خورشیدگرفتگی 5 دی 98 را از دست ندهید

به گزارش شیوا مارکت، خبرگزاری ایرنا: علاقه مندان به پدیده های نجومی می توانند آخرین خورشید گرفتگی سال 98 را در 5 دی 98 رصد کنند. در ادامه، زمان شروع کسوف 5 دی و اینکه در کدام استان ها قابل رویت است را بررسی می کنیم.

خورشیدگرفتگی 5 دی 98 را از دست ندهید

عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در خصوص رصد آخرین کسوف سال 98 گفت نوع خورشید گرفتگی 5 دی 98 حلقوی بوده و از کشور های حاشیه جنوبی خلیج فارس آغاز خواهد شد و تا جنوب شرق آسیا ادامه دارد. همچنین ساکنان قسمت هایی از آسیا، اروپا، شمال و غرب استرالیا نیز می توانند آن را به صورت جزئی رصد کنند. پدیده خورشید گرفتگی 5 دی 98 متعلق به ساروس یا همان دوره 132 است و 46 گرفت از 71 خورگرفت این ساروس محسوب می شود.

زمان خورشید گرفتگی 5 دی 98

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه اعلام نمود این خورشیدگرفتگی از ساعت 2 و 29 دقیقه و 53 ثانیه به وقت جهانی روز پنجشنبه 5 دی 98 (26 دسامبر 2019) در نخستین نقطه از کره زمین آغاز خواهد شد و تا ساعت 8 و 5 دقیقه و 40 ثانیه به وقت جهانی که سایه ماه زمین را ترک خواهد کرد، ادامه دارد. این کسوف به عنوان سومین کسوف در سال 2019 محسوب می شود و دومین خورشید گرفتگی قابل رویت در ایران در سال 98 خواهد بود.

بالاترین درصد خورشید گرفتگی در کیش و قشم است

عتیقی در ادامه اظهار کرد خورشید گرفتگی اخیر که در روز سه شنبه 11 تیر 98 رخ داد، یک کسوف کامل محسوب می شد، اما در ایران غیر قابل رصد بود. وی تاکید کرد کسوف 5 دی 98 در تهران با حدود 61 درصد پوشش سطح خورشید توسط کره ماه قابل رصد است، اما ساکنان کیش و قشم می توانند این پدیده نجومی جذاب را با پوشش 86 درصدی با بیشترین درصد خورشید گرفتگی مشاهده کنند. در سایر نقاط کشور این پوشش 45 درصد خواهد بود. ساکنان شهر تهران از ساعت 7:13 دقیقه صبح روز پنجشنبه 6 دی 98 و با طلوع خورشید می توانند خورشید گرفتگی را مشاهده کنند و این پدیده تا ساعت 8:23 دقیقه صبح ادامه دارد.

زمان آغاز کسوف در سایر استان های کشور

استان کرمان:

ساکنان این استان می توانند از ساعت 6:36 دقیقه شاهد آغاز کسوف باشند که در این استان سطح پوشیدگی خورشید 73 درصد است. این پدیده در تا ساعت 8:27 دقیقه صبح ادامه دارد.

استان یزد:

در ساعت 6:50 دقیقه کسوف آغاز می شود و تا 8:25 دقیقه صبح ادامه خواهد داشت. میزان سطح پوشیدگی خورشید نیز 68 درصد است.

استان فارس:

ساکنان این استان از ساعت 6:52 دقیقه صبح شاهد خورشید گرفتگی خواهند بود که این پدیده در این استان با 77 درصد پوشیدگی خورشید تا ساعت 8:23 دقیقه صبح ادامه دارد.

استان سیستان و بلوچستان:

علاقه مندان به پدیده های نجومی این استان می توانند از ساعت 6:57 دقیقه شاهد آغاز کسوف باشند که تا ساعت 8:24 دقیقه صبح ادامه خواهد داشت. همچنین در این استان سطح خورشید تا 67 درصد پوشیده خواهد شد.

استان آذربایجان شرقی:

ساعت 6:57 دقیقه در این استان خورشید گرفتگی آغاز خواهد شد که تا ساعت 8:24 دقیقه ادامه خواهد داشت. در این استان گرفت خورشید حدود 67 درصد است.

استان اصفهان:

ساکنان این استان از کشورمان نیز می توانند از ساعت 7:02 دقیقه آغاز کسوف را رویت کنند که در 8:23 به اتمام می رسد. میزان پوشیدگی خورشید در این استان 68 درصد است.

استان مازندران:

خورشید گرفتگی در این استان از ساعت 7:13 دقیقه صبح آغاز می شود و در 8:24 دقیقه به پایان می رسد. در این استان میزان پوشیدگی خورشید 58 درصد است.

استان مرکزی:

آغاز گرفت در این استان 7:17 دقیقه است و تا 8:22 نیز ادامه خواهد داشت. میزان پوشیدگی خورشید در این استان 64 درصد خواهد بود.

استان همدان:

علاقه مندان به پدیده های نجومی این استان می توانند ساعت 7:24 صبح شاهد کسوف باشند که تا ساعت 8:21 دقیقه نیز ادامه دارد. درصد گرفتگی خورشید در این استان 59 درصد است.

استان کردستان:

کسوف در این استان ساعت 7:32 دقیقه آغاز می شود و در ساعت 8:20 به پایان خواهد رسید. میزان گرفت خورشید در این استان 56 درصد خواهد بود.

طبق اعلام مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ساکنان تمامی شهر ها می توانند این خورشید گرفتگی جزئی را هنگام طلوع آفتاب مشاهده کنند.

آغاز گرفت حلقوی خورشید از عربستان سعودی

عتیقی در ادامه اعلام نمود در خورشید گرفتگی حلقوی 5 دی 98، سایه کره ماه بیش از 3 ساعت روی کره زمین به محدوده 12 هزار و 900 کیلومتر را می پیماید. این گرفت حلقوی از کشور عربستان سعودی آغاز خواهد شد و در ادامه از کشور های عمان، امارات و قطر می گذرد تا با عبور از اقیانوس هند به کشور هند برسد. سپس از کشور های اندونزی، سنگاپور، سریلانکا و مالزی عبور می کند و به شمال جزایر ماریانا و گوام خواهد رسید. البته این گرفت حلقوی در کشور های جنوبی خلیج فارس حدود 1 دقیقه خواهد بود، اما در کشور هند به بیش از 3 دقیقه خواهد رسید.

نکات مهم برای رصد خورشید گرفتگی

مدیر انجمن نجوم گفت خورشید گرفتگی 5 دی 98 به شکل جزئی است و برای رصد خورشید حتما باید از عینک های مخصوص استفاده کرد و هیچ زمان با چشم غیرمسلح این خورشید گرفتگی را مشاهده نکنید. همچنین اگر از تلسکوپ و دوربین چشمی استفاده می کنید، حتما می بایست آن ها را به فیلتر استاندارد نظیر فیلتر مایلار تجهیز کنید. عتیقی اعلام نمود نگاه مستقیم به خورشید حتی برای زمانی اندک نیز برای چشمان فرد پیامد های جبران ناپذیری را به همراه دارد.

کسوف حلقوی به چه معناست؟

در تعریف کسوف حلقوی آماده است حتی اگر قرص کامل ماه از مقابل خورشید نیز عبور کند، در مواقعی تمام قرص خورشید پوشیده نخواهد شد و گرفت کامل اتفاق نمی افتد. دلیل چنین اتفاقی اغلب این است که کره ماه اگر در کمترین فاصله با سیاره زمین نباشد، قطر ظاهری ماه از قرص خورشید کوچک تر خواهد بود و حلقه ای از آتش در اطراف صفحه سیاه کره ماه مشاهده می شود.

جزئیاتی از کسوف های سال 99

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در پایان مطرح نمود در سال 99 شاهد دو خورشید گرفتگی در یکشنبه 1 تیر از نوع حلقوی و در دوشنبه 24 آذر 99 از نوع کلی خواهیم بود. ساکنان اکثر شهر های ایران می توانند کسوف اول را به شکل جزئی رصد کنند. به طور دقیق باید بگوییم این خورشید گرفتگی جزئی به جز در شمال و شمال غرب کشور در سایر نقاط کشور قابل رصد است، اما خورشید گرفتگی دوم در 24 آذر 99 در آمریکای جنوبی اتفاق می افتد و ساکنان ایران قادر به رصد آن نخواهند بود.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: برترین ها
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14511

به "خورشیدگرفتگی 5 دی 98 را از دست ندهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خورشیدگرفتگی 5 دی 98 را از دست ندهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید