رازهای ساخت 10 سازه معروف دنیا

به گزارش شیوا مارکت، فرانک مجیدی: هر چه قدیمی تر، تعجب آورتر! چطور چنین بنایی ساخته شده؟ هر چه که هست، چنین بناهای هوشمندانه ای به تصادف و با خوش اقبالی معمارانش پابرجا نمانده اند. در این پست اندکی از رازهای نهفته در معماری ده بنای معروف جهان، بیان خواهند شد.

رازهای ساخت 10 سازه معروف دنیا

1- تاج محل، هند

می گویند شاه جهان بعد از اتمام ساخت تاج محل، دستور داد تا دست معماران این بنا قطع گردد تا دیگر هرگز بنایی چنین زیبا و باشکوه نسازند. البته سندی دال بر واقعیت داشتن چنین ادعایی یافت نشده است. برای این که تاج محل چنین حالت عمودی نسبت به سطح زمین یابد، معماران مناره ها را با شیب کمی به بیرون ساختند.

2- برج خلیفه، امارات

برای ساختش، چیزی حدود 1.5 میلیارد دلار صرف شد. با ارتفاع 828 متری که 2.5 برابر طول برج ایفل است و در حال حاضر، بلندترین بنای جهان محسوب می گردد. برای این که با چنین ارتفاعی در برابر باد و زلزله مقاوم باشد، یک هسته پایه ای برایش در نظر گرفته شده که شامل 3 بال در زوایای 120 درجه نسبت به یک دیگر است که اطراف ساختمان مرکزی را در بر گرفته اند و هر بال، بال های دیگر را تقویت می کند، مثلاً اگر دو بال تحت وزش باد قرار گیرد، بال سوم نقش مقاوم در برابر نیروی وزش باد را ایفا خواهد کرد.

3- موآی، پلینزی

گفته می گردد که این بناهای باستانی، برای گرامیداشت یادبود اهالی وفات یافته اهل جزیره شرقی ساخته می شد. انتقال آن ها روی کنده ها، مستلزم ویرانی جنگل ها بود و از طرفی، نبود درخت باعث شویش خاک های منطقه می شد که در نتیجه تباهی محصولات، قحطی، جنگ و آدم خواری را در پی داشت. اما تصاویر ماهواره ای که در سال 2005 از منطقه جزیره شرقی ثبت شده، شیارهای خاک را در دنباله توده ای از سنگ در فواصل طی شده برای انتقال این بناهای 10 متری رمزآلود نشان می دهد، با این ایده، می شد ریسمان هایی به سر این مجسمه ها متصل نمود و با گروه هایی متشکل از چند نفر، این بناها را به محل مورد نظر رساند.

4- استون هنج، انگلستان

اصلاً برای چه ساخته شده؟ آیا فرمان فرازمینی بیگانگان در کار بوده؟! تحقیقات جدید نشان می دهد که این بنا، برای جشن دریافت فرا رسیدن میانه زمستان ساخته شده، بر خلاف آن که تصور می شد ماجرا، گرامیداشت فرارسیدن میانه تابستان باشد. بیشتر مقبره های منطقه، هنگام طلوع و غروب خورشید در میانه زمستان در یک راستا قرار می گیرند. در محل به وفور دندان خوک یافت شده که نشان می دهد در هنگام جشن، صاحبان شان خوراک برگزارکنندگان بوده اند. حدود 2600 سال پیش از میلاد مسیح، سنگ های به کار رفته در این بنا از دره های پرسلی واقع در غرب ولز،

با جریان اب رودخانه ها به محل می رسیدند. مطالعات رادیواکتیو نشان می دهند که جریان های بهمن، سنگ ها را از 40هزار سال قبل در یک زمان، به منطقه نیاورده است. در محل، پایه هر سنگ با یاری اهرمی به یک چاله فرو می رفت و سنگ سردر با داربست روی سنگ های پایه قرار می گرفت.

5- برج ایفل، فرانسه

آقای ایفل آن را در سال 1889 بنا کرد و خود، نخستین کسی بود که از آن به طور رسمی بالا رفت. آمار می گوید از فروش بلیط برای بازدید از بنا، تنها در سال اول ساخت آن 1 میلیون دلار ایجاد درآمد شد. در ارتفاع 324 متری، این برج مانند آنتنی مؤثر عمل می کرد که می توانست پیغام های رادیویی نیروهای المانی را در جنگ جهانی دوم، دریافت کند. هر 7 سال، 50 تن رنگ برای رنگ آمیزی برج به جهت جلوگیری از زنگ زدگی سطح آن، صرف می گردد.

6- دیوار بزرگ چین، چین

در زمان امپراتوری جیاجینگ در قرن شانزدهم، این دیوار عظیم به شکل یک اژدهای سنگی، از سنگ و گِل ساخته شد. میلیون ها نفر از سوی ارتش برای ساخت این دیوار و باروهای آن به کار گماشته شدند. گفته می گردد یک بخش سه کیلومتری از دیوار، در طی 600 روز با نیروی کار 3000 نفره ساخته می شد. با وجود این که گفته می شد دیوار بزرگ چین تنها ساخته بشری است که از فضا با چشم غیر مسلح قابل رؤیت است، برای دیدن این بنا از مدار زمین، به یک لنز قوی احتیاج است.

7- آنکور وات، کامبوج

این مجموعه معابد برای شهری با یک میلیون سکنه، توسط 350هزار کارگر 6000 فیل در طول 35 سال ساخته شد. باور بر آن است که این بنا، بزرگ ترین مجموعه بنای مذهبی در جهان است. خندق این بنا چنان عظیم است که از فضا هم قابل رؤیت است. تک تک بیش از 3000 الهه این معبد، منحصراً بر دیواره های معبد تراشیده شده اند و 37 ارایش موی مختلف دارند.

8- ماچو پیچو، پرو

بر یکی از بلندی های دورافتاده در آند، شهر باستانی ماچوپیچو ساخته شد، اما در کمتر از 100 سال خالی از سکنه گشت. در طول ساخت شهر، اینکاها از چرخ برای حمل و نقل سنگ ها استفاده نمی کردند، بلکه روی زمین های شیب دار،

تنها با دست آن ها را بالا می کشیدند و این را، برآمدگی هایی روی بعضی از سنگ ها تأیید می کند. مهندسی هوشمندانه ای در مقاوم سازی این بنا در برابر زلزله دیده می گردد، مثلاً بلوک های سنگی L شکل که به هم قلاب شده اند، درها و پنجره هایی که با انحراف به سمت داخل ساخته شده اند و از آن جا که ملاتی مابین سنگ ها به کار گرفته نشده، در صورتی که قسمتی از سنگ می شکست بدون خراب شدن بنا، می شد آن را جدا و تعویض نمود.

9- پترا، اردن

ساختمان خزنه در شهر باستانی پترا، همچون نگینی سرخ بود و به عنوان لوکیشن در فیلم های مختلفی، از جمله ایندیانا جونز به کار گرفته شده. احتمال داده می گردد که این معبد تقریباً ناتمام، از بالا به پایین در صخره تراشیده شده باشد، بنابراین، حفره های هر طرف نمای خارجی گمراه کننده اند و ممکن است بعدها توسط خرابکاران ایجاد شده باشد تا چهره این بنای زیبا را مخدوش سازند.

10- اهرام ثلاثه، مصر

تنها بنای به جامانده از عجایب هفت گانه جهانی باستان، همین اهرام هستند و از لحاظ ارتفاع سازه، در جهان بی رقیب بودند تا زمانی که در سال 1889 آقای ایفل برج ش را در پاریس ساخت. این بناها ساخته شدند تا تنها سه اتاقک تدفین را در میان خود،

در بر گیرند، اما 30 هزار نفر بخاطر ساخت بناهای این هدف، به کار گماشته شدند. به طرز جالبی، ترتیب زندگی، تکنولوژی پخت نان، نگهداری از حیوانات و نقاشی های باستانی نشان می دهد که کارگران سازنده بنا، چنان که پیش تر تصور می رفت، به عنوان برده کار نمی کردند، بلکه کارگرانی با مهارت فوق العاده بودند.

منبع :1 پزشک

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

منبع: لست سکند
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14636

به "رازهای ساخت 10 سازه معروف دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازهای ساخت 10 سازه معروف دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید