خبرنگاران نماینده مجلس: اقتصاد کشور آسیب کمتری از کرونا دیده است

به گزارش شیوا مارکت، بجنورد-خبرنگاران- نماینده مردم پنج شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی گفت: متاثر از تحریم ها و تبعات آن، اقتصاد ایران تاثیر و آسیب کمتری در مقایسه با دیگر کشورها از بیماری کرونا دیده است.

خبرنگاران نماینده مجلس: اقتصاد کشور آسیب کمتری از کرونا دیده است

محمد وحیدی روز پنجشنبه در نشست خبری گفت: پسا کرونا، وجود خارجی ندارد ما همیشه با این بیمار هستیم باید با آن ویروس زندگی کنیم و با این ویروس کنار بیاییم و در عرصه های مختلف به فعالیت ها ادامه دهیم.

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی در باره اجرای طرح توسعه پتروشیمی خراسان گفت: این طرح با اولویت مینی جی.تی.پی.پی اجرایی می گردد.

وی با بیان اینکه اجرای طرح توسعه در پتروشیمی، الزامی است اضافه کرد: در نشستی که با استاندار خراسان شمالی داشتیم عنوان شد که استان تامین و انتقال آب را تعهد نموده و اجرای پروژه توسعه هم توسط شرکت سرمایه گذار، انجام می گردد، ما امید داریم این طرح محقق گردد.

وحیدی بر لزوم ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی در استان هم تاکید نمود و گفت: فرصت های خوبی در این زمینه وجود دارد.

وی در بخش دیگر سخنان خود در باره محرومیت های خراسان شمالی و عقب ماندگی در شاخص های مختلف توسعه گفت: این استان قرار نیست با استان های برخوردار و یا با سابقه توسعه و صنعتی مقایسه گردد اما به یقین با استان های هم تراز مقاسه می گردد، اخیر در گزارش هایی که آقای همتی و آقای نوبخت ارائه دادند، عنوان شده که شرایط استان در اقتصاد کلان کشور، خوب نیست و در شاخص های مختلف صندلی مناسبی میان استان ها، نداریم به طور مثال در راه روستایی، شرایط خراسان شمالی نامناسب است، در این باره احتیاج است تا برای رسیدن به میانگین کشوری اقدام جهشی انجام گردد.

وی گفت: در امر توسعه، تغییر به صورت دائم در حال اجرا است، استان های دیگر هم گام های روبه توسعه دارند بنابراین در این شرایط باید برای کاهش فاصله ها در شاخص توسعه، جهش ایجاد گردد.

وی با اشاره به ظرفیت های خراسان شمالی در توسعه کشاورزی گفت: در سند توسعه استان اولویت با کشاورزی است، اما در زمینه ایجاد صنایع کشاورزی، چقدر کوشش و کار اجرا شده، سرمایه گذاری برای ارتقای شاخص ها، باید انجام گردد اما در این باره اقدامات رضایت بخش نبوده است، به طور مثال، میزان فراوری مرغ در خراسان جنوبی، به عنوان استان همزاد والبته استان کویری، هشت برابر خراسان شمالی است.

ضرورت جذب سرمایه گذار در خراسان شمالی

وی درباره مسائل جذب سرمایه گذار در استان گفت: به یقین سرمایه گذار در فعالیت خود به دنبال سود است و در شرایط یکسان، به دنبال مکانی است که در آن، مزیت ها، فراوان و بیشتر است از این رو باید انگیزه و رغبت برای جذب سرمایه گذار در استان ایجاد گردد تا سرمایه گذار این استان را به سایر نقاط ترجیح دهد.

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: در استان هایی که محروم هستند باید مزیت های سرمایه گذاری ایجاد گردد، تسهیلات ارزان قیمت و سایر مشوق ها در نظر گرفته شده تا سرمایه گذار راغب به سرمایه گذاری گردد.

وی با اشاره به رویکرد مجلس شورای اسلامی در همکاری با دولت گفت: یک سال از عمر دولت مانده است، البته رویکرد مجلس شورای اسلامی بر این است که، خانه ملت به دنبال مچ گیری نیست اما قرار نیست که وکیل دولت باشد ، ما وکیل مردم هستیم و کوشش داریم تا دولت را یاری کنیم تا ماموریت ها را انجام دهد.

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همراهی دولت به این معنا نیست که چشم بر هر اتفاق و عملکرد دولت ببندیم، فاصله تا خاتمه دولت کم است اما یک روز هم یک روز است، نباید منتظر بمانیم تا این زمان اندک طی گردد و یا در این زمان اندک چشم بر مسائل ببندیم.

بعضی قوانین ناسخ و منسوخ هستند

این نماینده مجلس در خراسان شمالی گفت: قوانین در بسیاری موارد احتیاج به اصلاح دارد، بعضا تخلف ها و حرکت علیه کشور در لباس قانون انجام می گردد.

وحیدی اضافه کرد: بعضی از قوانین، اگر نگوییم، ضد و نقیض، باید بگوییم ناسخ و منسوخ هم هستند و همدیگر را تحت شعاع قرار می دهند، در کشور 12 هزار قانون مصوب شده است البته قانون زیاد داشتن، مزیت و امتیاز نیست، زیاد بودن قانون سبب شده تا بعضی از افراد، با قانون، علیه کشور حرکت نمایند.

نماینده مردم بجنورد، راز و جرگلان، گرمه، جاجرم و مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: بعضی رانت ها، اختلاس ها، پول شویی یا موارد از این دست که سبب اختلاف طبقاتی ایجاد می گردد، قانونی انجام می گردد، با استفاده از فرصت های قانون، و با ابزار قانون، سوء استفاده می گردد.

وی با اشاره به اینکه کوشش داریم تا چراغ های قانون که در راستا تخلف ها روشن می گردد باید برچیده گردد گفت: بعضی قوانین چراغ تخلف شده اند که باید از گردونه اجرا خارج گردد، در مجلس یازدهم حتما باید این کار انجام گردد.

وحیدی اضافه کرد: رویکرد مجلس یازدهم این است که به جای وضع قانون جدید و روزمره، قوانین گذشته را پالایش و مطالعه کنیم و البته نظارت ها هم بیشتر گردد.

وی در بخش دیگر سخنان خود درباه تاثیر کرونا در عرصه اقتصاد گفت: کرونا اقتصاد را تحت تاثیر قرار داد و حتی در کشورهایی که رشد مالی داشتند، رشد را متوقف و حتی بعضا منفی کرد، میانگین رشد مالی در دنیا چهار درصد و در بعضی از کشورها هشت درصد گزارش شده، اما با شیوع کرونا خیلی از صنایع عظیم و اقتصادها متضرر شد و رشد اقتصاد منفی شد.

استان 863 هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و 44 درصد از جمعیت آن، در روستاها ساکن هستند.

hecaconf.ir: مجله خبری و تحلیلی صنایع کشاورزی و تولیدی

منبع: ایرنا
انتشار: 3 اسفند 1401 بروزرسانی: 3 اسفند 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20568

به "خبرنگاران نماینده مجلس: اقتصاد کشور آسیب کمتری از کرونا دیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نماینده مجلس: اقتصاد کشور آسیب کمتری از کرونا دیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید