درمان سرخ ناباروری

به گزارش شیوا مارکت، جراح و فلوشیپ زنان گفت:خانم هایی که به هر دلیلی قدرت باروری خود را از دست داده اند می توانند از ذخیره سلول های بنیادی خون قاعدگی شان برای احیای باروری بهره ببرند.

درمان سرخ ناباروری

به گزارش،هفته گذشته اولین بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی در کشور از سوی پژوهشگاه و مرکز درمان ناباروری ابن سینا راه اندازی شد. این دستاورد بزرگ علمی و فناورانه در واقع درخشش دیگری در حوزه تحقیقات سلول های بنیادی در کشور و چشم اندازی روشن در درمان ناباروری زنان محسوب می گردد که ما را به عنوان سومین کشور پیشرو (پس از آمریکا و هند) در زمینه ایجاد بانک سلول بنیادی خون قاعدگی مطرح می نماید. آگاهی از جزئیات این اتفاق و اثرات مثبت آن در درمان ناباروری زنانه، ما را بر آن داشت در این باره پای صحبت های دکتر سیمین ظفردوست، جراح و فلوشیپ زنان، زایمان و ناباروری و عضو هیات علمی پژوهشگاه و مرکز ناباروری ابن سینا بنشینیم.

ایران، نخستین کشوری است که تمرکز اولیه خود را روی درمان بیمارانی که مبتلا به یائسگی زودرس و کاهش تخمک هستند، گذاشته و نتایجی بسیار امیدبخش کسب نموده است. راه اندازی بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی حاصل 11 سال مطالعه و تحقیق محققان کشور است.

خانم ها معمولا از 50 سال به بالا وارد سنین یائسگی می شوند و قدرت باروری آن ها کاهش می یابد و به مرور این توانایی در آن ها از بین می رود. دکتر ظفردوست با بیان این نکات می گوید: همچنین خانم هایی که به دلایلی، دچار کاهش ذخیره تخمدان شده و به روش های معمول درمان ناباروری مانند آی وی اف پاسخ نمی دهند و به هر دلیلی قدرت باروری خود را از دست داده اند می توانند از ذخیره سلول های بنیادی خون قاعدگی شان برای احیای باروری بهره ببرند.

وی می افزاید: به نظر می رسد افتتاح بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی برای کسانی که تمایل به ذخیره سلول های بنیادی دارند انتخاب مناسبی باشد. سلول های بنیادی خون قاعدگی را می توانیم به صورت مکرر استخراج کنیم. این سلول ها توانایی تکثیر و فراوری سلول های بافتی آسیب دیده را دارد و برخلاف دیگر روش های استخراج سلول های بنیادی که اغلب تهاجمی هستند، این روش بسیار راحت و در دسترس است و حتی به طور ماهیانه هم قابل جمع آوری است.

دکتر ظفردوست با تاکید بر این که در افراد معمولی، انجام روش آی وی اف تنها 30 تا 40 درصد موفقیت به همراه دارد، شرح می دهد: آنالیز ها نشان می دهد از یک سیکل تزریق سلول های بنیادی خون قاعدگی به بیماران، شانس باروری آن ها بعد از درمان آی وی اف تا 50 درصد افزایش می یابد. بر این اساس، خانم ها می توانند از سنین 20 تا 45 سالگی با مراجعه به بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی در مرکز درمان ناباروری ابن سینا خون ماهانه قاعدگی خود را اهدا و برای درمان خود در آینده نگهداری نمایند. وی تاکید می نماید: افرادی با بیماری های کبدی، مغزی، قلبی، غضروفی، زخم های دیابتی و نازایی با منشأ تخمدانی و رحمی می توانند برای بهره مندی از مزایای این بانک اقدام نمایند.

یکی از دغدغه هایی که همواره برای باروری خانم ها وجود دارد این است که ذخیره تخمدانی با افزایش سن رو به کاهش است و با یائسگی تقریبا به صفر می رسد، در حالی که استفاده از سلول های بنیادی خون قاعدگی تا حد زیادی می تواند به برطرف این نگرانی یاری کند.

این متخصص درمان ناباروری در این باره می گوید: گاهی به دلایل ناشناخته این کاهش توان باروری تخمدان ها با سرعت و شدت بیشتری اتفاق می افتد و خانم ها در سنین باروری شاهد کاهش شدید ذخیره تخمدانی می شوند. مطالعات ما نشان داده است سلول های بنیادی حاصل از خون قاعدگی می تواند در احیای تخمدان در این دسته افراد یاری کند و همین طور درصدد هستیم از این سلول ها برای ارتقا و افزایش کیفیت تخمدان استفاده کنیم. همچنین مطالعات دیگری در دست داریم که از سلول های بنیادی به منظور بهتر کردن شرایط رحم در خانم هایی که چسبندگی و مسائل دیواره رحم دارند، استفاده کنیم.

جالب است بدانید سلول های بنیادی خون قاعدگی ذخیره شده برای افرادی هم که شاخص سلول های ایمنی مشابهی داشته باشند، با اجازه فرد اهدانماینده قابل استفاده است. دکتر ظفردوست با بیان این مطالب می افزاید: خانم هایی که تمایل به دریافت این خدمت دارند باید به دنبال آنالیز ها و انجام تست های عفونی و بیماری ها، مشکل خاصی نداشته و تایید شوند. همچنین، چون انجام نمونه گیری ها به وسیله واژینال انجام می گردد برای خانم های متاهل قابل انجام است.

وی تاکید می نماید: البته خانم هایی که قصد اهدای سلول بنیادی خون قاعدگی خود را دارند، بهتر است در سنین پایین تر مراجعه نمایند، زیرا تعداد سلول های بیشتر و باکیفیت تری قابل جمع آوری است. خانم هایی هم که برای درمان بیماری هایی که بعد از یائسگی به سراغشان می آید، قصد ذخیره این سلول ها را دارند، باید پیش از یائسگی تا سن 45 سالگی مراجعه نمایند.

به گفته عضو هیات علمی پژوهشگاه ابن سینا، خانم هایی که قصد ذخیره سازی سلول های بنیادی خون قاعدگی دارند باید در سنین باروری باشند و سیکل های قاعدگی خود به خود داشته باشند. البته فعلا این ذخیره سازی را تا ده سال مشخص نموده اند و امیدواریم در آینده بتوانیم به صورت نامحدود این ذخیره سازی را انجام دهیم.

منبع:جام جم

تا8: تا8: مجله نقد و بررسی کالا ها و محصولات برندها مختلف

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15235

به "درمان سرخ ناباروری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان سرخ ناباروری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید