خورشید گرفتگی؛ کسوف شگفت اول تیر

به گزارش شیوا مارکت، خورشیدگرفتگی صبح امروز یک شنبه اول تیر ماه 99 در سراسر ایران قابل مشاهده است. شروع خورشید گرفتگی از ساعت 9 صبح است و تا ساعت 11 و 37 دقیقه در بیشتر قسمت های ایران ادامه دارد.

خورشید گرفتگی؛ کسوف شگفت اول تیر

این خورشیدگرفتگی از نوع حلقوی است. خورشید گرفتگی حلقوی پدیده ای نادر است و هنگامی که ماه پیروز نمی گردد قرص خورشید را کامل بپوشاند، کسوف حلقوی تشکیل می گردد.

جزئیات خورشیدگرفتگی؛ ساعت کسوف در ایران

مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، جزئیات خورشید گرفتگی جزئی اول تیر 1399 را چنین اعلام نموده است: خورشید گرفتگی حلقوی در آفریقا به استثنای بخشی از غرب آن، آسیا و جنوب شرقی اروپا به شکلی جزئی قابل رویت است.

ساکنان سودان جنوبی، یمن، کنگو، اتیوپی، پاکستان، عمان، شمال هند، عربستان سعودی، تایوان و جنوب چین می توانند کسوف را به صورت حلقوی مشاهده نمایند.

ساعت دقیق خورشیدگرفتگی اول تیر در بعضی شهرهای ایران

زمان دقیق خورشید گرفتگی چه ساعتی است؟

ساعت خورشید گرفتگی در تهران

خورشیدگرفتگی در شهر تهران از ساعت 9 و 5 دقیقه آغاز می گردد و ساعت 10 و 16 دقیقه به بیشترین حد خود می رسد. آخرین زمان دیدن خورشیدگرفتگی در تهران ساعت 11 و 38 دقیقه است. میزان پوشیدگی خورشید و زمان آن در بخش های مختلف تهران یکسان نیست.

در نقاط مختلف ایران از حوالی 8:45 تا 9:15 صبح متغیر است. اوج خورشیدگرفتگی حوالی ساعت 10 تا 10:30 صبح در نواحی مختلف کشور روی می دهد. همچنین خاتمه کسوف در نقاط مختلف ایران حوالی ساعت 11:15 تا 12 ظهر است.

کسوف یا خورشیدگرفتگی در جنوب ایران با درصد بالاتری قابل مشاهده است و هر چه به سمت مدار های بالاتر زمین برویم جزئی تر و با درصد پایین تری دیده می گردد. در نقاط جنوب شرقی ایران، خورشیدگرفتگی طولانی تر و وسیع تر است.

بالاترین میزان کسوف در پسابندر با 97 درصد پوشیدگی رخ می دهد. منطقه چابهار نیز 95 درصد گرفتگی خواهد داشت.

این خورشیدگرفتگی ترسناک است؟

خورشید گرفتگی در روز خاتمه دنیا بر طبق تقویم مایا

شاید هیجان انگیزترین و به گفته بعضی ترسناک ترین داستان درباره خورشیدگرفتگی امروز منطبق بودن تاریخ این پدیده طبیعی با روز خاتمهی دنیا در تقویم مایا باشد. بر اساس تحقیقات جدید روز خاتمهی در تقویم مایا، نه 21 دسامبر 2012 که 21 ژوئن 2020 است. این دقیقاً تاریخ رخ دادن خورشیدگرفتگی اول تیر است.

آیا خاتمه دنیا نزدیک است؟

چطور از خورشیدگرفتگی عکس بگیریم؟

زمانی که خورشیدگرفتگی رخ می دهد آسمانی اندکی تاریک می گردد، برای عکس دریافت از خورشیدگرفتگی اول تیر با تلفن همراه، باید فیلتر خورشید جلوی دوربین گوشی قرار بگیرد و نور عکسبرداری گوشی کم یا خاموش گردد.

اگر می خواهید از خورشیدگرفتگی با دوربین گوشی هوشمند عکس زیبایی ثبت کنید، به این مراحل دقت کنید:

بهترین مکان را برای تصویربرداری انتخاب کنید.

گوشی خود را آماده نموده و تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید.

میزان نوردهی یا Exposure را کاهش دهید.

به دوربین خود یک فیلتر نصب کنید.

از لنز دوربین به جای عظیم نمایی تصویر در گوشی بهره ببرید.

از یک سه پایه برای دوربین خود بهره ببرید.

از یک برنامه عکاسی هوشمند بهره ببرید.

عینک مخصوص را نباید فراموش کنید.

برای استفاده از تلسکوپ نیز، فیلتر خورشید باید جلوی تلسکوپ گرفته گردد و به وسیله چشمی عکسبرداری گردد. اگر فیلتر خورشید ندارید تکه ای مقوا جلوی چشمی تلسکوپ قرار دهید تا تصویر خورشیدگرفتگی روی آن انعکاس بیابد و سپس از روی مقوا عکس بگیرید.

دیدن خورشید گرفتگی هرچند با چشم غیرمسلح ممکن است، ولی برای رصد ابزار های محافظتی چشم، فیلتر های مخصوص و عینک های رصدی مورد احتیاج است که تماشای خورشیدگرفتگی را پدیده ای لذت بخش می نماید. به عقیده کارشناسان دیدن خورشیدگرفتگی با وسایلی همچون فویل، سی دی و عینک جوشکاری صحیح نیست و باید از فیلتر مایلار و یا عینک های مخصوص خورشید گرفتگی استفاده کرد.

خورشید گرفتگی اول تیر

رئیس مرکز آسمان نمای دانشگاه فردوسی مشهد گفته است: خورشیدگرفتگی در شهر مشهد تا حدود 14 سال دیگر تکرار نمی گردد.

یکی از کارشناسان نجوم زمان آخرین خورشیدگرفتگی حلقوی در ایران را مربوط به 20 مرداد 1378 می داند. تا 30 اسفند 1412 هم دیگر کشور شاهد خورشیدگرفتگی حلقوی نخواهد بود. در این فاصله زمانی یک خورشیدگرفتگی جزئی 60 درصدی در تاریخ 3 آبان 1401 رخ می دهد. بعد از آن تا 5 سال هیچ خورشید گرفتگی ای در ایران مشاهده نخواهد شد تا 11 مرداد 1406 که باز هم یک گرفت جزئی خواهد بود. روز 1 تیر 1399 نوار گرفتگی حلقوی از روی دریای عمان و نزدیک به ساحل ایران عبور می نماید و کسوف جزئی اما عمیقی در جنوب شرقی ایران و سایر نقاط قابل رویت است.

به گفته علی ابراهیمی سراجی به طور متوسط هر 2.5 سال یک بار می توانیم شاهد خورشیدگرفتگی جزئی باشیم، ولی تعداد خورشید گرفتگی های جزئی در دهه 80 از دهه 90 بیشتر بوده است.

هرآنچه باید درباره خورشیدگرفتگی حلقوی بدانید

تماشای آنلاین خورشیدگرفتگی

در رمان خورشید گرفتگی، رسانه های بین المللی و منطقه ای بسیاری (در مناطق تحت پوشش هر خورشید گرفتگی)، این رویداد را تحت پوشش زنده اینترنتی قرار می دهند.

پارکر از خورشید عکس گرفت

نماز آیات در زمان خورشیدگرفتگی

خورشید گرفتگی حتی اگر جزئی هم باشد نماز آیات را واجب می نماید.

از زمان آغاز گرفتگی خورشید، می توان نماز آیات را خواند و بنابر احتیاط واجب، باید آن قدر تأخیر نیفتد که خورشیدگرفتگی به خاتمه نزدیک گردد. اگر نماز آیات تا قبل از باز شدن کامل به تأخیر افتاد باید نماز بدون نیت ادا و قضا خوانده گردد.

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: فرارو
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20997

به "خورشید گرفتگی؛ کسوف شگفت اول تیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خورشید گرفتگی؛ کسوف شگفت اول تیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید