درمان بیماری ام اس با جوان سازی سلول های بنیادی مغز

به گزارش شیوا مارکت، مطالعات جدید محققان دانشگاه کمبریج نشان می دهد با پیوند نوعی سلول های بنیادی پیر مرتبط با بیماری ام اس به سلول های جوان، می توان عملکرد این سلول ها را بهبود بخشید. این روش در درمان بیماری ام اس و دیگر بیماری های انحطاطی سیستم عصبی موثر است.

درمان بیماری ام اس با جوان سازی سلول های بنیادی مغز

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری مدیکال نیوز، در این مطالعه نوعی سلول بنیادی نابالغ به نام (OPCs) مورد آنالیز قرار گرفته است. این سلول ها برای عملکرد مغز و سیستم عصبی حیاتی هستند. این سلول ها از الیگودندروسیت یا یاخته تولیدکننده میلین در دستگاه عصبی مرکزی مشتق می شوند. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می نماید. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته می گردد. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می گردد که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است. زمانی که پوشش میلین یا بافت های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیغام های عصبی مختل می گردد که عوارض مختلفی دارد.

مطالعات نشان می دهد با افزایش سن، عملکرد سلول های OPC تحت تاثیر قرار می گیرد. محققان دانشگاه کمبریج در انگلیس با پیوند سلول های OPC پیر به سلول های جوان دریافتند عملکرد این سلول ها بهبود می یابد و این روش می تواند تحولی در درمان بیماری ام اس باشد. مراحل اولیه این مطالعه در مدل های حیوانی موفقیت آمیز گزارش شده است.

ام اس پیشرونده مقدماتی، نوع عودکننده - فروکش کننده، ام اس پیشرونده ثانویه و نوع پیشرونده عودکننده اشکال مختلف این بیماری خود ایمنی هستند و در حال حاضر حدود 2.5 میلیون نفر در سراسر دنیا به ام اس مبتلا هستند.

نتایج این مطالعه در نشریه Nature منتشر شده است.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9099

به "درمان بیماری ام اس با جوان سازی سلول های بنیادی مغز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان بیماری ام اس با جوان سازی سلول های بنیادی مغز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید