ساخت کلون درخشان* برای شناسایی ویروس کرونا

به گزارش شیوا مارکت، ما پیروز شدیم فقط در طول یک هفته یک نسخه مصنوعی از ویروس را ایجاد کنیم. این نشان می دهد که سیستم ما، مبتنی بر سلول های مخمر، برای بازسازی کرونا ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا ایده آل است.

ساخت کلون درخشان* برای شناسایی ویروس کرونا

زیست شناسان اولین نسخه مصنوعی سارس کووید-2 را ساختند و آن را در سلول های مخمر از قطعات دی. اِن. اِی جداگانه رشد دادند. سرویس مطبوعاتی دانشگاه برن اعلام داشت: این ساختار به گونه ای تغییر یافته است که سلول های آلوده به آن آغاز به درخشش می نمایند.

ما پیروز شدیم فقط در طول یک هفته یک نسخه مصنوعی از ویروس را ایجاد کنیم. این نشان می دهد که سیستم ما، مبتنی بر سلول های مخمر، برای بازسازی کرونا ویروس ها و سایر عوامل بیماری زا ایده آل است.

تیل و همکارانش، از جمله متخصصان دانشگاه سچنووا در روسیه، تکنیک جدیدی برای ویروس سازی کلون سازی با استفاده از سلول های مخمر ایجاد کردند، که برای کار با ویروس های پیچیده آر. اِن. اِی سازگار شده است.

بخش های دی. اِن. اِی ویروس، که از سلول های آلوده به ویروس آر. اِن. اِی بدست آمده و یا بصورت دستی سنتز می شوند، وارد سلول مخمر می شوند. قطعه ها تحت چنین پردازش قرار می گیرند که مخمر آن ها را جزئی از کروموزوم حلقه خود فرض می نماید تا در ساختار آن ها این مولکول های دی. اِن. اِی را جاسازی کند.

در نتیجه، یک ژنوم کامل از ویروس در داخل کروموزوم ظاهر می گردد؛ بعدا می توان از آن برای فراوری ذرات مصنوعی ویروسی استفاده کرد.

خاطرنشان باید شد، که ویروس شناسان تنها ده تکه دی. اِن. اِی ویروسی را آماده نموده اند که پس از آن به آن ها احتیاج به ترکیب کردن تکه های مفقود شده از نمونه های ویروس حاصل از بدن یکی از اولین حامل های اروپایی کووید-19 به طور مستقل بودند.

پس از انجام تمام مراحل اجرا شده، می توان اولین نسخه مصنوعی سارس کووید-2 را بدست آورد که کاملاً از لحاظ ساختاری و خصوصیات با نمونه طبیعی یکسان است، به جز وجود ژن GFP در ژنوم آن، که باعث درخشش سلول آلوده می گردد.

به گفته دانشمندان، ویروس ایجاد شده می تواند برای آنالیز فرایند ابتلا به کووید-19 و آنالیز دارو های احتمالی و واکسن ها استفاده گردد. پیش از این گزارش شده بود که دانشمندان چینی نوعی جدید از کرونا ویروس را برای آلوده کردن موش ها ایجاد نموده اند.

در 31 دسامبر، مقامات چینی از شیوع نوع جدیدی از کرونا ویروس کووید-19 به سازمان بهداشت دنیای گزارش دادند.در اوایل 11 مارس، سازمان بهداشت دنیای اوضاع پیرامون این ویروس را به عنوان همه گیر تشخیص داد.

بیش از 3.5 میلیون مورد عفونت در سراسر دنیا ثبت شده است، بیش از 247 هزار مورد فوت شده اند. در روسیه 145.268 مورد از این بیماری به ثبت رسیده است و 1.356 نفر جان باختند، 18.095 نفر درمان شدند.

*کلون یا تاگ در زیست شناسی به دو معنی بکار می رود: به سلول های مشابه که از یک سلول منفرد ایجاد شده اند، کلون گفته می گردد. مثلاً یک کلون باکتری متشکل از تعداد زیادی سلول باکتری است که از یک باکتری اولیه ایجاد شده اند.

به همه مولکول های دی. اِن. اِی که از تکثیر یک قطعه دی. اِن. اِی تاگ سازی شده (کلون شده) ایجاد شده است، نیز گفته می گردد.

منبع: اسپوتنیک

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: فرادید
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 19721

به "ساخت کلون درخشان* برای شناسایی ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت کلون درخشان* برای شناسایی ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید