قلعه رودخان و موزه روستایی هنوز در محاصره برف اند

به گزارش شیوا مارکت، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان نسبت به حضور گردشگران در راستا قلعه رودخان گیلان و بالا رفتن به سمت قلعه هشدار داد.

قلعه رودخان و موزه روستایی هنوز در محاصره برف اند

ولی جهانی، در گفت وگو با خبرنگاران با تاکید بر این که احتمال سقوط بهمن در جهت بازدیدکنندگان از قلعه رودخان وجود دارد، توضیح داد: تعدادی از درختان در جهت دسترسی به قلعه روی زمین افتاده اند، همچنین بارش برف به پنل های خورشیدی قلعه آسیب وارد کرده است. در این شرایط، میراث فرهنگی استان گیلان به مردم پیشنهاد می کند تا زمانی که شرایط به حالت عادی برنگشته است، از حضور در منطقه و بازدید از قلعه رودخان خودداری کنند.

او با تاکید بر این که امکان بازدید برای موزه میراث روستایی گیلان تا زمان برف روبی و باز گشایی جهتهای بازدیدکنندگان امکان پذیر نیست، ادامه داد: بازدید از سایر موزه های وابسته به میراث فرهنگی مانند موزه رشت و موزه چای لاهیجان فراهم است.

وی با بیان این که بارش بیش از یک متری برف در موزه روستایی گیلان در روزهای 21 و 22 بهمن باعث آسیب رسیدن به فقط 3 بنای تاریخی از 36 بنای تاریخی موزه روستایی گیلان شده است، اضافه کرد: این آسیب ها جزیی و بین 5 تا 10 درصد بوده است، و خوشبختانه 33 بنای تاریخی موزه میراث روستایی گیلان سالم مانده اند.

معاون میراث فرهنگی استان گیلان، اما درباره اظهارنظر مطرح شده مبنی بر تخریب 70 درصد ابنیه در موزه روستایی گیلان در بارش برف چند روز گذشته گفت: فضاهای جانبی در این موزه مانند جهتهای رفت وآمد، چپرها، لانه پرندگان و طویله دام ها به دلیل داشتن سازه سبک و موقتی خسارت دیده اند، اما از سوی دیگر این سازه ها به دلیل سبک بودن هرساله قابل احیاء هستند.

جهانی تاکید کرد: برنامه ریزی برای تعیین خسارت و مرمت از سازه ها در دستور کار معاونت میراث گیلان قرار گرفته است.

تور پاریس: تور پاریس: سفر به نگین شهر ها اروپا و فرانسه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 15952

به "قلعه رودخان و موزه روستایی هنوز در محاصره برف اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه رودخان و موزه روستایی هنوز در محاصره برف اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید