عراق در مسائل پساصدام مانده است

به گزارش شیوا مارکت، کارشناس مسائل خاورمیانه در گفت و گویی به بررسی تحولات اخیر عراق پرداخت.

عراق در مسائل پساصدام مانده است

به گزارش خبرنگاران، جعفر حق پناه درباره عوامل و تشدید اعتراضات اخیر در عراق گفت: مساله عراق در نظام بین الملل به یکی از موضوعات مهم تبدیل شده است؛ به گونه ای که تحولات منطقه ای و بین المللی در معادلات داخلی این کشور تاثیرگذار است و در همین حال می توانند به مسائل داخلی عراق ابعاد بین المللی و منطقه ای ببخشند. بنابراین باید اندرکنش این دو سطح داخلی و خارجی را توأماً در نظر بگیریم. البته باید در نظر داشت که رگه هایی از رقابت های بین المللی و منطقه ای نیز در عراق وجود دارد اما نمی توان اصالت و کنش های داخلی را نادیده گرفت و تنها به اثرپذیری از طریق عوامل خارجی آن را تقلیل داد.

وی افزود: برخی از مسائلی که در دوران پادشاهی و بعثی ها لاینحل باقی مانده بود(مانند پروژه ملت سازی) با مسائل عراق در دوران پساصدام و بحران دولت و ملت سازی تلاقی پیدا کرده اند و شرایط بحرانی و نابه هنجاری را پدید آورده است که راه برون رفت را پیش از پیش مشکل تر می کند. نمی توان گفت که اگر مداخله خارجی نباشد مسائل حل خواهند شد. در همین حال می توان مثال هایی از دورانی زد که عراق مانند هم اکنون شاهد مداخلات خارجی نبوده اما بحران در آن تداوم داشته است و سرکوب تنها صورت مساله را پاک کرده است؛ مانند دهه 50 که شرایط آن دوران به نوعی شبیه به شرایط کنونی بود.

وی در جمع بندی گفت: نمی توان انتظار داشت که اعتراضات در عراق به زودی فروکش کند، چرا که مساله در این کشور هیأت حاکمه و یا نخبگان سیاسی نیستند و مساله به ضعف ملت سازی و دولت سازی در این کشور مربوط می شود.

مشروح این گفت و گو را اینجا بخوانید.

310311

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 14110

به "عراق در مسائل پساصدام مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق در مسائل پساصدام مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید