دو گذرگاه مرزی جدید در قبرس گشایش یافت

به گزارش شیوا مارکت، مقامات قبرس طی مراسمی دو گذرگاه جدید مرزی را روز دوشنبه بین دو طرف یونانی نشین و ترک نشین در مناطق درینا و لفکا - آپلیسی در شمال غرب قبرس برای نخستین بار در 8 سال اخیر افتتاح کردند.

دو گذرگاه مرزی جدید در قبرس گشایش یافت

به گزارش ، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مقامات قبرس طی مراسمی دو گذرگاه جدید مرزی را روز دوشنبه بین دو طرف یونانی نشین و ترک نشین افتتاح کردند.

این دو گذرگاه برای نخستین بار در 8 سال اخیر ایجاد می شوند. این دو گذرگاه مرزی در مناطق درینا (Dherynia) و لفکا - آپلیسی (Lefka- Aplici) در شمال غرب قبرس ایجاد شده اند.

با وجود اینکه زمان گشایش این گذرگاه ها برای ساعت ده به وقت جی ام تی معین شده بود، اما مردم خیلی زودتر از این گذرگاه ها عبور کردند. در آستانه بازگشایی گذرگاه مرزی درینا نظامیان ترکیه موانع ایجاد شده را برداشتند و شماری از پلیس های ضد شورش هم در منطقه مستقر شدند.

ایکاووس کوشاندیس، یک قبرسی یونانی تبار در این رابطه گفت: من امروز لحظات بسیار دشواری را پشت سر گذاشتم. من برای نخستین بار از سال 1974 از این گذرگاه عبور کردم. من هرگز و پیش از این تاکنون در اینجا نبودم، زیرا نیرو های ترکیه در اینجا حضور داشتند.

کریس چارالامبوس، یک قبرسی یونانی تبار از منطقه فاماگوستا نیز گفت: این به منزله حرکت و ابزار دیگری در جهت صلح و مذاکرات مربوط به آن است. اعتماد بین قبرسی های ترک تبار و قبرسی های یونانی تبار موضوعی است که ما به ایجاد آن بسیار احتیاج داریم و امیدوارم که این به منزله یک حرکت و ابزار در جهت مذاکرات بین نیکوس آناستاسیادیس و مصطفی اکینچی باشد.

لولی کیترئوتو، از اعضای حزب جنبش متحد قبرس هم گفت: ما معتقدیم که قبرس بسیار کوچک است و نباید تقسیم شده باشد. ما خواستار یک قبرس متحد برای تمامی قبرسی ها هستیم.

وی اضافه کرد: این یک حرکت مثبت است. این حرکت ما را خوشحال و به آینده خوشبین می نماید. این به منزله حرکتی دیگر در جهت ویران کردن این دیوار جداکننده است.

آخرین دور مذاکرات صلح بین دو طرف تحت نظارت سازمان ملل سال گذشته به نتیجه نرسید.

حسن اوزون، یکی از قبرسی های ترک تبار که 65 سال دارد هم گفت: من درباره این حرکت بسیار خوشحالم. من بیمار هستم و می خواهم که به برای درمان به اینجا بیایم. من می خواهم که این روز زیبا را با چشمان خود ببینم. من هم اکنون بسیار هیجان زده شده ام.

الیزابت اسپهار، رئیس نیرو های حافظ صلح سازمان ملل در قبرس هم گفت: امروز یک روز خوب برای قبرس است. این دو گذرگاه مرزی نقش مهمی در یاری به ارتباط بین مردم دو طرف مرز و ایجاد اعتماد و اطمینان بین جوامع جزیره خواهد نمود. این همچنین می تواند به منزله یک گام مهم در احیای مذاکرات صلح بین دو طرف باشد. این مذاکرات در ماه ژوئیه سال دو هزار و هفده متوقف شد.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 1906

به "دو گذرگاه مرزی جدید در قبرس گشایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو گذرگاه مرزی جدید در قبرس گشایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید