شناسایی 62 محوطه جدید با آنالیز های باستان شناختی در بخشی از مکران

به گزارش شیوا مارکت، مدیر پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکران از شناسایی 62 محوطه جدید باستانی و تاریخی در اولین فصل آنالیز باستان شناختی در بخش دشتیاری شهرستان چابهار اطلاع داد.

شناسایی 62 محوطه جدید با آنالیز های باستان شناختی در بخشی از مکران

به گزارش خبرنگاران، مرتضی حصاری امروز دوشنبه 9 اردیبهشت 98 با بیان این مطلب اضافه نمود: شناسایی یک بندرگاه قدیمی، محوطه های غنی از دوره های هخامنشی، اشکانی و ساسانی، آثاری از قرون اولیه اسلامی تا متاخر را از جمله اثار شناسایی شده در این بخش خاطرنشان کرد.

وی با اشاره به اینکه بخش مکران شامل گستره ای از جنوب سیستان و بلوچستان تا مرز گواتر پاکستان است گفت: در آنالیز های انجام شده همچنین محوطه هایی از هزاره پنجم و چهارم پیش از میلاد هم افق با محوطه جهانی شهر سوخته، جیرفت و نمونه های یافت شده از کاوش های دردشت بلوچستان پاکستان نیز شناسایی شده است.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و دریای مکران در مورد آثار شناسایی شده از دوران اولیه اسلام تا دوره متاخر اضافه نمود: در این آنالیز ها سفالی از نوع کوباجه شناسایی شد. شناسایی این سفال تخمین های ارایه شده در مورد اینکه مرکز ایران محل ساخت این نوع سفال بوده را با دو احتمال مبنی بر اینکه این نوع سفال در سواحل نیز فراوری و یا از این مناطق صادر می شده است را قوت بخشیده است.

به گفته مرتضی حصاری پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و در یای مکران از سال گذشته فعالیت خود را شروع نموده و در طول یکسال گذشته در دوبخش عملی و مستند سازی فعالیت داشته است.

وی اقدامات مستند سازی پایگاه را شامل تهیه دو کتاب با عنوان مجموعه مقالات میراث فرهنگی خلیج فارس با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، اداره کل امور پایگاهها، معاونت میراث فرهنگی و دانشگاههای مختلفی همچون تهران، سیستان و بلوچستان، شهرکرد، لرستان و ... و اطلس میراث فرهنگی جزایر خلیج فارس خاطرنشان کرد.

حصاری مطالعات جغرافیایی تنگه هرمز، ارتباطات دریایی در خلیج فارس، جغرافیای تاریخی جزایر خلیج فارس، مدیریت منابع آب و تامین آب شیرین در جزیره قشم، شأن تاریخی جزیره کیش، معبد هندوهای بندرعباس، بادگیرهای هرمزگان، اطلس میراث فرهنگی جزایر ایرانی و ...از جمله موضوعاتی برشمرد که در مجموعه مقالات میراث فرهنگی به آن پرداخته شده است.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 9297

به "شناسایی 62 محوطه جدید با آنالیز های باستان شناختی در بخشی از مکران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 62 محوطه جدید با آنالیز های باستان شناختی در بخشی از مکران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید