رئیس سازمان خصوصی سازی: صورت های اقتصادی پرسپولیس و استقلال ابهام دارد، خصوصی سازی سال جاری هم بعید است

به گزارش شیوا مارکت، رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: بعید است استقلال و پرسپولیس تا سرانجام سال 98 شرایط لازم برای پذیرش در فرابورس را دارا شوند.

رئیس سازمان خصوصی سازی: صورت های اقتصادی پرسپولیس و استقلال ابهام دارد، خصوصی سازی سال جاری هم بعید است

میرعلی اشرف عبدالله پوری حسینی, در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرنگاران درباره آخرین وضعیت خصوصی سازی دو تیم استقلال و پرسپولیس, گفت: مجلس شورای اسلامی حکمی را در قانون بودجه آورده که باید این دو باشگاه تا شهریور ماه سال 98 در فرابورس عرضه شوند اما برای انجام این کار باید سازوکاری فراهم باشد که متاسفانه فعلاً مهیا نیست و باشگاه ها فاقد این شرایط هستند.

رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه بعید است شرایط دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تا دو, سه ماه آینده برای پذیرش در فرابورس مهیا گردد مطرح نمود: باید ابتدا شرایط لازم در دو باشگاه فراهم باشد و بعد حکم مجلس اجرا گردد که با توجه به وضعیت باشگاه ها بعید به نظر می رسد این اتفاق تا شهریور رخ بدهد. در این صورت باید تدبیری کنیم که چگونه تا انتها سال این کار را انجام دهیم.

پوری حسینی در پاسخ به این سؤال که چه شرایطی باید در باشگاه های استقلال و پرسپولیس برای پذیرش در فرابورس وجود داشته باشد, توضیح داد: طبق مباحثی که 2 ماه پیش در جلسات مربوط مطرح شد, شرکت های استقلال و پرسپولیس باید سهامی عام داشته باشند. همچنین این باشگاه ها باید حداقل سهام را داشته باشند اما الان یکی از آنها فقط یک میلیون و دیگری 10 میلیون تومان سهام دارد! علاوه بر این باید صورت های اقتصادی در این باشگاه ها شفاف باشد و در سازمان امور اقتصادیاتی وضعیت خوبی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه دو تیم بزرگ تهرانی هیچ یک از شرایط فوق را برای پذیرش در فرابورس ندارند یادآور شد: صورت های اقتصادی 3، 31 و 4، 31 سال 97 این باشگاه ها داری ابهام هستند و صورت های اقتصادی جدید این باشگاه ها نیز باید آنالیز شوند. هرچند اخیراً با کوشش های سلطانی فر و همکاران شان در وزارت ورزش در این باشگاه ها اصلاح ساختار خوبی صورت گرفته و نسبت به چند سال قبل که این باشگاه ها قرار بود خصوصی سازی گردد, پیشرفت چشمگیری نموده اند. قبلاً در این باشگاه ها صورت اقتصادی پیدا نمی شد اما الان حداقل صورت های اقتصادی هرچند با ابهام وجود دارد.

پوری حسینی با تاکید روی این موضوع که بعید است, استقلال و پرسپولیس حتی تا انتها سال 98 شرایط لازم برای پذیرش در فرابورس را دارا شوند به خبرنگاران گفت: ابتدا با مصوبه سال 1388 مجلس نام استقلال و پرسپولیس در لیست خصوصی سازی نهاده شد و در سال های 93 نیز اقدامات خوبی انجام شد و حتی سازمان خصوصی سازی برای واگذاری این باشگاه ها آگهی منتشر کرد اما در مرداد سال 94 دولت مصوبه ای تصویب کرد که این باشگاه ها از فهرست خصوصی سازی خارج شدند و الان دوباره از آذر 97 مصوبه ای برای خصوصی سازی این باشگاه ها صادر شده است با این تفاوت که سال جاری مجلس برای نحوه خصوصی سازی حکمی داده که باید فقط این باشگاه ها در فرابورس واگذار شوند که این تاکنون انجام نشده و بعید می دانم با این شرایط حالا حالا ها انجام گردد.

رئیس سازمان خصوصی سازی درباره اینکه نحوه عرضه این باشگاه ها در فرابورس به چه صورت خواهد بود و آیا همه طرفداران و علاقه مندان می توانند این سهام را خریداری نمایند, مطرح نمود: در مرحله اول 5 تا 10 درصد سهام این باشگاه ها به عموم واگذار می گردد تا در ادامه قیمت مشخص گردد البته کسی مدعی نیست که کل سهام باشگاه ها ریز ریز و به افراد مختلف واگذار گردد. باید مالکیت 51 درصد سهام, صاحب مشخص داشته باشد تا بتواند برای باشگاه مدیر مشخص کند و به دیگر کارها بپردازد.

پوری حسینی با بیان اینکه مجلس نگفته که باید کل سهام باشگاه ها به صورت خرد به مردم عرضه گردد اظهار داشت: این کار در فرابورس سلسله مراتب دارد و بعداً سهام بلوکی باید قیمت گذاری گردد, حال اینکه آیا این نحو از واگذاری درست است یا خیر حرف دیگری است. فعلاً که الزامات مد نظر برای پذیرش در فرابورس انجام نشده و بعید هم به نظر می رسد که فعلاً انجام گردد اما اگر مجلس به این نتیجه برسد که به روش دیگری خصوصی سازی انجام گردد می توان راه چاره هایی پیدا کرد که این کار با سرعت بیشتری انجام گردد. در این حالت هیئت واگذاری تشکیل می گردد و کار را جلو می برد اما الان شرایط عرضه در فرابورس به هیچ وجه فراهم نیست.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7706

به "رئیس سازمان خصوصی سازی: صورت های اقتصادی پرسپولیس و استقلال ابهام دارد، خصوصی سازی سال جاری هم بعید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس سازمان خصوصی سازی: صورت های اقتصادی پرسپولیس و استقلال ابهام دارد، خصوصی سازی سال جاری هم بعید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید