خبرنگاران انتظار فرج؛ بخشی از فرج است

به گزارش شیوا مارکت، قم-خبرنگاران- یک پژوهشگر دینی با اشاره به احادیث ائمه اطهار(ع) انتظار فرج را بخشی از فرج حضرت ولی عصر(عج) دانسته و فرهنگ انتظار را یکی از رمزهای برون رفت از فشارهای دنیای معاصر، افزایش کیفیت زندگی و سبک زندگی اسلامی برشمرده است.

خبرنگاران انتظار فرج؛ بخشی از فرج است

مصطفی راهی در این یادداشت که نسخه ای از آن روز سهشنبه در اختیار خبرنگاران قرار گرفت، آورده است: ماجرای انتظار فرج در دل خود نکات فراوانی را دارد که توجه به آن می تواند شاه کلیدی برای برون رفت از فشارهای جهانی کنونی باشد.

از هر زاویه که به این فرهنگ پربار نگاه بیندازیم چشمه های جوشانی را کشف خواهیم کرد که اتفاقا در این روزهای پرتلاطم و نفس گیر که کشور ایران اسلامی و کل منطقه اطرافمان و حتی کل جهان درگیر مسائلی جدید شده اند، همه بشریت به آن نیازمندند.

درست است که فرج و گشایش اصلی در ظهور حضرت حجت (عج) است و آیات و روایات فراوانی دراین باره نیز وجود دارد اما یکی از سوالاتی که در فضای انتظار فرج مطرح است و پاسخ دادن به آن نیز کمکی است به ماجرای ترویج فرهنگ انتظار و افزایش کمی و کیفی منتظران ظهور حضرت ولی عصر (عج) این است که بدانیم آیا فرهنگ انتظار در دل خود جدای از این که در چه زمانی حضرت ظهور نمایند برای انسان ها گشایشی ایجاد می نماید یا نه؟.

آیا فرهنگ انتظار در بهبود کیفیت زندگی بشریت تاثیر قابل توجهی دارد؟ که اگر پاسخ به این سوال مثبت باشد می توان آن را به عنوان سبک زندگی به جوامع انسانی معرفی کرد.

کنکاش در روایات، ما را به روایات نابی می رساند که این ادعای ما را ثابت می نماید که در دل انتظار فرج، گشایش قرار گرفته است و منظور از این گشایش چیزی جز ظهور حضرت ولی عصر را هم می تواند شامل شود.

امام سجاد(ع)می فرمایند: اِنْتِـظارُ الْفَرَجِ مِـنْ اَعْـظَمِ الْفَـرَجِ؛انتـظار فـرج از بزرگترین گشایش هاست. در این حدیث شریف امام سجاد نمی فرمایند که با انتظار فرج، گشایش ایجاد می شود که ما بخواهیم بحث کنیم که آیا منظور همان ظهور حضرت حجت (عج) است یا بهبود کیفیت زندگی انسان منتظر در همین زمان، بلکه ایشان بیان می دارند که انتظار فرج، خود فرج است و بلکه بالاترین مرتبه از فرج است که قبل از ظهور حضرت حجت (عج) اتفاق می افتد.

دراین باره رهبر انقلاب نیز به زیبایی به این مطلب که روایات بر آن تاکید دارند اشاره می نمایند و بیان می نمایند: انتظار فرج و گشایش باید ناظر به همه امور زندگی باشد و به همین علت انتظار فرج، خودش یک گشایش است چراکه انسان را از یاس و درماندگی نجات می دهد.

فرهنگ انتظار به سبب ریل گذاری درستی که در میان انسان ها انجام می دهد به همان میزانی که شرایط را برای ظهور امام زمان (عج) فراهم می سازد، به پراکندن بذر امید در میان افراد جامعه کمک بسکمک می نماید و وجود این امید که پایه و اساس درستی نیز دارد، حتما بر میزان بهبود کیفیت زندگی آن ها اثر خواهد گذاشت.

در دل فرهنگ انتظار، سازندگی جامعه بر اساس وظیفه، موج می زند و خواستگاه و منشا اصلی این امیدی که از آن صحبت به میان آوردیم به غیراز برکاتی که از وجود نازنین امام عصر (عج) در پس پرده غیبت به جوامع انسانی می رسد.همین مساله سازندگی وظیفه محورانه است که توسط منتظران واقعی حضرت در جامعه گسترش پیدا می نماید.

تاکید بسکمک از روایات بر توجه ویژه بر انجام وظایف از جانب منتظران است امام باقر(ع) بیان می دارند: یَأْتِی عَلَی النَّاسِ زَمَانٌ یَغِیبُ عَنْهُمْ إِمَامُهُمْ فَیَا طُوبَی لِلثَّابِتِینَ عَلَی أَمْرِنَا فِی ذَلِکَ الزَّمَان ؛زمانی بر مردم می آید که امام و پیشوای آنان غیبت می نماید، پس خوشا به حال کسانی که در آن زمان بر فرمان ما پایدار و ثابت قدم باشند.

باز وقتی به سراغ بیانات رهبر معظم انقلاب دراین باره می رویم به مطالبی دست می یابیم که بر این حقیقت تاکید فراوان می نماید که وظیفه رمز ترویج فرهنگ انتظار است.

ایشان بیان می دارند: انتظار فرج در اسلام انتظاری سازنده و همراه با امید و تحرک و اقدام است و به همین علت همان گونه که پیامبر خاتم و ائمه هدی فرموده اند، انتظار فرج جایگاه بسیار مهمی دارد وبرترین اعمال است.

این ثبات قدم، اقدام به موقع و انجام وظیفه برای تک تک منتظران ثمرات فردی بسکمک دارد که کسی منکر آن نیست اما فراتر از آن برای جامعه ای که در شعاع این اقدامات سازنده و پربرکت قرار دارند فارغ از نژاد و دینشان نیز آثار امیدبخش بسکمک دارد که آن ها را بیشتر از قبل به سمت وجود امام زمان (عج) متوجه می سازد.

و این دقیقا همان امیدی است که از دل فرهنگ انتظار خارج می شود و با تقابلی که با جهانی مدرن ایجاد می نماید به جنگ با آن می پردازد و مقدمات ظهور حضرت ولی عصر (عج) را فراهم می سازد و ظهور ایشان را به عنوان یک مطالبه عمومی نه تنها برای مسلمین بلکه برای تمام جهانیان محقق می سازد./

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: ایرنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19389

به "خبرنگاران انتظار فرج؛ بخشی از فرج است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران انتظار فرج؛ بخشی از فرج است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید