دانستنی های جالب از دنیای شگفت انگیز دوقلو ها

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران - الهام مظفری: دنیای دوقلو ها بسیار جالب است. آن ها موضوع بسیاری از تحقیقات علمی هستند و هزاران سوال از سوی خانواده و دوستانشان از آن ها پرسیده می گردد. حقایق زیر ثابت می نمایند که هنوز چیز های بسیاری هست که درباره آن ها نمی دانیم.

دانستنی های جالب از دنیای شگفت انگیز دوقلو ها

شاید باور نکنید، اما یک زن می تواند دو فرزند دوقلو به دنیا بیاورد که پدر های متفاوتی دارند! به طور طبیعی هر ماه فقط یک تخمک آزاد می گردد، اما ممکن است دو تخمک آزاد گردد و هر کدام توسط یک مرد متفاوت بارور گردد.

ممکن است یکی از دوقلو ها کاملا سفید و دیگری کاملا سیاه باشد. اشتباه نکنید! کسی خیانت ننموده است. اگر والدین از دو نژاد مختلف باشند، ژنتیک ترکیب شده آن ها می تواند دو رنگ پوست متفاوت را ایجاد کند. شگفت انگیز است نه؟ مخصوصا لحظه زایمان!

وقتی دو مرد دوقلوی همسان با دو زن دوقلوی همسان بچه دار شوند از نظر قانونی بچه هایشان عموزاده هستند، اما از نظر ژنتیکی خواهر و برادر هستند! تصویر زیر را ببینید تا متوجه شوید.

احتمال دوقلو زایی زنان قد بلند بیشتر است. چون هورمون های رشد آن ها قوی تر است و تخمک های بیشتری ایجاد می نمایند، تقریبا دوبرابر! شاید زنان قدبلند نیازی به خریدن کفش پاشنه بلند نداشته باشند، اما باید دو برابر پوشک بچه بخرند.

احتمالا در خصوص دوقلو های همسان و غیرهمسان زیاد شنیده اید، اما درباره دوقلو های آینه ای چطور؟ دسته سوم شامل تفکیک تخمک های بارور شده در هفته اول باروری می شوند. این باعث می گردد دوقلو ها ویژگی های معکوسی داشته باشند مثل اینکه یک راست دست و دیگری چپ دست می گردد.

یکی دیگر از راه های شناختن دوقلو های همسان نافشان است. اما حتما قبل از نگاه کردن به نافشان از آن ها اجازه بگیرید. از آنجا که ناف ها جای بریدن بند ناف هستند شبیه نیستند حتی در دوقلو های همسان.

اثرانگشت هممانند ناف کاملا ژنتیکی نیست. آن ها در هفته هشتم بارداری ایجاد می شوند، اما وقتی نوزاد انگشتش را می مکد یا می مالد تغییر می نمایند. این تفاوت کار پلیس را در خصوص دوقلو های مجرم آسان می نماید.

زایمان به خودی خود اصلا آسان نیست، اما زایمان دوقلو ها پیچیده تر و مشکل تر هم هست. ممکن است کیسه آمینوتیک زودتر پاره گردد و نوزادان چند روز یا حتی چند هفته با فاصله از هم متولد شوند.

شاید دوقلو های همسان بتوانند والدینشان را گول بزنند، اما هرگز نمی توانند سگ ها را فریب دهند! از آنجا که بوی هر فرد به علت عناصر خارجی مثل غذا یا حتی عفونت فرق می نماید، حس بویایی سگ ها فریب نمی خورد.

گاهی دوقلو ها هنگام تولد جدا می شوند. آن هایی که آن قدر خوش شانس هستند تا بعد ا دوباره در زندگی یکدیگر را ملاقات نمایند، می بینند که زندگیشان به طرز عجیبی شبیه هم است. برای مثال، زمینه شغلیشان یکی است یا یک اسم برای بچه هایشان انتخاب نموده اند.

دوقلو ها کمتر از 2% جمعیت دنیا را تشکیل می دهند. باور کردن این موضوع وقتی رژه دوقلو ها را در روز دوقلو ها می بینید سخت است، اما آمار اشتباه نمی نمایند. پس به دوقلو های اطرافتان افتخار کنید، آن ها بسیار کمیابند!

فکر می کنید کجای دنیا دوقلو ها را بیشتر می بینید؟ جواب آفریقاست. تا کنون نرخ تولد دوقلو ها در آفریقا از همه جا بیشتر بوده است.به عبارت دیگر 40% دوقلو های دنیا در آفریقا به دنیا می آیند.

از سال 1980 تولد دوقلو ها دائما زیاد شده است. در واقع 70% افزایش یافته است. اما چرا؟ درمان های باروری علت این افزایش هستند. با کاشت چندین تخمک، احتمال دوقلوزایی افزایش می یابد.

اگر دو قلو هستید، احتمال زیادی دارد که دوقلو به دنیا بیاورید، چون این پدیده بیشتر از طرف مادر اتفاق می افتد. البته این فقط درمورد دوقلو های غیرهمسان است.

اگر جزء زنانی هستید که واقعا دوست دارید دوقلو به دنیا بیاورید، شیر و پنیر بیشتر بخورید! طبق تحقیقات، اگر شیر و پنیر زیاد مصرف کنید احتمال بیشتری دارد که دوقلو به دنیا بیاورید. اما بعدا مجبورید دوبرابر هم شیر بدهید.

آیا می دانستید که 22% از دوقلو ها چپ دست هستند؟ در حالی که تنها 10% از تک قلو ها چپ دست هستند.

بیش از نیمی از دوقلو ها قبل از اینکه سی و هفت هفته بارداری به سرانجام برسد، به دنیا می آیند. ظاهرا دوقلو ها بیشتر هیجان دارند خودشان را به دنیا نشان دهند.

آیا مادر دوقلو ها راز طول عمر را پیدا نموده اند؟ چون ثابت شده که آن ها بیشتر از سایر مادران عمر می نمایند. احتمالا فکر می کردید که زایمان دوقلو تاثیر برعکسی داشته باشد.

40% دوقلو ها در کودکی یک زبان رمزی دارند که فقط خودشان می فهمند. اما این زبان آن ها فقط تا وقتی یک زبان واقعی یاد بگیرند دوام دارد.

منبع: msn

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: برترین ها
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6679

به "دانستنی های جالب از دنیای شگفت انگیز دوقلو ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی های جالب از دنیای شگفت انگیز دوقلو ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید