عمارت نمکدان اصفهان ؛ خاطره بازی با گذشته در کافه رستورانی نوستالژیک

به گزارش شیوا مارکت، در میان مکان ها و جاذبه های گردشگری گاه به نام هایی بر می خوریم، که با کلیت فضا هماهنگی دارند و به درستی انتخاب شده اند. اما به جز معنای ظاهری شان، اشاره به چیز دیگری هم دارند که شاید در موردش چیزی ندانیم. عمارت نمکدان اصفهان یک کافه رستوران منحصر به فرد و مجذوب کننده در شهر اصفهان است که به تازگی کارش را آغاز نموده. نمکدان نام جالب و با مزه ای برای یک رستوران است. اما قضیه وقتی جالب تر می گردد که بدانیم این نام به مکان دیگری هم اشاره دارد. در این مطلب از خبرنگاران می خواهیم شما را به این کافه رستوران ویژه ببریم و طی یک شکم گردی مجذوب کننده، از فضای آن نیز لذت ببریم. ما را تا سرانجام همراهی کنید.

عمارت نمکدان اصفهان ؛ خاطره بازی با گذشته در کافه رستورانی نوستالژیک

در جهانی مدرن، جاذبه های زیادی هستند که شهرتشان را از گذشته می گیرند. اما در این میان، جاذبه های دیگری هم هستند که با وجود تازه تأسیس بودن، حس دلربایی از گذشته را در درون ما به وجود می آورند. کافه رستوران نمکدان یکی از این مکان های مجذوب نماینده است که با فضا و غذای سنتی اش ما را به گذشته ها و خاطرات خوشایند مان می برد. حس نشستن در این عمارت شبیه آن است که انگار در لوکیشن یک فیلم قدیمی حاضر شده اید، و در نقش تان فرو رفته اید. اما ببینیم این کافه رستوران دقیقاً کجاست و چه فضا و امکاناتی دارد؟

عمارت نمکدان اصفهان کجاست؟

کافه رستوران نمکدان در همسایگی یکی از برترین جاذبه های جهان است؛ میدان نقش جهان، برترین شاهکار معماری عصر صفوی که هنوز هم که هنوز است، بازدید نمایندگانش را انگشت به دهان می گذارد. عمارت نمکدان اصفهان، واقع در گذر پشت مطبخ، یکی از ورودی ها به میدان نقش جهان از سمت خیابان استانداری است. اگر به این کافه رستوران مجذوب نماینده سری بزنید شانس این را خواهید داشت، که از تراس بزرگ آن، منظره فوق العاده ای از میدان نقش جهان داشته باشید.

حیاط عمارت نمکدان اصفهان

در میان کافه رستوران ها، آن هایی که حیاط و فضای داخلی توأمان دارند، از همه مجذوب نماینده ترند. عمارت نمکدان که دیگر جای خود دارد و با داشتن حیاطی بزرگ و دلباز که بنای عمارت را در بر گرفته، یک جور تافته جدا بافته است. کف این حیاط با موزاییک هایی سنتی تز ئین شده که دور تا دور عمارت را در بر می گیرد. میز ها و جایگاه های چوبی در تعداد و ابعاد مختلف، به سبک کافه های سنتی چیده شده و انگار همه را به نشستن و گپ زدن دعوت می نماید. حیاط بسیار با صفا بوده و دارای چند تنه درخت قد بلند است که شاخه هایشان در طول روز سایه بانی برای میز و جایگاه ها می گردد. چند گلدان بزرگ و اشیاء تزئینی سنتی نظیر کوزه نیز با فاصله در حیاط قرار دارند.

بنای عمارت نمکدان اصفهان

از دالان کوتاه آبی رنگ ورودی که پا به حیاط می گذاریم، اولین چیزی که توجه مان را جلب می نماید، یک ساختمان سفید با قاب پنجره های سبز رنگ است. این ساختمان، بنای اصلی عمارت نمکدان است که فقط از طبقه همکف و اول تشکیل شده و معماری سنتی و بسیار زیبایی دارد. تضاد این ساختمان سفید رنگ با دیوار های کاه گلی حیاط، جلوه محشری خلق نموده. بنای عمارت از دو هشتی قرینه تشکیل شده که به وسیله ایوانی طولانی به هم متصل اند. این ایوان چشم گیر ترین بخش عمارت است و میز و جایگاه هایی که آن جا چیدمان شده اند، به آدم چشمک می زنند.

اتاقهای عمارت نمکدان اصفهان

در هر دو طرف شرقی و غربی عمارت، در هایی وجود دارد که شما را به داخل عمارت هدایت می نماید. در راستا راهرو های عمارت، عتیقه جاتی وجود دارند که شما را بیشتر به جهانی قدیم می برند. اتاق های این عمارت نیز، رنگ و بویی کهن دارد. در میانه هر اتاق میز و جایگاه های چوبی گذاشته اند تا روی آن ها بنشینید و غرق در فضای سنتی آن جا غذایتان را سفارش دهید. طرح های متنوع سنتی، فرش و پوش اسب های ترکمن، بافته های کردی و دست سازه های لری، میزهای سلطنتی و شیک با جلوه ای عتیقه طور در فضا به چشم می خورند. تماشای میز توالت های چوبی، دیوارکوب ها و پارچه های عجیب و خوش طرح تا آماده شدن سفارشتان، وقت گذرانی مجذوب نمایندهی است.

بالکن عمارت نمکدان اصفهان

اما به نظر می رسد مجذوب نماینده ترین بخش کافه رستوران نمکدان، بالکن این عمارت باشد. بالکنی بزرگ و طولانی رو به حیاط و میدان نقش جهان، که با دو مبل تکی راحتی و یک میز عسلی کوچک، محیطی دنج برای گپ های دو نفره شما خواهد بود. می توانید در عصر های ولرم تابستان، در این تراس زیبا بنشینید و با سفارش یک شربت ناب و خنک، غرق در لذت و آرامش شوید. در فصل سرد هم می توانید در این بالکن چای یا قهوه بنوشید و غرق در افکارتان گرم شوید.

غذاها و نوشیدنیها در کافهرستوران نمکدان

اگر از فست فود ها استقبال نمی کنید و علاقه مند به غذا های خانگی و سنتی هستید، کافه رستوران نمکدان گزینه بسیار مناسبی برای شماست. در منوی این کافه رستوران فقط غذا های خوش طعم ایرانی و سنتی به چشم می خورد و ما را بیش از پیش با خاطرات گذشته پیوند می دهد. از لذیذ ترین غذا های این منو، پلو ماش است که با آبِ گوشت و قلم تهیه شده. احتمالاً طعم بی نظیر این غذا، شما را به یکی از مشتری های همیشگی آن تبدیل کند. نکته جالب دیگر این که در روز های آدینه، تک غذای این کافه رستوران آبگوشت است که در ظرف های سنگی قدیمی سرو می گردد. خاطره خوردن آبگوشت در روز آدینه در خانه شلوغ و قدیمی مادر بزرگ، ما را به گذشته های دور خواهد برد.

در منوی کافی شاپ هم، فهرست نوشیدنی های گرم کامل است. در عمارت نمکدان، انواع قهوه را در برترین کیفیت نوش جان خواهید کرد. چرا که قهوه ها زیر نظر کارشناس قهوه در کافی شاپ این مجموعه به سرو می رسد و می توانید با خیال راحت از طعم قهوه ای اصیل اذت ببرید. به طور کلی نظارت خوبی در مجموعه وجود دارد و صاحبان مجموعه خود، مسئول کنترل رضایت مشتری ها هستند. آن ها در حین صرف غذا مقدار رضایت شما را جویا می شوند و اگر کمبودی وجود داشته باشد، آن را رفع می نمایند. البته به علت تازه تأسیس بودن کافه رستوران، منوی غذا ها و نوشیدنی ها هنوز متنوع و کامل نیست، ولی کیفیت بالای آن ها شما را راضی خواهد نمود.

عمارت نمکدان اصفهان ،اشارهبه یادگاری از عصر صفویان

با شنیدن نام کافه رستوران نمکدان، اولین چیزی که به ذهنتان خواهد رسید ارتباط نمک و نمکدان با غذا ها و سفره ایرانی است. اما سوای این ارتباط، این نام به یک بنای تاریخی تخریب شده نیز اشاره دارد. عمارت نمکدان اصفهان یکی از بناهای عصر صفوی است که به دستور ظل السلطان، حاکم وقت اصفهان در دوران قاجار تخریب شد. ظل السلطان، که پسر ناصر الدین شاه بود که با به شاهی رسیدن برادرش مظفّرالدّین شاه امید سلطنت خود را از دست رفته می دید. او به تلافی، تعدادی از شاهکارها و یادگارهایی برجسته صفویان را که در جهان بی نظیر بود خراب کرد و مصالح آنها را فروخت. کاخ نمکدان عمارتی سه طبقه و هشت گوش بود که با فاصله حدود 150 متر از تالار آیینه خانه و 230 متر از رودخانه قرار داشته است. در اوج دوره تخریب های ظل السلطانی، خاتمه نوبت به کاخ نمکدان هم رسید و ویران شد. امروزه هیچ اثری از این عمارت باقی نمانده و محدوده آن به خیابان، پارک، بنای مسکونی و اداری تبدیل شده است.

دسترسی به کافهرستوران نمکدان اصفهان

این کافه رستوران در ابتدای کوچه پشت مطبخ در خیابان استانداری واقع شده و به علت مجاورت با میدان نقش جهان اصفهان، به راحتی آن را پیدا خواهید کرد.

اگر در زمستان به این عمارت زیبا می روید، نگران نشستن در حیاط نباشید. چرا که وسایل گرما زا وجود دارد و در سردی و گرمی توأمان، حس خوبی خواهید داشت. طنین موسیقی سنتی در فضا، و معماری هنرمندانه عمارت نمکدان اصفهان، شما را غرق در نوستالژی و خاطره بازی خواهد نمود.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29933

به "عمارت نمکدان اصفهان ؛ خاطره بازی با گذشته در کافه رستورانی نوستالژیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت نمکدان اصفهان ؛ خاطره بازی با گذشته در کافه رستورانی نوستالژیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید