خبرنگاران ماهی قرمز از مراکز دارای پروانه بهداشتی خریداری گردد

به گزارش شیوا مارکت، بیرجند - خبرنگاران - مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: با توجه به اهمیت بهداشت و سلامت عمومی جامعه، مردم ماهی قرمز را از مراکز با پروانه بهداشتی دامپزشکی خریداری نمایند.

خبرنگاران ماهی قرمز از مراکز دارای پروانه بهداشتی خریداری گردد

محمد اصغرزاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: سازمان دامپزشکی کشور در طول سال به خصوص ماه های پایانی برنامه کنترل و نظارت بر مراکز فراوری و تکثیر ماهیان زینتی را برعهده دارد.

وی گفت: ماهی قرمز جزو کم خطرترین حیوانات خانگی در انتقال و انتشار بیماری های مشترک بین انسان و دام محسوب می گردد در عین حال گروه های خاصی که دارای سیستم ایمنی پایین هستند و افراد مسن و بچه ها از تماس مستقیم دست ها با ماهی قرمز باید خودداری نمایند.

وی گفت: ضمن اینکه برای تعویض آب تنگ باید از دستکش استفاده گردد اگر دست افراد به خصوص گروه های خاص با آب تنگ برخورد کرد حتما کاملا دست هایشان را با آب و صابون بشویند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی در ارتباط با نحوه خرید ماهی سالم گفت: به سلامت ظاهری ماهی نیز در هنگام خرید دقت گردد ماهی سالم باید دارای تحرک مناسبی بوده و به حالت یک پهلو در آب غوطه ور نبوده و بخشی از بدنش بر آمده نباشد.

وی یادآور شد: چشم های ماهی بیرون زده و یا فرو رفته نباشد و بر روی بدن ماهی لکه های سفید رنگ مشاهده نگردد.

وی گفت: ماهی قرمز را نباید در رودخانه ها و سدها رها کنیم زیرا باعث خوردن تخم و لاورهای ماهیان دیگر به خصوص ماهیان بومی می گردد و به تبع آن باعث کاهش جمعیت این ماهیان شده و به محیط زیست آسیب می رساند.

اصغرزاده اضافه کرد: از طرف دیگر غذای عمده این ماهی گیاه است و در صورت رهاسازی در زیستگاه غیرطبیعی آن، ماهی طلایی با تغذیه از گیاهان باعث کاهش و از بین رفتن گیاهان آبزی شده و این امر موجب کاهش پناهگاه لاروها، ماهیان کوچک و همچنین کاهش جمعیت بی مهرگان مورد تغذیه دیگر ماهیان می گردد.

وی تاکید نمود: شهروندان در صورت مشاهده عدم رعایت بهداشت توسط ماهی فروشان مراتب را به دامپزشکی اعلام و قبل از خرید به پروانه بهداشتی فروشنده توجه نمایند.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: ایرنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16540

به "خبرنگاران ماهی قرمز از مراکز دارای پروانه بهداشتی خریداری گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ماهی قرمز از مراکز دارای پروانه بهداشتی خریداری گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید