سفیدپوشان در خط مقدم

به گزارش شیوا مارکت، کشورمان همچون تمام جهان درگیر موج کروناست. ویروس کرونا تا همین جای کار هم، بسیاری از رکوردها را جابه جا نموده و تغییراتی در فرایند جاری کشور و تعطیلاتی را رقم زده که بی سابقه بوده است.

سفیدپوشان در خط مقدم

سید محمد بحرینیان طی یادداشتی در روزنامه رسالت نوشت : کشورمان همچون تمام جهان درگیر موج کروناست. ویروس کرونا تا همین جای کار هم، بسیاری از رکوردها را جابه جا نموده و تغییراتی در فرایند جاری کشور و تعطیلاتی را رقم زده که بی سابقه بوده است. دراین باره گفتنی هایی هست:

یک. نوع صورت بندی مسئله و القائات رسانه ای مرتبط با آن، هیچ تردیدی باقی نمی گذارد که اگر اتاق های فکر و کانون های همواره بحران ساز غربی، منشأ اولیه این بیماری نبوده باشند، قطعا در گسترش موج هراس از آن مؤثرند و روشن است که عمده طراحی ها و عملیات روانی علیه کشورهایی است که با آمریکا در رقابت اند. در همین منطقه ما و به ویژه در حاشیه خلیج فارس، کشورهایی وجود دارند که آمار ابتلا به کرونا را به درستی اعلام نمی نمایند، یا اصلا اعلام نمی نمایند، یا بدون ارائه آمار مبتلایان به یک باره می گویند 18 کشته داشته اند و هیچ کس هم آن ها را به ناراستی و پنهان کاری متهم نمی نماید. جالب آنجاست که نرخ قربانیان اعلامی کرونا در همین کشورها؛ با توجه به جمعیت شان چند برابر ایران اسلامی است، اما با فضاسازی رسانه ای پروازهای خود به مقصد و از مبدأ ایران را لغو می نمایند.

دو. رئیس جمهور آمریکا تابه حال چند مرتبه دولت های چین و ایران را متهم به پنهان کاری در اعلام ابتلای شهفرایندان به کرونا نموده است، این در حالی است که خود او، دریکی از همین سخنرانی های رسمی، آمار مبتلایان آمریکایی را 15 نفر اعلام کرد و در همان روز، وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، آمار درست را بیش از 60 نفر اعلام کرد. اصلا چه احتیاجی وجود دارد که رئیس جمهور آمریکا که در جامعه خود نیز به دروغ گویی شهره است، در خصوص آمار بیماران کشورهای دیگر اظهارنظر کند. مگر زمانی که ایران یا کشورهای دیگر درگیر موج بیمارهای این چنینی بودند، چنین جوی وجود داشت؟ مگر زمانی که ویروس کشنده H1N1 در کشور ما 110 قربانی یا در خود آمریکا چند هزار قربانی گرفت، چنین فضایی ایجاد شد؟

سه. به نظر می رسد فضای عملیات روانی شکل گرفته حول ویروس کرونا، چیزی از جنس فضای حمله داعش به بعضی شهرها باشد که نوعی تکنیک جنگ روانی است و پیش ازاین از همین قلم درباره اش خوانده اید. در فاصله سال های 2014 تا 2018، معمولا داعش در حمله به شهرهای عراق و سوریه، به حدی وحشت به راه می انداخت و ساکنان را از خونریزی و بحران می ترساند تا زمانی که نیروی ضعیف و اندکش به شهر برسد، مقاومت شکسته شده باشد و به سادگی همه چیز را تصرف کند. درواقع بیش از توان داعش، این ترس از داعش بود که آسیب زا بود و قربانی می گرفت. من نمی گویم نباید کرونا را جدی گرفت، این که شرط عقل است، اما نباید از آن بیش ازحد هراسید و آن را به یک بحران عمومی تبدیل کرد. حتی اگر ضروری است مقررات منع عبور و مرور و قرنطینه اجرا گردد و استانداردهای بهداشتی و ایمنی چند برابر شوند، اما مراقب باشیم نشاط اجتماعی، همبستگی ملی و امید آسیب نبیند.

چهار. متأسفانه دو عامل داخلی، کروناهراسی ایرانیان را تشدید می نماید، اولی کم تحرکی مسئولان فعلی در مواجهه با بحران و بی مبالاتی تریبون داران در برخورد با مسئله است. چند هفته است مسئولان از برخورد با گران فروشان و احتکار نمایندگان اقلام بهداشتی مورجهانز می گویند و در عمل تغییر چندانی حس نمی گردد.

مگر مدیریت بازار ماسک و مایع ضدعفونی نماینده چقدر سخت است و مگر شرایط باید چقدر بحرانی گردد تا متولیان به طور ضربتی بازار را کنترل نمایند.

از سوی دیگر، دلیلی ندارد هر نماینده و مسئولی، از ابتلای خود به کرونا یا اصلا از نتیجه مثبت یا منفی تست خود بگوید. اگرچه شاید بعضی مسئولان تصور نمایند که با انتشار خبر ابتلای خود به کرونا، در کنار مردم می ایستند و مردمی تر جلوه می نمایند، اما این موارد تنها باعث دلهره بیشتر آن خانواده هایی می گردد که در منزل خود افراد سالخورده یا جانباز شیمیایی یا افراد دارای بیماری های تنفسی و ریوی دارند خواهد شد.

مسئله دوم، نحوه کنش کاربران ایرانی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی است که در بعضی موارد، خروجی آن به شدت ضداجتماعی است. این مسئله البته زمینه های مهمی دارد که باید به مرور، با آموزش هایی در دوران تحصیل و خارج از آن، پی گرفته گردد، اما همین حالا هم می توان هم از خود و خانواده در برابر بیماری مراقبت کرد، هم به دیگران یاری کرد و هم به ترس و دلهره هم وطنان دامن نزد. کرونا هم خواهد گذشت، اما بااحتیاط، همدلی، حفظ روحیه و تزریق امید به دیگران، راحت تر خواهد گذشت.

بازگشت به صفحه رسانه ها

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 16580

به "سفیدپوشان در خط مقدم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیدپوشان در خط مقدم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید