شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی کدامند؟

به گزارش شیوا مارکت، شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی شامل توکسین بوتولینوم A، ریلوزول، زولدرونیک اسید، سالمترول، فاکتور هفت و لتروزول می گردد. این دارو ها در تاریخ 9 بهمن 1390 رونمایی شده است و امروزه در دسترس عموم مردم قرار گرفته اند.

شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی کدامند؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - واژه زیست فناوری یا بیوتکنولوژی نخستین بار در سال 1919 از سوی کارل ارکی (Karl Ereky) به مفهوم کاربرد دانش های پزشکی و زیستی و اثر متقابل آن در فناوری های ساخت بشر، به کار برده شد. به طور کلی هر گونه دخالت هوشمندانه بشر در آفرینش به منظور بهبود و عرضه فرآورده های گوناگون با استفاده از جانداران زیست فناوری، در گروه زیست فناوری جای می گیرد. در ادامه با شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی آشنا می شوید.

زیست فناوری شامل فنونی است که از موجودات زنده برای ساخت یا تغییر محصولات، ارتقا کیفی گیاهان یا حیوانات و تغییر صفات میکروارگانیسم ها برای کاربرد های ویژه استفاده می نماید. امروزه ما شاهد رونمایی از 6 داروی جدید بیوتکنولوژیک ایرانی شامل 2 قلم داروی نوترکیب و 4 نوع ماده اولیه دارویی هستیم:

  • توکسین بوتولینوم A: برای درمان مسائل پوست و زیبایی
  • ریلوزول: برای درمان بیماری عصبی ALS
  • زولدرونیک اسید: برای جلوگیری از پوکی استخوان
  • سالمترول: برای درمان آسم
  • فاکتور هفت: برای درمان بیماری هموفیلی
  • لتروزول: درمان سرطان سینه

1. توکسین بوتولینوم A

این دارو برای درمان بیماری های پوستی و همچنین مصارف زیبایی کاربرد دارد. این فرآورده دارویی یک فرآورده بیوتکنولوژی به شمار می رود. آنچه در میان مردم به بوتاکس معروف است عبارت است از همین توکسین بوتولینوم که تزریق آن برای رفع اسپاسم های عضلانی، معالجه سردرد هایی مانند میگرن، تعریق بیش از حد زیر بغل وکف دست و نیز رفع کردن چین و چروک های صورت انجام می گیرد. داروی توکسین بوتولینوم دارای مصارف دارویی مختلفی است و به صورت فرآورده دارویی تزریقی به صورت پودر لیوفیلیز فراوری شده است.

2. ریلوزول (Riluzole)

داروی ریلوزول به شکل قرص مصرف می گردد و برای درمان بیماری Amyotrotro fische Lateraal Sclerose) ALS) یا آمیوتروفیک لاترال اسکلروز که نوعی بیماری سیستم عصبی است، کاربرد دارد. این بیماری مربوط به نورون های حرکتی است و موجب تخریب غیرقابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی می گردد. این بیماری منجر به از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات (به ویژه عضلات مخطط) می گردد و با تضعیف ماهیچه ها، فرد به تدریج به فلج عمومی مبتلا می گردد.

علائم این بیماری، ضعیف شدن ماهیچه ها و همچنین خستگی مفرط است. بیماری ALS می تواند از دست یا پا و یا ماهیچه هایی که برای حرف زدن و بلعیدن به کار می فرایند، آغاز گردد. مثلا بیمار متوجه می گردد که مرتب پایش پیچ می خورد، غذا و نوشیدنی به گلویش می پرد، یا مثلا در بستن دکمه های لباس یا باز و بسته کردن شیر آب مشکل دارد. این بیماری به طور مرتب پیشرفت نموده و جسم تحلیل می رود. علت قطعی این بیماری تعیین نیست.

تنها داروئی که کمی فرایند پیشرفت بیماری را به تاخیر می اندازد و اغلب پزشکان تجویز می نمایند، قرص ریلوزول است. این دارو تا حدودی (بطور متوسط سه ماه) سرعت بیماری را کاهش می دهد. درحال حاضر این دارو در کشورمان رونمایی شده است.

3. زولدرونیک اسید (Zoledronic acid)

یکی دیگر از شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی، زولدرونیک اسید است. ماده اولیه این دارو به صورت تزریقی بوده و مکانیسم اثر آن به صورت مهار فعالیت سلول هایی در استخوان ها و غضروف هاست. همچنین این دارو فعالیت آزادسازی کلسیم در استخوان ها و غضروف ها را مهار می نماید. این دارو در درمان پوکی استخوان، سرطان های پستان و پروستات مورد استفاده قرار می گیرد. زولدرونیک اسید از جمله دارو هایی است که به استحکام استخوان یاری می نماید. این دارو برای درمان پوکی استخوان فقط یک بار در سال باید تزریق گردد و تزریق آن نیز 15 دقیقه بیشتر طول نمی کشد. دارو هایی که تا به امروز برای پوکی استخوان تجویز می شده اند به صورت قرص بوده و باید روزانه مصرف گردد.

4. سالمترول (Salmeterole)

داروی سالمترول به شکل تنفسی مصرف می گردد و با توجه به میزان بیماری، در دوز های مختلف استنشاق می گردد. این دارو به عنوان گشاد نماینده راه های هوایی و داروی ضد آسم کاربرد دارد.

5. فاکتور هفت

یکی دیگر از مهمترین شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی، فاکتور هفت است. فاکتور هفت یک فاکتور مربوط به انعقاد خون و ضد خونریزی است که به شکل تزریقی ارائه می گردد. این دارو در درمان خونریزی هموفیلی A. و B. موثر است. هموفیلی یا خون تراوی نوعی بیماری ارثی است که در آن خون در محل بریده شده بند نمی آید و بیشتر در مردان دیده می گردد. عارضه خونریزی در هموفیلی می تواند بسته به شدت اختلال ژنتیک، درجات مختلفی نیز داشته باشد. هموفیلی نوعی اختلال در تمام نژاد ها و بدون ترجیح نژادی است. میزان شیوع هموفیلی A. از هموفیلی B. بیشتر است.

6. لتروزول (Letrozol)

داروی لتروزول تبدیل آندروژن ها به استروژن را به وسیله مهار سیستم آنزیمی آروماتاز مهار می نماید. کاهش استروژن ها منجر به کاهش توده توموری و تاخیر در پیشرفت رشد تومور در سرطان سینه در زنان می گردد. این دارو هورمونی بوده و در پیشگیری از گسترش تومور ها نقش دارد. درواقع لتروزول یک مهارنماینده غیراستروییدی آنزیم آروماتاز (مهارنماینده سنتز استروژن) است. استروژن ها در تحریک یا ادامه رشد بعضی از انواع سرطان سینه مؤثر هستند.

بیشتر بخوانید: لتروزول (Letrozole) چیست و در چه مواردی تجویز می گردد؟

تور ونیز: تور ونیز: تور ونیز ارزان قیمت، تور ونیز ایتالیا

منبع: setare.com
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 27607

به "شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی کدامند؟" امتیاز دهید

8 کاربر به "شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی کدامند؟" امتیاز داده اند | 4.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شش داروی جدید زیست فناوری ایرانی کدامند؟"

1 دیدگاه

Yasna 18 مهر 1401

دستتون درد نکنه واسه مقاله خوبتون واقعا بدردم خورد ت علوم کلی کمکم کرد

پاسخ به Yasna
* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید