شورای روابط خارجی آمریکا: میراث نهایی نشست کیم-ترامپ ممکن است جنگ در منطقه باشد

به گزارش شیوا مارکت، شورای روابط خارجی آمریکا در تحلیلی به آنالیز میراث نامطمئن نشست اخیر رهبران آمریکا و کره شمالی در سنگاپور پرداخته است.

شورای روابط خارجی آمریکا: میراث نهایی نشست کیم-ترامپ ممکن است جنگ در منطقه باشد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ریچارد هاس رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در تحلیلی نوشت: نشست سنگاپور بین دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی موجب کاهش احتمال درگیری در کوتاه مدت شده است ولی میراث نهایی این نشست همچنان می تواند منجر به وقوع جنگ در منطقه گردد.

ترامپ پس از بازگشت از این سفر و ملاقات با رهبر کره شمالی با انتشار توئیتی مدعی شد که همگان امروز احساس امنیت و آرامش بیشتری می کنند، نسبت به روزی که من به قدرت رسیدم. دیگر هیچ گونه تهدید هسته ای از سوی کره شمالی وجود ندارد. من مشکل را حل نموده ام.

ولی به نظر می رسد ادعای ترامپ درست نیست. تهدید هسته ای کره شمالی همچنان کاهش نیافته است. بیانیه رهبران آمریکا و کره شمالی تنها 391 کلمه دارد و بسیار مبهم است. در این بیانیه کره شمالی تنها متعهد شده است تا به سوی خلع سلاح کامل هسته ای شبه جزیره کره همکاری و کوشش کند.

فارغ از اینکه تعریف دقیقی از خلع سلاح هنوز ارائه نشده است، سایر مسائل از جمله جدول زمان بندی اجرای این فرایند یا روش راستی آزمایی اقدامات کره شمالی به سوی خلع سلاح هسته ای هنوز مبهم است. سایر مسائل مرتبط به تسلیحات هسته ای از جمله موشک های بالستیک نیز در این بیانیه اشاره ای به آن نشده است. این در شرایطی است که ترامپ توافق هسته ای ایران را لغو نموده و اکنون به دنبال دستیابی به توافق هسته ای با کره شمالی است.

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا اضافه کرد: قصد نداریم این طور استدلال کنیم که نشست سنگاپور هیچ گونه ارزشی نداشته است. حداقل در شرایط کنونی روابط دوجانبه آمریکا و کره شمالی در شرایط بهتری نسبت به یک سال قبل واقع شده است، آن هم در شرایطی که کره شمالی آزمایش های متعدد موشکی و هسته ای را انجام داده بود. ناظران و تحلیلگران سیاسی در آن شرایط احتمال وقوع درگیری و جنگ نظامی را محاسبه می کردند و در آن موقع احتمال جنگ بیشتر از دستیابی به صلح بود.

به نظر می رسد محقق شدن احتمال دستیابی به توافق و صلح بین آمریکا و کره شمالی به شدت سخت و سخت است. دلایل زیادی وجود دارد تا نسبت به این مساله شک و تردید داشته باشیم که کره شمالی تسلیحات هسته ای اش را تسلیم خواهد نمود. کره شمالی در مقابل دیدگانش تجربه معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی را می بیند. دلایل خوبی نیز وجود دارد که نسبت به این مساله شک داشته باشیم که کره شمالی اجازه بازرسی های فراگیر و گسترده بین المللی را از تاسیسات هسته ای اش بدهد تا بازرسان بین المللی بتوانند اقدامات پیونگ یانگ را راستی آزمایی کنند.

گرچه ترامپ پیش از این وعده های زیادی برای خلع سلاح سریع هسته ای کره شمالی داده بود ولی به نظر می رسد اظهارات وی پس از نشست سنگاپور چشم انداز مربوط به دستیابی به این هدف را تضعیف نموده است. ادعای ترامپ درباره حل و فصل شدن تهدید هسته ای کره شمالی، حفظ فشارهای بین المللی و تحریم ها علیه کره شمالی را سخت تر خواهد نمود.

اظهارات عجیب و غیرمنتظره ترامپ درباره لغو مانورهای نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی با نقدها زیادی از سوی سیاستمداران و محافل داخلی آمریکا روبرو شده است.

ترامپ مانورهای نظامی مشترک با کره جنوبی را پرهزینه و تحریک آمیز ارزیابی نموده است.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: تسنیم
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14062

به "شورای روابط خارجی آمریکا: میراث نهایی نشست کیم-ترامپ ممکن است جنگ در منطقه باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای روابط خارجی آمریکا: میراث نهایی نشست کیم-ترامپ ممکن است جنگ در منطقه باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید