سازو کار دریافت گواهی سلامت دانشجویان چگونه است؟

به گزارش شیوا مارکت، باوجود سخنان اخیر رییس جمهور در خصوص آغاز آموزش های حضوری دانشگاه ها از اول اردیبهشت ماه جاری و همچنین بخشنامه وزارت علوم مبنی بر الزام ارائه گواهی سلامت از سوی دانشجویان، اما هنوز سازوکار دریافت این گواهی از سوی مسئولان معین نیست.

سازو کار دریافت گواهی سلامت دانشجویان چگونه است؟

به گزارش خبرنگاران، رییس جمهور در جلسه 17 فروردین ستاد ملی مبارزه با کرونا خاطرنشان کرد آموزش حضوری دانشگاه ها ومراکز آموزش عالی تا 30 فروردین ماه جاری تعطیل است اما از اول اردیبهشت ماه دانشگاه ها به حالت عادی آموزش باز خواهند گشت و کلاس های درس حضوری دانشجویان از سر گرفته خواهد شد، به همین دلیل دکتر علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم نیز با ابلاغ بخشنامه ای به روسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خاطرنشان کرد که دانشگاه ها مجاز هستند از اول اردیبهشت ماه 99 امکان حضور دانشجویان دوره دکتری خود را با لحاظ شرایطی فراهم آورند.

طبق این بخشنامه کلاس های درسی ترجیحاً به صورت الکترونیکی برگزار می شوند مگر به تشخیص استاد و به منظور رفع اشکال با رعایت فاصله افراد و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و کلاس های بزرگ و دارای تهویه مناسب به صورت حضوری برگزار شود.

همچنین دانشجویانی که برای پیشبرد و انجام امور مربوط به رساله خود نیاز به حضور و فعالیت در آزمایشگاه و کارگاه دارند می توانند با رعایت ضوابط بهداشتی و حدالامکان به صورت تک نفره از فضای آزمایشگاه ها یا کارگاه استفاده کنند و در صورت لزوم ساعت کاری آزمایشگاه و کارگاه بین دانشجویان توزیع و برنامه حضور آنها در روزها و زمان های مختلف تنظیم شود.

معاونت آموزشی وزارت علوم تاکید کرد: قبل و بعد از حضور هر دانشجو در آزمایشگاه و کارگاه قسمت های مورد استفاده و تجهیزات و وسایل به نحوی موثر باید ضدعفونی شوند. همچنین همه این دانشجویان برای حضور در محیط دانشگاه ملزم به دریافت گواهی سلامت از مراکز بهداشتی هستند.

به همین دلیل شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه ها که کنندگان دانشجویان هستند،معتقدند که مسئولان آموزش عالی موضع و سیاست تعیینی در خصوص تامین ساز و کارهای ارائه گواهی سلامت ندارند و تعیین نیست منظور از الزام دانشجویان برای ارائه گواهی سلامت در بخش نامه فوق دقیقا چیست؟، آیا این الزام شامل دانشجویان همه مقاطع تحصیلی خواهد شد؟ و اینکه دقیقا چه سازوکاری برای مراجعه دانشجویان به منظور دریافت گواهی سلامت از سوی وزارت علوم معین شده است؟.

در همین رابطه دکتر علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم در گفت و گو با خبرنگاران در خصوص نحوه دریافت گواهی سلامت دانشجویان گفت: وزارت بهداشت مراکزی را در شهرهای مختلف دارد که دانشجویان می توانند گواهی سلامت را از این مراکز دریافت کنند، ضمن اینکه وزیر بهداشت تاکید کرده دانشجویان از مراکزی که ما معین می کنیم، گواهی سلامت را دریافت کنند و بخشنامه ما در این خصوص نیز بر اساس گفته وزیر بهداشت نوشته شده است.

وی در ادامه شرح داد: الزام دانشجویان به دریافت گواهی سلامت برای کسانی است که از یک شهری به شهر دیگر می فرایند تا در دانشگاه حضور داشته باشند یا دانشجویانی که می خواهند در دانشگاه حضور فیزیکی داشته باشند (مثلا دانشگاهی درسی را در دوره دکتری دارد و تصمیم به ارائه حضوری آن درس دارند) در این شرایط حضور آنها در این مراکز ملزم به داشتن گواهی سلامت است.

معاون آموزشی وزارت علوم خاطر نشان کرد: الزام تمامی دانشجویان دوره های مختلف تحصیلی اعم از کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دریافت گواهی سلامت بستگی به شرایط آن زمان خاص دارد و ما در این زمینه تابع وزارت بهداشت هستیم اگر این وزارتخانه بر ضرورت این امر تاکید کرد ما نیز تابع خواهیم بود، چرا که داشتن گواهی سلامت یک تصمیم و کار تخصصی است و الان نمی توانم در خصوص این موضوع که اگر بنا به بازگشایی دانشگاه ها در ماه ها یا زمان آینده داشتیم، اظهار نظر کنم بنابراین باید با توجه به شرایط تصمیم گرفت.

به گزارش خبرنگاران، با توجه به اینکه بر اساس صحبت های اخیر رییس جمهور تا آغاز بازگشایی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی که کمتر از 10 روز باقی مانده است، انتظار می رود وزارت بهداشت که متولی تصمیم گیری در این زمینه است جزییات برنامه های خود را تشریح کند و به سئولات و ابهامات دانشجویان برای دریافت گواهی سلامت پاسخ دهد.

managore.ir: ایستگاه بازی: آشنایی با بازی های کامپیوتری و کنسول های بازی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 18510

به "سازو کار دریافت گواهی سلامت دانشجویان چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازو کار دریافت گواهی سلامت دانشجویان چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید