خبرنگاران ورود دادستان کاشان به ساخت و ساز در مجاورت خانه تاریخی بروجردی ها

به گزارش شیوا مارکت، کاشان- خبرنگاران- دادستان کاشان در پی مطالبه ایجاد شده در اعتراض به ساخت یک مجتمع تجاری- گردشگری در مجاور خانه تاریخی بروجردی ها، ضمن بازدید از محل به موضوع ورود کرد.

خبرنگاران ورود دادستان کاشان به ساخت و ساز در مجاورت خانه تاریخی بروجردی ها

به گزارش خبرنگاران، دادستان کاشان روز شنبه در حاشیه بازدید از این طرح در دست ساخت گفت: دغدغه دوست داران میراث فرهنگی برای حفظ حریم منظر خانه بروجردی ها که به عنوان نماد خانه های ایرانی و از گزینه های ثبت در فهرست یونسکو شناخته می گردد، در نوع خود قابل تحسین و این نوع مطالبه گری از سرمایه های فرهنگی کاشان و بسیار حائز اهمیت است.

روح الله دهقانی اضافه نمود: خانه بروجردی ها میراث ملی کشور به شمار می رود، رسالت همه ارگان ها کوشش در راستای حفظ این اثر بی نظیر است و با توجه به اهمیت بالا باید همه جوانب برای هر گونه اقدام سازه ای در حریم آن رعایت گردد.

دادستان کاشان اعلام کرد: باید موارد مرتبط با مجوزهای این مجتمع در حال ساخت به دقت آنالیز گردد و چنانچه به تشکیل کمیته ای برای تصمیم گیری احتیاج باشد، با قید فوریت و رعایت حقوق عمومی و حقوق مکتسب سرمایه گذار با نظر متخصصان و کارشناسان حوزه میراث فرهنگی انجام خواهد شد.

وی تاکید نمود: چنانچه کارشناسان میراث فرهنگی ادعا نمایند که فرآیندهای قانونی برای این طرح دریافت نشده است و یا درخواست توقف طرح را در راستای حفظ منظر خانه تاریخی بروجردی ها داشته باشند، پس از آنالیز مدارک دستورات لازم صادر خواهد شد.

دهقانی ضمن قدردانی از اقدام های شهرداری کاشان در راستای حفظ و تقویت میراث فرهنگی، اضافه نمود: مدیریت شهرداری، میراث فرهنگی و سایر ارگان ها با در نظر دریافت خواسته بحق مردم نسبت به حل این موضوع همه کوشش خود را به کار گیرند.

دادستان کاشان با همراهی شهردار منطقه یک، رئیس اداره راه و شهرسازی، نماینده میراث فرهنگی و جمعی از امضانمایندگان پویش حمایت از حفظ حریم نمای خانه بروجردی ها، از این اثر بازدیدی 2 ساعته داشت و نسبت به آنالیز میدانی شرایط طرح در دست اجرای مجاور آن اقدام کرد.

خانه تاریخی بروجردی ها، واقع در محله سلطان امیراحمد کاشان که در سال 1354 با شماره 1083 در فهرست اثرهای ملی ثبت شده است، با معماری و نقوش منحصر به فردش یکی از زیباترین نمونه های برجا مانده از سبک های معماری اصیل ایرانی به شمار می رود.

اجرای طرحی در جوار این خانه که در بافت تاریخی شهر کاشان واقع شده است، از چند ماه پیش موجب نگرانی علاقه مندان میراث فرهنگی شد و هم رسانی اظهارات گاه متناقض نیز بر نگرانی های افکار عمومی به ویژه فعالان گردشگری و ابهامات موضوع اضافه نمود.

این خانه از سوی بازرگانی به نام سید حسن نطنزی در زمینی به مساحت تقریبی یک هزار و 700 مترمربع با زیربنای یک هزار مترمربع شامل 2 قسمت بیرونی و اندرونی، 2 ورودی اصلی و فرعی، هشتی، راهرو، حیاط، تابستان نشین، زمستان نشین، آشپزخانه و حیاط های سرپوشیده در دوره قاجاریه بنا شده است.

طراحی و ساخت خانه بروجردی ها که در قسمت جنوبی با سرداب به سه طبقه می رسد، با توجه به عناصر معماری و تزیینات داخلی اش ارزش و اهمیت آن را در بافت تاریخی کاشان دوچندان می نماید.

شهرستان کاشان که دارای سه بافت تاریخی شامل مرکزی، فین عظیم و راوند به مساحت حدود 600 هکتار است، با جمعیت افزون بر 368 هزار نفر در فاصله نزدیک به 200 کیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.

تور مالزی: تور مالزی | تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25400

به "خبرنگاران ورود دادستان کاشان به ساخت و ساز در مجاورت خانه تاریخی بروجردی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ورود دادستان کاشان به ساخت و ساز در مجاورت خانه تاریخی بروجردی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید