راه حل مهندسان ایرانی برای صرفه جویی در سوخت خودرو

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران به نقل از ساینس دیلی، امیر خواجه پور، میلاد خضرایی و سهیل محاقدی فرد، محققان دانشگاه واترلو سیستمی برای خودروهای خدماتی ساخته اند که از انتشار گازهای گلخانه ای می کاهد و علاوه بر آن میلیون ها دلار هزینه سوخت برای دولت و شرکت ها صرفه جویی می کند.

راه حل مهندسان ایرانی برای صرفه جویی در سوخت خودرو

در حقیقت مهندسان ایرانی دانشگاه واترلو راهی برای دریافت انرژی هدر رفت از خودروهای خدماتی مانند اتوبوس یا کامیون های یخچال دار مخصوص حمل مواد غذایی یافته اند.

آنها متوجه شدند چگونه می توان این نوع انرژی را با سوخت های فسیلی جایگزین کرد که هم اکنون برای راه اندازای سیستم های ثانویه مانند تهویه هوا یا خودروهای دارای یخچال هنگام توقف خودرو یا معطل ماندن در جهت کشف کردند.

خواجه پور پروفسور مهندسی مکانیک و مکاترونیک در دانشگاه واترلو و مولف تحقیق می گوید: خودرویی که معطل مانده یا با سرعت کم حرکت می کند فقط با 5 درصد کارآمدی در حال فعالیت است. به عبارت دیگر بخش اعظم سوخت یک اتوبوس یا خودروی خدماتی در این زمان به هدر می رود. با متوازن سازی انرژی هدر رفت خودرو هنگام حرکت با سرعت کم و انتقال آن انرژی به سیستم باتری ثانویه، می توان بدون غیرفعال کردن سیستم های خنک سازی و تهویه هوا، خودرو را خاموش کرد.

این محققان شیوه رانندگی، نحوه ترمزگرفتن و معطل ماندن وسایط نقلیه خدماتی را بررسی کردند و با استفاده از مدل های رایانه ای و موتورهایی که به سیستم های باتری ثانویه متصل بودند، جهتهای مورد تردد آن ها را شبیه سازی کردند تا بهترین راه برای جمع آوری و استفاده از انرژی اتلافی شان را پیدا کنند.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 12389

به "راه حل مهندسان ایرانی برای صرفه جویی در سوخت خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه حل مهندسان ایرانی برای صرفه جویی در سوخت خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید