درمان دیابت نوع 2 با یاری پروتئین کبد

به گزارش شیوا مارکت، محققان دانشگاه ملبورن واقع در استرالیا دریافتند پروتئینی موسوم به SMOC1 که به صورت طبیعی در کبد فراوری می گردد، قادر است میزان قند خون را کاهش دهد و با دست ورزی این پروتئین می توان دیابت نوع 2 را درمان کرد.

درمان دیابت نوع 2 با یاری پروتئین کبد

به گزارش خبرنگاران از ایرنا، محققان نسخه پایداری از این پروتئین را فراوری کردند که قادر است میزان قند خون را در مدل های جانوری کاهش دهد.

تاثیر پروتئین SMOC1 در کاهش قند خون بیش از داروهایی است که در حال حاضر به عنوان روش اولیه کنترل قند خون مورد استفاده قرار می گیرند. این پروتئین علاوه بر قند خون، قادر است کلسترول خون را کاهش داده و کبد چرب را نیز درمان کند.

محققان با استفاده از سلول های کبد انسان نشان دادند این پروتئین قادر است متابولیسم گلوکز در کبد را بهبود بخشد و امیدوارند SMOC1 در بدن انسان نیز به میزان مطلوبی اثرگذار باشد.

به گفته محققان، مرحله بعدی کار، انجام آزمایشات بالینی روی داوطلبان به منظور ارزیابی میزان اثرگذاری پروتئین در بدن انسان است.

با وجود این، محققان معتقدند این پروتئین تاثیری بر بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 ندارد، زیرا این نوع بیماران دچار کمبود انسولین هستند و SMOC1 قادر به حل مشکل آن ها نیست.

دیابت به علت ناتوانی بدن در فراوری یا مصرف انسولین بوجود می آید. انسولین ماده ای است که توسط لوزالمعده فراوری می گردد و نقش آن استفاده از قند به عنوان بزرگ ترین منبع انرژی بدن است.

قند خون بالا به مرور زمان بر تمام ارگان های بدن تاثیر می گذارد و منجر به بیماری های قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، نابینایی، ناتوانی جنسی و عفونت های منتهی به نقص عضو می گردد.

آخرین آمار منتشر شده از سازمان دنیای بهداشت در خصوص دیابت:

-تعداد افراد مبتلا به دیابت از 108 میلیون در سال 1980، به بیش از 425 میلیون نفر رسیده است.

-شیوع دنیای دیابت در افراد بالای 18 سال، از 4.7 درصد در سال 1980، به 8.5 درصد در سال 2014 میلادی رسیده است.

-سرعت شیوع دیابت در کشورهای فقیر و کم درآمد بیشتر است.

-دیابت عامل اصلی نابینایی، نارسایی کلیه، حمله قلبی، سکته مغزی و قطع اعضای تحتانی است.

-در سال 2016میلادی، 1.6 میلیون مرگ، مستقیما به دیابت مربوط بود و 2.2 میلیون مرگ دیگر به گلوکز بالای خون منتسب بود. حدود نیمی از آمار مرگ و میر ناشی از گلوکز بالای خون، در افراد کمتر از 70 سال گزارش شده است.

- بر اساس آخرین آمار سازمان دنیای بهداشت در سال 2016 میلادی، دیابت هفتمین عامل مرگ و میر گزارش شده است.

-رژیم غذایی سالم، فعالیت بدنی، حفظ وزن بدن و اجتناب از مصرف دخانیات مهمترین عوامل در پیشگیری از دیابت نوع 2 هستند.

- بیش از 425 میلیون نفر در سراسر دنیا به دیابت مبتلا هستند؛ بیشتر این آمار به دیابت نوع 2 اختصاص دارد که به راحتی با فعالیت بدنی منظم و رژیم غذایی سالم قابل کنترل است.

-از هر دو بیمار مبتلا به دیابت، یک مورد هنوز تشخیص داده نشده است که به سادگی با تشخیص اولیه و رعایت موارد ساده مربوط به سبک زندگی قابل کنترل است.

-از هر چهار خانواده، کمتر از یک مورد به برنامه های آموزشی کاربردی در زمینه دیابت دسترسی دارند. در حالی که آموزش های اولیه نقش مهمی در کنترل بیماری، بهبود نتایج و کاهش هزینه ها دارد.

در قاره آسیا بیش از 230 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند. با توجه به شیوع چاقی و سازگاری سریع با سبک زندگی غربی در آسیا پیش بینی می گردد تعداد افراد مبتلا به دیابت تا سال 2040 میلادی به بیش از 355 میلیون نفر برسد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 23571

به "درمان دیابت نوع 2 با یاری پروتئین کبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان دیابت نوع 2 با یاری پروتئین کبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید