شکایت عراق از آمریکا به دلیل استفاده از سلاح&zwnjهای حاوی اورانیوم

به گزارش شیوا مارکت، مشاور کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق از تصمیم خود برای شکایت قضایی علیه آمریکا به خاطر نقض حاکمیت کشورش و استفاده از سلاح های حاوی اورانیوم ضعیف شده علیه ملت عراق خبر داد.

شکایت عراق از آمریکا به دلیل استفاده از سلاح&zwnjهای حاوی اورانیوم

هاتف الرکابی مشاور کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه عراق شرح داد: امروز (دوشنبه) شکایتی قضایی را در دادگاههای سوئد و آلمان علیه آمریکا به خاطر جنایت های بزرگش در عراق از جمله استفاده از اورانیوم ضعیف شده، مطرح خواهد کرد.

وی افزود: اقامه شکایت قضایی در دادگاههای سوئیس یا آلمان بازخواست بین المللی آمریکا و عدم تعلل و تاخیر در پرونده را تضمین خواهد کرد.

الرکابی گفت: صدها مورد ابتلا به سرطان در تنها یک ماه گواه روشنی از میزان خسارت ها و آسیب هایی است که نیروهای اشغالگر آمریکایی به ملت عراق وارد کرده اند.

برپایه این گزارش، وی از وزارت بهداشت عراق نیز خواست تا جزئیات این امر و جزئیات موارد ابتلا به سرطان در میان مردم این کشور ناشی از بمباران آمریکا را فاش کند.

با گذشت بیش از 16 سال از جنگ آمریکا علیه عراق، هر از گاهی گوشه هایی از آثار و پیامدهای مخرب ناشی از این جنگ و کشتار خاموش و تدریجی شهروندان عراقی توسط نظامیان آمریکایی نمایان می شود.

چندی پیش بود که منابع پزشکی عراق باردیگر از مرگ و میر بچه ها این کشور به دلیل بکارگیری سلاح های ممنوعه در طول جنگ آمریکا علیه کشورشان خبر دادند.

احمد مخلف حماد مدیر اطلاع رسانی بیمارستان شهر فلوجه مرکز استان الانبار در غرب عراق گفت که با وجود گذشت 16 سال از جنگ، هرساله بیش از یکهزار کودک عراقی در شهر فلوجه - به خاطر استفاده آمریکا از سلاح های ممنوعه در سطح دنیا در این جنگ - ناقص و با معلولیت به دنیا می آیند.

وی افزود که فسفر سفید و دیگر سلاح های کشنده ای که ارتش آمریکا در جنگ علیه عراق بکار برد، همچنان آثار و پیامدهای مخرب خود را بر مردم ما برجای می گذارند.

حماد شرح داد که ناهنجاری های مادرزادی و ژنتیکی در سطح بالا، 5 سال پس از جنگ در شهر فلوجه نمایان شد و هر سال دستکم هزار کودک عراقی به خاطر استفاده از اورانیوم ضعیف شده و فسفر سفید در جریان جنگ آمریکا علیه این شهر در سالهای 2004 و 2005 میلادی، ناقص و با معلولیت به دنیا می آیند.

موسسه ای موسوم به شبکه اطلاعات فراگیر منطقه ای مستقر در نایروبی مرکز کنیا، آن زمان اسناد جدیدی از تخلفات آمریکا از قوانین بین المللی به دست آورد که قبلاً منتشر نشده بود.

این اسناد حاصل گزارش ها و تجزیه و تحلیل نمونه هایی بود که در اختیار دانشگاه جورج واشنگتن در سال 2003 قرار داشت، اما نتایج آن محرمانه مانده بود.

در این اسناد ذکر شده که ارتش آمریکا در جنگ با استفاده از جنگنده های نوع A-10 دستکم 116 بار اهداف آسان نظامی، مانند مقرها، خودروها و کامیون ها را با تسلیحات حاوی اورانیوم ضعیف شده، هدف قرار داده بود. این درحالی است که گزارش های نهادهای غیردولتی و پزشکی داخلی و بین المللی از موارد ابتلا به سرطان نیز در برخی استان های عراق ناشی از استفاده آمریکا از سلاح های ممنوعه در جنگ علیه عراق سخن گفته اند. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 26220

به "شکایت عراق از آمریکا به دلیل استفاده از سلاح&zwnjهای حاوی اورانیوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکایت عراق از آمریکا به دلیل استفاده از سلاح&zwnjهای حاوی اورانیوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید