ظریف: پیشنهاد دادیم یک بانک هندی شعبه ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد

به گزارش شیوا مارکت، وزیر خارجه با بیان اینکه پیشنهاد دادیم یک بانک هندی شعبه ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد،گفت: پیشنهاد داده ایم که از دارایی های ایران در هند برای تامین سرمایه اولیه بانک پاسارگاد در بمبئی استفاده گردد.

ظریف: پیشنهاد دادیم یک بانک هندی شعبه ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در مقصد دوم سفرش به هند در بمبئی حضور دارد، امشب (پنجشنبه) در گفتگویی درباره ملاقاتهایش با مقامات هندی، جلسه روز گذشته با مودی نخست وزیر هند را بسیار خوب خواند و اضافه نمود: ایشان در مورد روابط ایران و هند نگاه مثبت دارد.

وی با بیان اینکه امروز صبح نیز صبحانه کاری مفصلی با وزیر خارجه هند داشتیم، گفت: مهمترین مشکل، تبادل پول و خرید نفت از ایران است.

وزیر خارجه اضافه نمود: برای حل مشکل و معضل تبادل پول روشهای متفاوتی وجود دارد از جمله تهاتر و استفاده از پول ملی؛ ضرورت دارد بخش خصوصی و همچنین بخش دولتی نسبت به استفاده از پول ملی و عدم توجه به پولهای بین المللی برای معاملات توجه بیشتری داشته باشند.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه هنوز مقداری ایرادها وجود دارد، اظهار داشت: همانطور که امروز در جلسه با تجار و بازرگانان در بمبئی هم من و هم دیگر دوستان مطرح کردند، با توجه به تفاوت قیمت و سایر مسائلی که داریم، ضروری است دولتها در همکاری با همدیگر و همینطور همکاری بخش خصوصی این مشکل را حل نمایند.

وی گفت: حل این مشکل یک مسئله راهبردی است، به خاطر اینکه همه کشورها معتقدند باید به تدریج بر حاکمیت دلار آمریکا بر روابط بین الملل خدشه وارد کرد، البته کاری نیست که یک شبه انجام پذیرد و راه آن نیز همین روش هایی است که با هم صحبت می کنیم.

ظریف همچنین اظهار داشت: بانک پاسارگاد قرار است در بمبئی شعبه داشته باشد. بعضی مسائل به جامانده هست و اجازه تاسیس شعبه در سفر قبلی که به اینجا داشتیم، گرفته شده و الان باید مشکل سرمایه را حل کنیم که صحبتهایی در حاشیه نشست کمیسیون مشترک در تهران با وزیر خارجه هند داشتیم که از دارایی های ایران در هند برای تهیه سرمایه اولیه بانک پاسارگاد استفاده گردد.

وی اضافه نمود: همچنین پیشنهاد کردیم یک بانک هندی شعبه ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد تا از آنجا بتوانند به این کار یاری نمایند.

ظریف در خاتمه گفت: ما پیگیر روشهای مختلفی هستیم که بتوانیم در این زمینه به روابط یاری کنیم.

به گزارش فارس، ظریف که سه شنبه عصر 24 دی ماه برای شرکت در نشست گفتگوهای رایسینا و ملاقات با مقامات هندی به دهلی نو سفر کرد، در مدت حضورش در دهلی نو ضمن شرکت در این نشست با نخست وزیر و وزیر خارجه هند و بعضی مقامات حاضر ملاقات و عصر امروز نیز در مقصد دوم این سفر به بمبئی رفت.

sloblag.com: مجله سلو بلاگ: مجله تفریحی سرگرمی خبری سلو

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15387

به "ظریف: پیشنهاد دادیم یک بانک هندی شعبه ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: پیشنهاد دادیم یک بانک هندی شعبه ای در منطقه آزاد چابهار داشته باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید