زلزله در مریخ ثبت شد، صدای لرزشهای مریخ را بشنوید

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، کاوشگر اینسایت برای نخستین بار زلزله در مریخ را ثبت کرده است.

زلزله در مریخ ثبت شد، صدای لرزشهای مریخ را بشنوید

لندر اینسایت متعلق به ناسا است که از ماه دسامبر با کمک یک زلزله سنج کوچک ترین حرکات زیر سطح مریخ را رصد می کند.

دانشمندان این موفقیت را نقطه عطفی می دانند. به گفته محققان تیم اینسایت این کاوشگر در صد و بیست و هشتمین روز حضورش در سیاره (6 آوریل) یک سیگنال لرزشی را ثبت کرده است. هرچند ارتعاشات دیگری نیز ثبت شده اما تصور می شود سیگنال های قبلی به دلیل فعالیت هایی روی سطح مریخ مانند باد به وجود آمده اند.

به هرحال به نظر می رسد زلزله مریخی که رویدادMartian sol 128 نام گرفته ناشی از ارتعاشات اعماق مریخ باشد.

تلاش های اینسایت بر اساس فعالیت هایی است که فضانوردان مأموریت آپولو طی مأموریت در ماه در دهه 1960 و 70 میلادی پایه گذاری کردند. در این فعالیت ها برای نخستین بار سرنخ هایی از فعالیت های لرزشی داخل ماه سرنخ هایی ثبت شد.

اکنون محققان امیدوارند با کمک ابزارهایی بتوانند درک انسان از آنچه در اعماق مریخ رخ می دهد را بیفزایند. به گفته محققان نخستین ارتعاشات ثبت شده بسیار اندک هستند اما احتمالاً در آینده نمونه های مشابه متعددی ثبت شوند.

به هرحال رویداد Martian sol 128 بسیار هیجان انگیز است زیرا مدت زمان و میزان ارتعاشات آن با زلزله ثبت شده در ماه (در مأموریت آپولو) مشابه است.

البته دانشمندان اعلام کرده اند اینسایت در 14 مارس 10 آوریل و 11 آوریل نیز سیگنال های لرزشی ثبت کرده است. این نمونه ارتعاشات خفیف تر بودند و حسگرهای های دقیق تر Very Broad Band لرزش های مذکور را ثبت کردند.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5279

به "زلزله در مریخ ثبت شد، صدای لرزشهای مریخ را بشنوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله در مریخ ثبت شد، صدای لرزشهای مریخ را بشنوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید