قلعه دیدنی و تاریخی فین در بندرعباس، عکس

به گزارش شیوا مارکت، قلعه فین بر روی تپه ای مرتفع واقع شده است. قدمت این قلعه را از روی سفال های بدست آمده می توان به قرون میانه اسلامی نسبت داد . قلعه مذکور و احتمالاً در زمان ساخت جنبه نظامی داشته است.

قلعه دیدنی و تاریخی فین در بندرعباس، عکس

این قلعه به شماره 7270 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است، این قلعه در زلزله سال 1386 کمی خسارت دیده است.

شهر فین در شمال غربی در فاصله 95 کیلومتری بندرعباس قرار گرفته است. این شهر با دارا بودن فضای وسیعی نخلستان متراکم و خیابان های عموماً عاری از بدنه ساختمانی به عنوان یکی از نمونه های نادر و واقعی باغ ـ شهر در سطح کشور می باشد.

اغلب اماکن شهر در میان نخلستان ها احداث شده به طوری که خیابان ها و دسترسی های شهر به مثابه شبکه های ارتباطی یک پارک بزرگ مورد استفاده اهالی شهر قرار گرفته است. برخورداری فین از شبکه جاده ای و ریلی و دارا بودن مجموعه ای از پتانسیل های گردشگری شامل جاذبه های طبیعی (آبشار، نقاط ارتفاعی، نخیلات ،…) جاذبه های تاریخی (قلعه فین، آسیاب و …) و فضاهای انسان ساخت (مجموعه استخر، حمام ها ،…) باعث شده تا فین از سایر نقاط متمایز شود.

فین تا سال1308ه.ش زیرنظر ایالات فارس بوده و از آن به بعد به بندرعباس ملحق شد.

قلعه فین بر روی صخره ای بلند و مشرف به راه های ارتباطی منطقه قرار گرفته است. قلعه فین و تپه طبیعی آن فضای بزرگی را در بر می گیرد که بیشترین طول آن 290 متر و بیشترین عرض آن 180 متر است. از وجود برج هایی که در هر یک از گوشه ها قرار گرفته می توان حدس زد نقشه واقعی این قلعه چند ضلعی نامنظمی بوده که بوسیله برج های مدوری محافظت می شده است.

مصالح به کار رفته در فضای قلعه در بخش زیرین دیوار ها و برج ها سنگ های نا منظم و ملات ساروج و در بخش های بالایی خشت های مربع شکل به ابعاد 5* 20*20 سانتیمتر هستند. در گوشه شمال شرقی برج م لدوری قرار گرفته است که بخش زیادی از آن فرو ریخته و تنها دیواری به طول 40/8 متر از آن باقی مانده است. ارتفاع در بخش باقیمانده این دیوار 70/2 متر است.

در داخل این دیوار تیر کش های عمودی و پنجره هایی با اطاق جناغی تعبیه شده است. در ضلع غربی برج مدور دیگری دیده می شود که 80/3 متر قطر دارد و در فضای درونی آن هم اکنون دو طبقه مشاهده می شود.

ارتفاع مجموعه دو طبقه حدود 7 متر و سطح طبقه دوم در ارتفاع 50/4 متری قرار گرفته است و درون این برج نیز طاقچه ها و تیر کش هایی وجود دارد. قلعه فین نسبت به زمین های پیرامون حدود 6 متر ارتفاع دارد. در گوشه شمال شرقی برج مدوری قرار گرفته است که بخش زیادی از آن فرو ریخته و تنها دیواری به طول 40/8 متر از آن باقی مانده است. ارتفاع در بخش باقی مانده این دیوار 70/2 متر است.

در داخل این دیوار تیرکش های عمودی و پنجره هایی با اطاق جناغی تعبیه شده است. این قلعه امروزه کاملا ویران شده و تنها بخش هایی از برج ها و فضاهای معماری آن باقی ست. اجزا باقی مانده قلعه از شرایط بسیار نامطلوبی قرار گرفته و هر لحظه احتمال ریزش بخش های بزرگی از آن وجود دارد .

سفال های اندک پراکنده بر دامنه های این قلعه نشان دهنده احداث بنای اولیه آن در دوره ایلخانی و تیموری است اما بنای یاد شده تا دهه های اخیر نیز مورد استفاده خوانین منطقه قرار گرفته است. در حاشیه قلعه و بر روی دامنه تند آن الحاقاتی از سده اخیر با اسکلت فلزی و آجر و سیمان و کاشی دیده می شود که در دوره های بعد به فضای قلعه افزوده شده است.

آدرس: شهرستان بندرعباس، شهر فین

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: گردشبان
انتشار: 10 شهریور 1400 بروزرسانی: 10 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 17819

به "قلعه دیدنی و تاریخی فین در بندرعباس، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه دیدنی و تاریخی فین در بندرعباس، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید