فیلم 1917؛ جدیدترین اثر سم مندس در یک قدمی اسکار بهترین فیلم

به گزارش شیوا مارکت، فیلم 1917 در حالی میان نامزدهای بخش بهترین فیلم مراسم اسکار 2020 پیشتاز شده است که تا همین چند ماه پیش تصورات دیگری میان کارشناسان حکم فرما بود. تا چند ماه قبل فیلم روزی روزگاری در هالیوود اثر کوئنتین تارانتینو و مرد ایرلندی اثر مارتین اسکورسیزی به عنوان دو رقیب اصلی جهت کسب عنوان بهترین فیلم در مراسم اسکار سال 2020 مطرح بودند.

فیلم 1917؛ جدیدترین اثر سم مندس در یک قدمی اسکار بهترین فیلم

حال با گذشت زمان این دو اثر شاخص بیشتر چشم به بردن جایزه فیلم نامه دارند. اما فیلمی که گوی سبقت را ربوده 1917 اثر سم مندس است. این فیلم جنگی ماه دسامبر سال 2019 به عنوان اثری درخشان از نظر تکنیکی وارد صحنه رقابت شد. فیلم به شکل یک پلان سکانس فیلم برداری شده و در آن تعدادی از سربازان را در یک بازه زمانی مشابه با زمان واقعی دنبال می کنیم در حالی که قصد دارند پیامی را به گروه های متحد خود برسانند پیش از آنکه وارد کمین دشمن شوند.

حال نزدیک به سه هفته مانده به برگزاری مراسم اسکار فیلمی پیشتاز فصل جوایز شده که اواخر دسامبر اکران شده و از زمانی که چنین فیلمی با چنین زمان اکرانی (از نظر دیرپیوستن به فیلم های مهم سال) جایزه اسکار بهترین فیلم را برده حدود یک دهه می گذرد.

اما چرا 1917 پیشتاز شده و چرا روزی روزگاری در هالیوود و مرد ایرلندی یا حتی آثاری چون انگل و جوکر شانس خود را کمتر از سابق می بینند؟

1917 در حال حاضر پیشتاز جایزه بهترین فیلم مراسم اسکار است به این دلیل که در زمینه به دست آوردن جوایز انجمن های سینمایی در آمریکا عملکرد بسیار پیروزی از خود نشان داده. جوایز انجمن های مختلف سینمایی در هالیوود شاخص بسیار معین نماینده ای برای پیش بینی پیروزیت های آینده یک اثر سینمایی است.

می توان گفت مهم ترین انجمنی که انتخابش نقش کلیدی در جایزه بهترین فیلم مراسم اسکار دارد، انجمن تهیه نمایندگان است و در دهه گذشته با نرخ 80 درصدی شاهد تطابق انتخاب های این دو مراسم بوده ایم. 1917 پیروز شده این جایزه را به دست آورد و از سوی دیگر توانسته جایزه بهترین کارگردانی و بهترین فیلم درام در مراسم گلدن گلوب را هم به خود اختصاص دهد.

1917 در ده بخش مختلف از جوایز اسکار نامزد شده که نشان می دهد بخش های مختلف آموزشگاه اسکار به فیلم نگاه بسیار مثبتی دارند و همین موضوع می تواند سرعت فیلم در جلوزدن از رقبا را توجیه کند. این را هم اضافه کنیم که با افزایش تعداد سالن های فیلم 1917 عملکرد تجاری این اثر سینمایی در باکس آفیس هم به شکل محسوسی بالا رفت.

یک نکته مهم که باید درباره رای گیری مراسم اسکار بدانید این است که از زمان اعلام نامزدهای اسکار تا انتها رای گیری برای انتخاب بهترین فیلم آنقدرها هم فاصله قابل توجهی وجود ندارد. به این ترتیب برخی از کارشناسان پیش بینی می نمایند 1917 دقیقا در زمانی که باید اوج گرفت، دیده شد، جوایز مهم انجمن ها را به دست آورد و احتمالا صندلی ویژه ای در قلب اعضای آموزشگاه اسکار پیدا نموده است.

اما دلایلی که امکان پیروزیت جدیدترین اثر سم مندس را بالا می برند لزوما به پیروزیت های خود فیلم ربطی ندارند و بخشی از این علت ها به شرایط رقبا هم بازمی گردد. دو فیلمی که از شانس های مهم برنده شدن این جایزه بودند یعنی مرد ایرلندی و روزی روزگاری در هالیوود آنقدرها شرایط مساعدی ندارند.

برای مثال هنگامی که آخر هفته گذشته جوایز ادی (جوایز ویژه تدوین) اهدا شدند فیلم هایی چون انگل و جوجو خرگوشه درخشش اصلی را داشتند و مرد ایرلندی، جوکر و روزی روزگاری در هالیوود در حاشیه ماندند. باید تاکید نمود که لزوما نبردن جایزه تدوین به معنای عدم شانس پیروزیت در مراسم اسکار نیست اما نباید فراموش کنید که بی توجهی جدی به یک فیلم که اخیرا درباره رقبای 1917 اتفاق افتاده نشان می دهد آن اثر از نظر مجموعه اعضای هالیوود شایسته لقب بهترین فیلم سال نیست. اما وقتی 1917 از انجمنی معین جایزه نمی گیرد و درخششی ندارد (مثل تدوین) رقبای اصلی اش هم چندان به چشم نمی آیند.

در نهایت فیلم سم مندس چه موانعی در راه کسب جایزه اسکار بهترین فیلم پیش رو دارد؟ یکی از این موانع مساله جایزه بهترین بازیگری است. وقتی یک اثر سینمایی در هیچ شاخه مربوط به بازیگری نامزد نگردد شانسش برای دریافت جایزه بهترین فیلم کاهش می یابد و فیلم 1917 همین شرایط را دارد.

با این وجود از چنین مساله ای نمی تواند نتیجه قطعی گرفت؛ مثال های نقضی هم وجود دارد همچون میلیونر زاغه نشین، شجاع دل و ارباب حلقه ها: بازگشت پادشاه. از طرف دیگر همانطور که گفتیم 1917 در بخش تدوین هم درخشش چندانی نداشت و اساسا در این رشته نامزد نشد. گرچه تعدادی از مهم ترین رقبای این فیلم جنگی هم از انجمن تدوین گران دست خالی بیرون آمدند اما نامزد نشدن در بخش بهترین تدوین از سوی 1917 شانس این اثر را برای بردن جایزه بهترین فیلم پایین می آورد.

در پاسخ به این نگرانی برخی از کارشناسان می گویند مساله تدوین را نباید از جمله موانع سر راه 1917 دانست. طبیعی است که این فیلم از نظر تدوین مورد توجه قرار نگیرد چون فیلمی که در یک سکانس پلان برداشت شده نمی تواند سرنوشت دیگری داشته باشد. جالب است بدانید آخرین فیلمی که در بخش بهترین تدوین نامزد نشد و پیروز شد جایزه بهترین فیلم را به خود اختصاص دهد فیلم سینمایی بردمن ساخته الخاندرو گونسالس اینیاریتو بود که اتفاقا آن اثر سینمایی هم در یک پلان سکانس ساخته شده بود.

در نهایت تحت چه سناریوهایی ممکن است 1917 پیشتازی اش را از دست بدهد؟ کارشناسان پیش بینی می نمایند در صورتی که بونگ جون هو کارگردان کر ه ای فیلم سینمایی انگل پیروز گردد جایزه انجمن کارگردانان را به دست آورد و این جایزه سم مندس نرسد باید به شکل جدی انتظار پیروزیت های گسترده تری را برای انگل داشته باشیم.

گرچه انگل این نقطه ضعف را دارد که یک فیلم خارجی است و احتمالا آموزشگاه ترجیح بدهد در شرایط برابر جایزه را به یک فیلم آمریکایی اهدا کند. در نهایت باید شانس کمتری را هم به جوکر اختصاص داد. شاید در شرایطی خاص و غیرقابل پیش بینی جوکر از رقبا پیشی بگیرد و جایزه را به خود اختصاص دهد. نباید فراموش کرد که جوکر بیشترین تعداد نامزدی را در میان آثار مختلف در اسکار 2020 دارد.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15491

به "فیلم 1917؛ جدیدترین اثر سم مندس در یک قدمی اسکار بهترین فیلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم 1917؛ جدیدترین اثر سم مندس در یک قدمی اسکار بهترین فیلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید