خبرنگاران امضای سند همکاری ایران و جوامع بین المللی برای احیای تالاب هامون

به گزارش شیوا مارکت، تهران - خبرنگاران - مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: پروژه ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت های جایگزین جوامع محلی در تالاب های هامون میان سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه عمران ملل متحد(یو ان دی پی) امضا شد.

خبرنگاران امضای سند همکاری ایران و جوامع بین المللی برای احیای تالاب هامون

علی ارواحی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی خبرنگاران اضافه نمود: در نتیجه فعالیت های طرح حفاظت از تالاب های ایران و همکاری نزدیک آن با سازمان حفاظت محیط زیست و برنامه عمران سازمان ملل متحد پروژه ارتقای مدیریت جامع منابع طبیعی برای احیای اکوسیستم تالاب و حمایت از معیشت های جایگزین جوامع محلی در تالاب های هامون شکل گرفت و به امضای طرفین رسید.

وی گفت: هدف این پروژه این است که بتواند به نقش و ارتباط زندگی مردم در تالاب های هامون و همچنین حیات هامون در زندگی مردم توجه کند و همزمان بتواند هم روی موضوع حفاظت از این تالاب و هم ارتقای سطح معیشت اهالی اطراف آن کار کند.

ارواحی با بیان اینکه این پروژه قرار است به مدت پنج سال اجرایی گردد و حمایت اقتصادی اتحادیه اروپا را به همراه دارد، گفت: شاید این پروژه فرصتی باشد تا بتوان ایده ها یا شکل های جدید گزینه های معیشتی را در آن محدوده به صورت پایلوت اجرایی کرد و در ادامه اگر دولت این پایلوت ها را پیروز دید بتواند در سطح گسترده تری آنها را تعمیم دهد.

وی ادامه داد: فعالیت این پروژه بر این تاکید دارد که باید فشار بر منابع تالاب های هامون و به طور خاص بر منابع آبی مجموعه این تالاب ها به حداقل ممکن برسد و همزمان به تقویت ارتباط فرامرزی تالاب هامون با کشور همجوار یاری کند تا شاهد تخصیص منابع آبی بیشتری برای این مجموعه تالابی باشیم و شاید فرصتی باشد برای تقویت و گسترش ارتباط وزارت امور خارجه کشورمان با کشور همجوار یعنی افغانستان با این تالاب تا مقوله تخصیص آبهای فرامرزی به شکل بهتری اجرایی گردد.

ارواحی اضافه نمود: مبحث دیگر این پروژه توجه به مقوله تغییرات اقلیمی و شیوه های سازگاری با این تغییرات است، می دانیم که ایران کشوری خشک و نیمه خشک است و بر این اساس منابع آبی محدودی در اختیار داریم بنابراین داشتن سازگاری با شرایط اقلیمی بسیار حایز اهمیت است، به عنوان مثال در این پروژه بحث کشاورزی به عنوان یکی از شاخه های فعالیت مد نظر است به این معنا که بتوانیم این بخش را تا حد ممکن با اقلیم سازگار کنیم.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران ادامه داد: علاوه بر بخش کشاورزی کوشش شد تا سایر فعالیت هایی که به طور خاص بر روی منابع آبی تالابی فشار وارد می نمایند نیز مد نظر قرار گیرند تا با اجرای آن فشار کمتری به منابع آبی وارد گردد، در واقع به طور کلی کوشش می گردد تا به نوعی شیوه های بهره برداری سازگار با منابع به مرحله اجرا گذاشته گردد که امیدواریم با اجرای آن تجربه خوبی به دست آوریم.

وی گفت: برای اجرا ابتدا مطالعاتی را بر روی مباحث اقلیمی انجام خواهیم داد تا شیوه های موثری را شناسایی و اجرایی کنیم به طوری که هم بحث توسعه منطقه اتفاق بیفتد و هم معیشت مردم شرایط بهتری یابد و هم اینکه موجب احیای تالاب گردد، در واقع رسالت پروژه های این چنینی پایلوت کردن مدل ها است که امیدواریم از دل این فعالیت ها مدلی بیرون بیاید که در صورت تایید بخش های دولتی، شاهد تعمیم آن به تمام مناطق تالابی در کشور باشیم، همچنین تقویت حمایت های اقتصادی دولت را نیز در این راستا داشته باشیم.

تالاب هامون

دریاچه یا تالاب بین المللی هامون سومین دریاچه عظیم ایران پس از دریاچه خزر و دریاچه ارومیه، هفتمین تالاب بین المللی دنیا و یکی از ذخیره گاه های زیست کره در ایران است، تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان واقع شده و از سه دریاچه کوچک به نام های هامون پوزک، هامون سابوری و هامون هیرمند تشکیل شده است که در زمان فراوانی آب به هم می پیوندند و دریاچه مشترک هامون بین افغانستان و ایران را تشکیل می دهند، رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود به هامون و رودخانه های خاش رود، فراه، هاروت رود، شوررود، حسین آباد و نهبندان به هامون می ریزند.

وسعت دریاچه هامون در زمان پرآبی 5660 کیلومتر مربع است که از این مقدار 3820 کیلومتر مربع متعلق به ایران و بقیه متعلق به افغانستان است. با این اوصاف، دریاچه هامون وابسته به رودخانه هیرمند است و این وابستگی باعث شده تا هرگونه نوسانات در میزان آب آن، مشکلاتی را برای تمام سیستم به وجود آورد.

تالاب هامون در چهارمین کنگره دنیای ذخیره گاه های زیست کره که روزهای پایانی سال 1394 در لیما پایتخت پرو برگزار گردید، توسط یونسکو به عنوان ذخیره گاه زیست کره ثبت شد.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18182

به "خبرنگاران امضای سند همکاری ایران و جوامع بین المللی برای احیای تالاب هامون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران امضای سند همکاری ایران و جوامع بین المللی برای احیای تالاب هامون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید