صدای ما به جایی نمی رسد

به گزارش شیوا مارکت، شهره کیانوش راد-خبرنگار:رانندگی به ویژه در خیابان های کم عرض و پرترافیک منطقه یک سختی های خاص خودش را دارد.

صدای ما به جایی نمی رسد

برای انتخاب این شغل آن هم در خیابان هایی که تقریباً هیچ ساعتی از شبانه روز خالی از خودرو نیست باید صبر و حوصله زیادی به خرج داد. رانندگان تاکسی به دلیل شغل خود مجبور به تحمل ترافیک هستند اما آنها در حوزه کار خود مسائل بزرگ تری دارند و معتقدند در شرایطی که قیمت انواع قطعات خودرو افزایش چند برابری داشته، اداره تاکسیرانی به عنوان متولی این حرفه، باید تسهیلاتی به تاکسیران ها ارائه دهد. اگرچه اردیبهشت امسال کرایه ها افزایش داشت، تاکسیران ها می گویند دخلمان با خرجمان نمی خواند! پای صحبت چند نفر از تاکسیران ها نشستیم و آنها برایمان از مسائل خود گفتند.

بر اساس مصوبه شورای شهر، نرخ کرایه های جدید هر سال اعلام می شود و نرخ کرایه ها به طور معمول بین 12 تا 15 درصد هر ساله افزایش می یابد. اگرچه افزایش کرایه های امسال براساس نرخ رسمی تورم در انتهای سال 97 محاسبه شد، افزایش تورم و افزایش قیمت لوازم و قطعات خودرو در سال 98 تاکسیران ها را با مسائلی روبه رو کرده است تا جایی که بسیاری از آنها معتقدند علاوه بر سختی شغل رانندگی، دخل و خرجشان با هم جور در نمی آید. عباس ساعدی یکی از رانندگان خط مینی سیتی ـ رسالت درباره افزایش 700 تومانی کرایه این راستا به نسبت سال گذشته می گوید: تاکسی هایی که ما استفاده می کنیم فرسوده است و استهلاک زیادی دارد. وقتی قیمت خودرو افزایش می یابد قیمت قطعات آن هم با افزایش چندبرابری روبه رو می شود و با توجه به فرسوده بودن تاکسی ها مجبوریم هزینه بالایی برای تعمیر وسیله خود بپردازیم. وقتی از او می خواهم درباره مسائل کارش صحبت کند با نگاهی مأیوسانه می گوید: مسائل آنقد زیاد است که نمی دانم به گوش مسئولان رسیده یا نه!

حمید بصیر که 15 سال است در خط شهرک شهید محلاتی فعالیت می کند در ادامه می گوید: اتحادیه تاکسیرانی خبر داده که تعویض روغن برای تاکسیران ها حدود 30 هزار تومان ارزان تر انجام می شود اما نزدیک ترین مرکزی که تاکسیرانان منطقه یک می توانند به آن مراجعه کنند در خیابان دماوند واقع شده است. برای اینکه 30 هزار تومان ارزان تر هزینه کنیم باید نصف روز از کارمان بزنیم و در صف معطل شویم برای همین قید این تخفیف را می زنیم. بصیر خیابان های پرشیب شمال شهر را یکی از دلایل افزایش استهلاک تاکسی ها می داند و معتقد است اگر سایر تاکسی ها 2 ماه یکبار لنت خودرو را تعویض می کنند در منطقه یک و محله هایی که در ارتفاع قرار دارند هر 20 روز یکبار باید لنت خودرو عوض شود و این یعنی افزایش هزینه ها برای تاکسیران هایی که به ویژه در شهرک های اطراف منطقه یک فعالیت می کنند.

  • 70 راننده در یک خط

در خط تاکسی شهرک شهید محلاتی حدود 70تاکسی مشغول سرویسدهی هستند. رانندگان تاکسی این خط به دلیل نبود جایگاه برای توقف تاکسی ها و برای نظم بخشی به ارائه خدمات به شهروندان ساعت کار را شیفت بندی 4 ساعته کرده اند. یکی از رانندگان می گوید: با این تقسیم بندی حداکثر روزانه به طور متوسط 120 یا 130 هزار تومان درآمد داریم. هر تاکسی در ماه حدود یک میلیون و 500 تا 2میلیون تومان هزینه دارد و اگر راننده ای بخواهد اجاره خانه هم بپردازد، دیگر درآمد چندانی ندارد. مشکل پول خرد هم یکی دیگر از مسائلی است که رانندگان خطوط مختلف از آن گلایه دارند و می گویند بسیاری اوقات مسافران از 50 تومان گرفته تا 200 تومان پول خرد ندارند و پرداخت نمی کنند. چون محاسبه افزایش قیمت کرایه ها درصدی است، هر سال این نوع افزایش کرایه ها دردسرساز می شود.

  • در حق راننده تاکسی ها اجحاف شده

محسن غیاثوند که 5 سال است شغل رانندگی را انتخاب کرده می گوید در حق راننده تاکسی ها اجحاف شده است چراکه رانندگان حتی در پرداخت حق بیمه خود مشکل دارند. پرداخت حق بیمه، خرج و مخارج خرید و تعویض قطعات خودرو و نداشتن درآمدکافی از مهم ترین مسائل رانندگان تاکسی است. متأسفانه اغلب مسافران پول خرد ندارند و برای نصب اپلیکیشن پرداخت آنلاین کرایه تاکسی وقت نمی گذارند. در خطوط اصلی تاکسی ها، رانندگان احتمال دارد مسافر دربستی هم سوار کنند، اما در شرق منطقه یک که شهرک های زیادی دارد، ورود و خروج مسافران 7 تا 8 صبح و 4 تا 5 بعدازظهر است و بین روز کمتر مسافر پیدا می شود. برخی رانندگان مجبورند 12 تا 13 ساعت در شبانه روز کار کنند تا زندگی شان بچرخد. حداقل کاری که اداره تاکسیرانی منطقه می تواند انجام بدهد رسیدگی به رفاه رانندگان است که آن هم از ما دریغ شده است. ما مانده ایم و صدایی که به هیچ جا نمی رسد.

  • استراحت زیر آفتاب داغ

این زمین تبدیل به آشغالدانی و محل تجمع سگ ها شده است. حسین نمازی نسب با اشاره به زمین متروکه شهربازی می گوید: بعد از تعطیلی شهربازی و تا چند سال پیش اینجا پایانه تاکسی ها بود اما یکی دو سال است که در آهنی آن قفل شده است و ما مجبوریم در کنار میدان توقف کنیم. البته پایانه اصلی تاکسی ها در بزرگراه ارتش جنب ایستگاه مترو است اما بعد از راه اندازی مترو، مسافرها به سمت میدان می روند. چند روز کنار خروجی ایستگاه مترو شهید محلاتی می رفتم و از مسافران می خواستم که به سمت پایانه بیایند اما آنها ترجیح می دادند به سمت میدان بروند و سوار ماشین های شخصی بشوند. مجبور شدیم کنار میدان توقف کنیم بدون حتی یک سایه بان. بالاخره سایه بانی با خرج خودمان نصب کردیم اما شهرداری مخالفت کرد و گفت نمای زیباسازی شهر را به هم می زند. الان که دور میدان توقف می کنیم اگر به هر دلیل به خودرویی بزنیم، ما مقصر هستیم.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6314

به "صدای ما به جایی نمی رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدای ما به جایی نمی رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید