عقده حقارت چیست؟ چه علل و علایمی دارد؟

به گزارش شیوا مارکت، عقده حقارت در اثر جبران نامطلوب احساس حقارت و عوامل تربیتی و محیطی به وجود می آید و خود را با تخریب دیگران، خود برتربینی و ... نشان می دهد.

عقده حقارت چیست؟ چه علل و علایمی دارد؟

بخش مهمی از مسائل امروز جامعه ما به مسایل تربیتی و خصوصیات روانی افراد بازمی گردد. لذا شناخت اینگونه مسایل به ما در جهت ریشه یابی مسائل فردی و اجتماعی و در نتیجه حل معضلات ناشی از آنها یاری می کند. در این مقاله به آنالیز یکی از همبافت های روانی به نام عقده حقارت،علل ایجاد آن و اثراتی که به دنبال دارد پرداخته ایم.

عقده یا همبافت حقارت چیست؟

احساس حقارت و یا به تعبیر فارسی احساس کهتری از جمله عواطف و احساس هایی است که هر فرد در زندگی روزمره خود به شکلی آن را تجربه می کند و تقریباً تمامی افراد بشر بیش و کم با این احساس درگیرند. بنابر اصول و قواعد روانشناسی فردی آدلر، هر گونه برخورد و اقدامی که غرور ذاتی و اعتماد به نفس یک فرد را از او سلب کند می تواند عامل رشد احساس حقارت باشد.

این احساس از طرفی آدمی را برمی انگیزد تا به تکامل خویش و راه کارهای رسیدن به آن، بیندیشند. اما اگر انسان در زندگی روزمره خود با شکست روبرو گردد و خواسته های او برآورده نگردد و با حوادث ناگوار برخورد کند، آن گاه این حس حقارت به عقده حقارت تبدیل می گردد. در این صورت تبعات و آثار نامطلوبی در فرد و جامعه از خود به جای خواهد گذشت.

علل پیدایش عقده حقارت

در میان بچه ها چند گروه متمایز هستند که آمادگی بیشتری برای پذیرش و پرورش عقده یا همبافت حقارت دارند:

الف: بچه های که از نقص یا ضایعه عضوی رنج می برند. یک بار به علت این که در محیط خود واقعا در موقعیت کهتری قرار دارند و بار دیگر به علت این که مورد استهزا و تمسخر دوستان، همسالان و اطرافیان قرار می گیرند.

ب: بچه های که با لذت آزادی بی قید و شرط، و رفتار خودسرانه مانوس شده و همواره به هوس های بچه هاه آنها پاسخ مثبت داده شده است با رسیدن به دوران بلوغ و روبرو شدن با واقعیت های زندگی اجتماعی، اگر شرایط بر وفق مرادشان نباشد ممکن است به معضلی برای جامعه تبدیل شوند.

ج: افرادی که در معرض نفرت و بیزاری اطرافیان خود قرار بگیرند در محیطی آلوده به نفرت و بیزاری پرورش می یابند و در جوانی با دلی سرشار از خصومت و نفرت قدم به اجتماع می گذارند.

د: بچه های که زیر فشار و محدودیت های سخت و تعصب آمیز دینی قرار می گیرند. چه بسا سختگیری و شدت و افراط در ملامت و سرزنش، کودک را گرفتار احساس گناه نموده، او را به وسواس و اضطراب می کشاند و این اختلالات تا آخر عمر او را رها نمی سازد.

حس رجحان جویی ریشه و اساس بسیاری از احساسات و کارهای هنجار و ناهنجار است. همین حس در صورت سرکوب شدن، می تواند یکی از علل و عوامل پیدایش عقده حقارت باشد چرا که برای ظهور و بروز آن موانع بسیاری وجود دارد. کودک در درون خانه و سپس در جامعه با صدها موانع برای ابراز این حس روبرو است و نمی تواند آن چه را که می خواهد، جامه عمل بپوشاند. این جاست که نسبت به ضعف خود مطلع می گردد و این موجب پیدایش این عقده در او می گردد.

محیط اعم از خانه، مدرسه و اجتماعی است که در آن زندگی می کنیم. تربیت نادرست والدین (نازپروری یا سخت گیری) یا برخوردهای نامناسب معلمان در مدرسه یا محیط جامعه ای که فرد را به جهت عدم پیروزیت در کارها، مورد تحقیر و سرزنش قرار می دهد، می تواند اثرات نامطلوب روانی مانند عقده حقارت ایجاد کند.

از دست دادن نعمت های عظیم از قبیل پدر، مادر و همسر می تواند یکی از عوامل احساس کهتری باشد. بچه های نیز که در طفولیت با شرایط سخت اقتصادی رشد نموده اند در باطن خود نوعی عقب ماندگی و ضعف احساس می نمایند و این احساس در خاطره آنان تا خاتمه عمر باقی می ماند.

شرمساری و حقارتی که در اثر گناه دامن گیر فرد می گردد بر شخصیت و استقلال وی ضربه وارد می سازد. گناه کار نیز می کوشد تا از راه خودسازی تصنعی، ضعف روانی خود را پوشانده و خود را فردی نیرومند، با شخصیت و صاحب احترام جلوه دهد.

آثار و نشانه های عقده حقارت

زمانی که عقده یا همبافت حقارت در فرد شدت یافت، او برای کاهش و پیش گیری از خطرهای احتاقتصادی آن به مکانیزم های دفاعی جبران، متوسل می گردد. حال گاه جبران، واقعی و حقیقی است که موجب کاهش این حس و دست یابی به تعادل می گردد. ولی در بسیاری از موارد، جبران ها، انحرافی و کاذبند که در این صورت احساس حقارت در یک دور باطل، نه تنها کاهش نمی یابد، بلکه به صورتی ویرانگر و مخرب تشدید می گردد.

هنگامی که احساس حقارت بر ضمیر پنهان شخصی نقش ببندد، بازتاب آن در چگونگی روابط و مناسبات او با دیگران و خودش ظاهر می گردد. این آثار عبارتند از:

 • افراد مبتلا به این حس، وقتی نتوانند خود را مسلط و مهتر و برتر سازند درصدد استفاده از تخریب دیگران برمی آیند. به ویژه نسبت به کسانی که در دل کدورتی دارند، حساسیت بیشتری نشان می دهند. در این راستا از هر نوع تهمت، غیبت، استهزا، اسناد القاب بد، شایعه پراکنی و دروغ پردازی ابایی ندارند، و با ابزارهای آلوده، به تخریب و تضعیف دیگران می پردازند.
 • افراد مبتلا به این حس گرفتار عدم اعتماد به نفس، وابستگی شدید، عدم اتکا به خود، خودباختگی و بی هویتی می شوند. این صفات در دوران مختلف زندگی از طفولیت تا کهنسالی در هر زمان به تناسب سن و سال آنها ظهور می کند.
 • انسان در اثر ابتلا به عقده حقارت دچار بیماری کبر و خودبرتربینی می گردد، به مردم بی اعتنا می گردد، تجاوز می کند، به عصیان و طغیان می گراید، مردم را به حساب نمی آورد و اصول اخلاقی را رعایت نمی کند.
 • فرد سعی می کند خود را در ظاهر به گونه ای غیر از آنچه که هست نشان دهد. حقارت خود را کتمان نموده و به خودنمایی افراطی روی می آورد.
 • افراد مبتلا به این حس دست به هر کاری برای مطرح ساختن خود می زنند ولو آن کار به نابودی آنان ختم گردد.
 • فـرد به علت حقارت می اندیشد که کسی مشتاق ارتباط با او نیست و او دائم در حال تحمیل کردن خود به دیگران است.
 • شخص حقارت زده مرتب از دیگران می رنجد زیرا فکر می کند که آنها با رفتار و جملات خود در پی آزار او هستند.
 • او دنیا را محیطی ناامن می یابد که باید در برابر آن همواره حالت دفاعی داشت.
 • عقده حقارت فرد را به سمت رو آوردن به کام جویی های موقت می کشاند.
 • فرد کوشش سخت و پیگیر برای هدف های نامعین، بی فایده و غیرعقلانی می کند.
 • مد پرستی و دقت و وسواس در آراستگی ظاهری و رفتارهای مبالغه آمیز می تواند از نشانه های عقده حقارت باشد.

فردی که اسیر حقارت های درونی خویش است، تنها با تکیه بر صفات و استعدادهای خویش است که پیروز خواهد شد شخصیت نوین خود را بر پایه ای صحیح بازسازی کند. بکوشیم تا استعداد فطری و قدرت و ظرفیت خویش را در هر پایه و مقیاس که باشد بیدار سازیم و آن ها را در راه محو و سرکوبی ناتوانی ها و حقارت های درونی خویش بپا داریم.

وبلاگ باتسک: باتسک: دارالترجمه آنلاین، مترجم متن هوشمند

منبع: setare.com
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24580

به "عقده حقارت چیست؟ چه علل و علایمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقده حقارت چیست؟ چه علل و علایمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید