خبرنگاران پازل هایی که به خوبی در کنار هم چیده نشده اند

به گزارش شیوا مارکت، تهران- خبرنگاران- قبل از ورود به مبحث فیلم سراسر شب بر خود لازم دانستم در ابتدا قدری از فیلمساز این ِفیلم بگویم چرا که قطعا سراسر شب فیلمی بسیار نزدیک به لحظات شخصی فرزاد موتمن و دنیا بینی اوست.

خبرنگاران پازل هایی که به خوبی در کنار هم چیده نشده اند

فرزاد موتمن فیلمسازی ست که تاریخ سینما را به خوبی می شناسد، با ادبیات دنیا آشناست و در کنار آن با وقایع روزِ جامعه خود و دنیا امروز بیگانه نیست. سینمای کلاسیک را دوست دارد و هنر مدرن را می شناسد. شاید اشاره به این ها لازم بود تا بدانیم با فیلمسازی روبرو هستیم، که شناخت و دنیا بینی اش از سینما آنقدر است که توقع مان را از آثار او بالا ببرد.

اما در خصوص فیلم، با تمام احترامی که برای فیلمساز آن قائل هستم، اثری نیست که بتواند حتی مخاطب خاص سینما را به وجد آورد. اگرچه قبل از دیدن فیلم این آمادگی را در خود ایجاد نموده بودم که با اثری غیر متعارف روبرو خواهم بود و نباید چندان به دنبال روابط علت و معلولی در فیلم باشم اما آنچه که بیشتر با آن روبرو شدم آشفتگی بود تا ساختار شکنی چه در فرم و چه در محتوای اثر.

اگرچه فرم روایت فیلم، خطی نیست و باید پازل ها در کنار هم چیده شوند تا به محتوای اثر نزدیک شویم، اما ساختار روایی آنقدر گُنگ و پریشان گوست که در لحظاتی جذابیتِ قرار دادن پازل ها در کنار یکدیگر برای مخاطب از دست می رود و انگار میلی به ادامه و دنبال کردن فیلم ندارد. سراسر شب پر است از لحظات و گفتگوهایی که به تنهایی شاید برای مخاطب فیلم بین و خاص سینما جذاب و قابل توجه باشد اما در کلیت، اثری نیست که از یک انسجام لازم برخوردار باشد و اسکلت بندی اش درست چیده شده باشد.

شاید آنچه که از جذابیت فیلم نیز تا اندازه ای کم می نماید روایت موازی کاراکتر دیگری از فیلم با بازی آزاده صمدی است که همچون وصله ای ناجور به فیلم چسبیده است و تنها کاری که می نماید مخاطب را از قصه اصلی فیلم دور می نماید. شاید اگر موتمن تمرکز بیشتری را بر روی کاراکترداود مرادی با بازی امیر جعفری گذاشته بود و شخصیتی باور پذیرتر برای مخاطب خلق می کرد، اثر او از اقبال بهتری برخوردار می شد. کارگردان بی پولی که اتفاقا شناخته شده است و در روزگاری فیلم کمدی او جزو پرفروش ترین فیلم های دوران خود بوده، امروز برای ساخت فیلمی با تعلقات خاطر خودش با چالش های اساسی روبروست.

موتمن در پرداخت روایت اصلی فیلم نیز که قصه دختری است که به دنبال جوابی برای خواب طولانی خواهرش که عاشق سینماست، می شود، نیز چندان پیروز نبوده است و حاشیه های فیلم بر متن ِ اثر سوار است. خارج از تمام نقدهایی که بر سراسر شب وارد است اما در لحظاتی نیز حال فیلم بسیار خوب است و مهمترین نکته آن این است که شب در سراسر شب به خوبی شکل گرفته است.

فضای شب قطعا حال و هوای خود را می خواهد و انصافا باید بگوییم که شب ِفیلم موتمن به خوبی از آب درآمده است و قضای لازم برای القای یک حس شبانه در آن وجود دارد. بازی الناز شاکردوست بسیار خوب است، حرکات اضافی در آن به چشم نمی خورد و اتفاقا جنس ِبازی سردش در فیلم به شدت فیلم را گرم نموده است و به کاراکتر مورد نظر فیلمساز نزدیک شده است.

نورپردازی خوب، بازی با رنگ و سایه ها در شب و خلق بعضی فضاهای سورئالیستی اثر، از دیگر نکات قابل توجه فیلم است. گفت وگوهای فیلم، دیالوگ های گرته برداری شده از آثار تاریخ سینما و ادبیات، اشاراتی به ژان لوک گدار، شکسپیر، موراکامی و رمان هایی تاثیر گذار از ادبیات دنیا اگرچه می تواند برای مخاطب عام بیگانه و حتی ایرادی بر فیلم باشد اما به همان اندازه برای مخاطب فیلم بین و علاقمند به ادبیات و تاریخ سینما خوشایند است و این لحظات دقیقا همان جاهایی است که می توان فرزداد موتمن و دنیا بینی اش را در پشت ِاثر حس کرد.

سافاری رو: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: ایرنا
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25784

به "خبرنگاران پازل هایی که به خوبی در کنار هم چیده نشده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پازل هایی که به خوبی در کنار هم چیده نشده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید