه گردیده است.

گزارش سه ماهه اخیر مالی علی بابا، تا خاتمه ماه جون، رشد 61 درصدی درآمد این شرکت را تا ارزش 80.9 میلیارد یوآن چین یا حدود 11.8 میلیارد دلار نشان می دهد. سهام علی بابا هفته گذشته در سقف 162.37 دلار بسته شد. این رقم پایین تر از بالاترین رکورد این شرکت در ماه جون با رقم 210 دلار بود.

جک ما در نامه ای خطاب به مشتریان و سهامداران خبر استعفای خود از سمت مدیر اجرایی را گفت و به شرح تصمیمات خود پرداخت. با وجود کناره گیری ما از صندلی مدیریتی او همچنان به عنوان شریک زندگی در هیئت شرکایی علی بابا باقی خواهد ماند. این هیات از 36 عضو تشکیل گردیده است که اکثر اعضای هیئت مدیره را مطابق با مقررات شرکت معین می نمایند.

در ادامه می توانید متن کامل نامه جک ما را مطالعه کنید:

امروز، در حالی که ما نوزدهمین سالگرد علی بابا را میگذرانیم، من هیجان زده هستم تا اخباری را با شما در میان بگذارم: با تصویب هیئت مدیره، طی مدت یک سال، از تاریخ 10 سپتامبر 2019 که همزمان با بیستمین سالگرد علی بابا خواهد بود، مدیر عامل گروه، دنیل ژانگ، جانشین من به عنوان رئیس هیئت مدیره خواهد بود؛ در حالی که من همچنان به عنوان مدیر اجرایی در 12 ماه آینده باقی خواهم ماند و برای اطمینان از انتقالی موفقیت آمیز با وی همکاری خواهم کرد. سپس تا زمان برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سهامداران در سال 2020 در هیئت مدیره علی بابا خواهم ماند.

من در طول ده سال گذشته، فکر و انرژی زیادی برای آمادگی برای انجام موفقیت آمیز این طرح صرف نموده ام. خوشحالم که امروز این طرح را اعلام می کنم و از حمایت های خانواده علی بابا و هیئت مدیره شرکت سپاسگزارم. همچنین می خوام از تمامی همکارانم در علی بابا و خانواده های آن ها تشکر کنم؛ زیرا اعتماد، حمایت و سرمایه گذاری های شما در این 19 سال ما را برای این چنین روزی با اعتماد به نفس و مستحکم آماده کرد.

این گذار نشان می دهد که علی بابا از یک شرکت متکی به افراد به سطح بعدی حکمرانی خود و تبدیل شدن به یک سیستم برتر سازمانی و فرهنگی توسعه استعدادها گام نهاده است.

هنگامی که علی بابا در سال 1999 تاسیس شد، هدف ما ساخت شرکتی بود که مایه افتخار چین و دنیا باشد و سه قرن را در 102 سال پشت سر گذارد. همچنین همگی می دانستیم که هیچکس قادر به باقی ماندن در شرکت در طول 102 سال نیست. یک علی بابای پایدار می بایست با تکیه بر حاکمیت چند صدایی، فلسفه فرهنگ محور، سازگاری و ثبات در توسعه استعداد ساخته گردد. هیچ شرکتی قادر نیست که تنها بر بنیان گذاران خود تکیه کند. به دلیل محدودیت های فیزیکی در توانایی ها و انرژی، هیچ کس برای همیشه قادر به بر دوش کشیدن مسئولیت های ریاست و مدیریت عاملی نیست.

ما 10 سال پیش این سوال را از خود پرسیدیم که چگونه علی بابا می تواند پس از رفتن جک ما از شرکت به رشدی پایدار دست یابد؟ اعتقاد ما بر این بود که تنها راه چاره ممکن شرکت توسعه یک سیتم حکومتی براساس فرهنگ و مکانیسم های منحصربه فرد برای توسعه پایدار استعداد هاست. برای 10 سال ما کار بر روی این موضوع را ادامه دادیم.

من به عنوان یک معلم آموزش دیده ام و به آنچه که دست یافته ام افتخار می کنم. معلمان همیشه می خواهند دانش آموزانشان را از خود فراتر ببرند، بنابراین مسئولیت من و شرکت، اجازه دادن به جوانان برای بر عهده دریافت نقش رهبری بود. در نتیحه افراد بااستعداد ماموریت ما را برای ساده کردن تجارت در همه جا به ارث می برند. انجام این ماموریت به منظور یاری به کسب و کارهای کوچک، جوانان و زنان در سراسر دنیا علاقه مندی شخصی من است. این نه تنها هدف ما از روز اول بود بلکه من خوشحالم که چنین فرصتی در اختیار داشته ام. به حقیقت پیوستن این رویای در پس این ماموریت، احتیاج به مشارکت افرادی بیش از جک ما و کوشش مداوم نسل های آینده دارد.

علی بابا شگفت آور است؛ نه به خاطر کسب و کار ما یا مقیاس یا دست آوردهای آن. بهترین چیز در مورد علی بابا این است که ما همه در یک ماموریت و چشم انداز مشترک باهم هستیم. نظام مشارکتی ما، فرهنگ منحصربه فرد و تیمی با استعداد، شالوده ای قوی برای میراث شرکت ما ساخته است. در واقع، از زمانی که من مسئولیت مدیر عاملی را در سال 2013 بر عهده گرفتم به مدت پنج سال به نرمی و با پشتوانه این عناصر سازمانی حرکت نموده است.

سیستم مشارکتی که ما توسعه داده ایم، راه چارهی خلاقانه برای حکومتداری خوب و پایدار است؛ زیرا چالش های متعددی را که شرکت با آنها روبرو است رفع می نماید: نوآوری مداوم، جانشینی رهبری، پاسخگویی و تداوم فرهنگی. ما در طول سال ها و با تکرار این مدل مدیریتی در زمینه برقرای تعادل بین سیستم و افراد به تجاربی دست یافتیم و آن ها را ارتقا دادیم. تکیه بر افراد یا دنبال کردن کورکورانه یک سیستم راه چاره ساده ای است اما مشکل ما را حل نخواهد نمود. برای دستیابی به رشد پایدار درازمدت، شما احتیاج به برقراری تعادل بین سیستم، مردم و فرهنگ دارید. من اطمینان کامل دارم که سیستم مشارکتی ما و کوشش ها برای حفظ فرهنگ، در طول زمان با عشق و حمایت مشتریان، کارکنان و سهامداران پیروز خواهد شد.

از زمان تاسیس علی بابا در 1999، ما دارای این دیدگاه بودیم که آینده علی بابا احتیاج به اتکا به استعدادهای خود دارد و این به ما یاری می نماید تا برنامه های موفق مدیریتی خود را تکرار کنیم. پس از سال ها کار سخت، امروز علی بابا دارای کیفیت و کمیتی در کلاس دنیای است. معلم درون من به شدت به تیم ما، رهبری ما و ماموریت منحصربه فرد فرهنگی ما افتخار می نماید. همچنین افتخار می کنم که ما به پرورش استعدادهای استثنایی و حرفه ای همچون دنیل ژنگ در زمینه مدیریت و رهبری ادامه می دهیم.

دنیل 11 سال همراه گروه علی بابا بوده است. از زمانی که مسئولیت مدیر عاملی را بر عهده گرفت، استعدادهای فوق العاده، حساسیت تجاری و رهبری متعهد خود را به نمایش گذاشت. تحت مدیریت وی، علی بابا 13 دوره متوالی رشد پایدار را شاهد بوده است. ذهن تحلیلگر او منحصربه فرد است؛ وی چشم انداز گران بهای ما را عهده دار گردیده است. او مسئولیت را با اشتیاق می پذیرد و به دنبال نوآوری و آزمایش مدل های کسب وکار خلاقانه است. رسانه های خبری چین دانیل را به عنوان مدیر عامل شماره یک سال 2018 نامگذاری نموده اند و به واقع او شایسته این عنوان است. او و تیمش اعتماد و حمایت مشتریان، کارکنان و سهامداران را جلب نموده اند. آغاز فرایند انتقال مشعل علی بابا به دنیل و تیم او، تصمیمی درست در زمانی درست بود؛ زیرا با تجربه ای که از کار کردن با آن ها دارم، می دانم که آماده هستند و من اعتماد کامل به نسل بعدی رهبرانمان دارم.

در مورد خودم، من هنوز رویاهایی برای دنبال کردن دارم. کسانی که من را می شناسند می دانند که من دوست ندارم بی کار بنشینم. قصد دارم نقش خود به عنوان بنیان گذار مشارکتی را در علی بابا ادامه دهم. من همچنین می خواهم به آموزش بازگردم، چیزی که من را با موهبت هایش هیجان زده می نماید؛ زیرا این چیزی است که من عاشق انجامش هستم. این دنیا بزرگ است و من هنوز جوان هستم، بنابراین می خواهم چیزهای جدید را تجربه کنم؛ از کجا معلوم، شاید رویاهای جدید پیدا کنم؟!

تنها چیزی که می توانم قول بدهم این است: علی بابا هرگز وابسته به جک ما نبوده اما جک ما برای همیشه متعلق به علی بابا است.

منبع: Entrepreneur

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 843

به "جک ما 20 سال پس از تاسیس علی بابا خود را بازنشست می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جک ما 20 سال پس از تاسیس علی بابا خود را بازنشست می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید