دمیدن روحی تازه در جان بیماران ژنتیکی - مهدی شمس آراء *

به گزارش شیوا مارکت، تهران- خبرنگاران- درمان بیماری های با منشا ژنتیکی با روش هایی همچون ژن درمانی محقق می گردد؛ ایده ای که در سال 2016 عملی شد.

دمیدن روحی تازه در جان بیماران ژنتیکی - مهدی شمس آراء *

ژن درمانی درصدد است تا عامل ایجاد بیماری را برطرف کند. هموفیلی، تالاسمی یا مواردی از بیماری های نقص ایمنی را می توان نام برد که ژن درمانی در آن ها کاربرد دارد. در این روش ابزارهای مختلفی به کار گرفته می گردد که پایه عمده آن ها استفاده از ویکتورهای ویروسی است.

در استفاده از ویکتورهای ویروسی نسخه سالم ژن درون سلول هدف جایگزین می گردد البته در اینجا اصلاح و ترمیم سلول انجام نمی گردد. ابزار دیگری که در ژن درمانی رواج یافته ویرایش ژنوم نام دارد که نسبت به استفاده از ویکتورهای ویروسی تخصصی تر عمل می نماید. در ویرایش ژنی همان طور که از عنوانش تعیین است می توان نقص موجود در ژن را هدف قرارداد و آن را برطرف کرد.

پس ژن درمانی را باید روشی بدانیم که امید بیماران با نقص ژنتیکی به درمان را جان بخشیده است و محققان ایرانی نیز در این راستا گام های خوبی برداشته اند. می توان گفت ازلحاظ علمی و دانش در این حوزه مسئله ای وجود ندارد البته ورود محصولات در این حوزه به بازار نیازمند گذر از آزمون های سختی است. این آزمون ها در سه سطح تحقیقات سلولی، مدل های حیوانی و انسان را شامل می گردد. محققان در کشور برای فعالیت بهتر در این حوزه نیازمند تجهیزات و زیرساخت ها هستند تا با تمام توان خود در این عرصه نقش آفرینی نمایند.

ژن درمانی همچون روش های درمان علامتی نیست که تنها علائم بیماری را تسکین دهد بلکه روشی درمانی است. پس باید با ایجاد زیرساخت ها راستا را برای حرکت پژوهشگران کشور هموار کرد.

* عضو حیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک

علمی ** 9340** 1055

safariro.ir: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: ایرنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4807

به "دمیدن روحی تازه در جان بیماران ژنتیکی - مهدی شمس آراء *" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمیدن روحی تازه در جان بیماران ژنتیکی - مهدی شمس آراء *"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید