محمد بنا: عدالت برای من بالا رفتن پرچم ایران است

به گزارش شیوا مارکت، تهران (پانا) - سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران درباره آخرین شرایط شاگردانش در اردوهای آماده سازی و حضور در جام جهانی صربستان شرح داد.

محمد بنا: عدالت برای من بالا رفتن پرچم ایران است

محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در گفت وگو با روابط عمومی فدراسیون کشتی در خصوص برگزاری اردوی تیم ملی و شرایط کشتی گیران گفت: پس از لیگ اردوی ما بلافاصله برگزار گردید، در این شرایط زمانی و با این فاصله ای که به خاطر شیوع کرونا به وجود آمده بود طبیعتاً نه ما نیاز داشتیم و نه کشتی گیران آن شرایط را داشتند که از لحاظ بدنی آمادگی خوبی را داشته باشند اما چیزی که کشتی گیران ما در این 10 روز نشان دادن این بود که از انگیزه بالایی برخوردار بودند و این انگیزه به آن ها یاری می کرد که حرکت و پیشرفت نمایند.

وی با بیان این که تا رقابت های کسب سهمیه المپیک در فروردین ماه 7 مرحله اردو را پیش رو داریم گفت: باید این اردوها را به خوبی و مانند اردوی قبل برگزار کنیم و تا آن موقع کشتی گیران به شرایط مطلوبی می رسند و راهی رقابت های قهرمانی آسیا و گزینشی المپیک می شوند.

بنا توضیح داد: پس از رقابت های گزینشی، شش نفر منتخب برای حضور در بازی های المپیک را معین و برای آماده کردن آن ها کوشش می کنیم البته کسانی هم که به المپیک نمی فرایند باید بدانند که دو ماه بعد از المپیک مسابقات دنیای است و باید در آن مسابقات شرکت نمایند و اگر موضوع کرونا حاد نگردد در مجموع فرایند پیشبرد کارها را خوب می بینم.

وی در خصوص مسابقات صربستان گفت: آن موقعی که ما رقابت های انتخابی را برگزار کردیم در شرایط حساسی بودیم و با توجه به شیوع ویروس کرونا معین نبود که مسابقات برگزار می گردد و بعد از آن نیز رقابت ها تبدیل به جام دنیای شد و کسی حدس نمی زد که با انصراف یکسری از تیم ها این مسابقات در این سطح و با این کیفیت برگزار گردد، اما با توجه به اینکه قصد داشتیم با اتحادیه دنیای همراهی کنیم، تصمیم بر این شد که چند کشتی گیر به این رقابت ها اعزام کنیم و من نیز برای اینکه در 3 وزن سهمیه المپیک نگرفته ایم تصمیم گرفتم که در اوزان 67، 87 و 97 نماینده به این رقابت ها اعزام کنیم.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ادامه داد: البته به خاطر اینکه محمدرضا گرایی و حسین اسدی دو کشتی گیر خوبمان در وزن 67 کیلوگرم درگیر ویروس کرونا شدند نتوانستیم در این وزن کشتی گیر اعزام کنیم و در نهایت حسین نوری و محمدهادی ساروی راهی این مسابقات شدند. البته در تیم آزاد نیز قرار بود که عموزاد و یزدانی به خاطر اینکه این شانس را دارند تا 7 ماه آینده به شرایط المپیکی شدن برسند به این رقابت ها اعزام شوند که امیرمحمد یزدانی نیز به خاطر مثبت شدن تست کرونایش از این مسابقات باز ماند.

وی در خصوص اینکه چرا با تیم کامل راهی این مسابقات نشدند گفت: آن هایی که کارشناس هستند بیایند آنالیز نمایند، هر روز یک خبر از برگزاری یا عدم برگزاری می آمد و هیچ چیز صد در صد نبود و این مسئله کار را برای تصمیم گیری سخت می کرد، من روزهای آخر دیدم روسیه با ترکیب اصلی می آید، اگر می توانستیم ویزا تهیه کنیم و وقت داشتیم حتماً تعداد بیشتری کشتی گیر برای اینکه با کشتی گیران روس رقابت کنیم اعزام می کردم و برد و باخت مهم نبود. اما الآن می گویند تیم کامل باید اعزام می شد که باید بگویم اول باید مستقیماً در جریان مسابقات، اردوها و مسائل کرونا قرار بگیرند و بعد این بحث ها را مطرح نمایند که آیا تشخیص برای اعزام به این رقابت ها درست بوده یا نه.

بنا در خصوص عملکرد نوری و ساروی در این رقابت ها گفت: حسین نوری اصلاً یک جلسه حریف نداشت که تمرین خاک بکند و به من هم اعلام نمود شرایط خوبی ندارم ولی گفتم باید اعزام شوی چرا که هم برد و هم باختش به نفع تو است. ما کلاً 2 نفر اعزام کردیم و آنها در حد آمادگی که داشتند خوب کشتی دریافتد و برای من برد و باخت مهم نبود و این مسابقات برایم یک نگاه فنی و عالی داشت و خیلی چیزها از این مسابقات درک و حس کردم که می تواند بعدها به ما یاری کند.

وی در خصوص داوری ها در مسابقات صربستان توضیح داد: این مسابقات جام دنیای بود و روس ها با همکاری لالوویچ اصرار بر برگزاری آن داشتند، برای همین روی داوری ها نفوذ داشتند اما من دنبال این حرف ها نیستم و از اعزام این دو نفر چیزی که می خواستم دستم آمده است. اما قرار بود که مسابقات کسب سهمیه المپیک در چین برگزار گردد و به نظر من ما در آن ج خیلی راحت تر بودیم ولی کشور قزاقستان هم میزبانی قهرمانی آسیا را گرفته و هم گزینشی را و این کار را برای ما سخت می نماید چراکه به احتمال زیاد آنجا نیز بازهم مشکل داوری داریم اما در جاهایی مانند المپیک که نظارت کامل کمیته بین المللی المپیک وجود دارد به آن صورت اعمال نفوذ داوری زیاد نیست.

سرمربی تیم ملی در خصوص فرایند آماده سازی کشتی گیران و تأخیر در برگزاری اردوها به دلیل ویروس کرونا گفت: این عقب افتادگی تنها مختص تیم ما نیست و همه دنیا به خاطر شرایط کرونا کمی عقب هستند. اما در حال حاضر کاری که پیش روی ما است این است که فعلاً بحث آماده سازی کشتی گیران پی بگیریم و به آن برسیم و در حال حاضر اعزام کردن نفرات به مسابقات بین المللی خیلی سخت است. نباید به کیفیت جام دنیای نگاه کنیم، مسابقات بین المللی در کرواسی تنها با 24 نفر برگزار می گردد و مسابقات ایتالیا وقتی رنکینگ برای المپیک نیست زیاد برای ما مناسب نیست اما حضور در مسابقات زیلکوفسکی و پیت لاسینسکی لهستان در آزاد و فرنگی برای ما خوب است و بهتر است قبل از دریافت سهمیه به فکر رقابت های برون مرزی نباشیم و بیشتر روی آماده سازی کشتی گیران وقت بگذاریم.

بنا در خصوص برگزاری اردوها در خانه کشتی شهید هادی گفت: کمتر از 4 ماه تا اعزام به قزاقستان که فروردین ماه است وقت داریم و من موافق هستم اردوهایمان در خانه کشتی برگزار بگردد اما می توان یکی دو اردو را برای تنوع به شرط آن که در جاهایی که امکانات کامل مثل خانه کشتی داشته باشد برگزار می کنیم. ما 13 نفر را با خود به قزاقستان می بریم که 10 نفر در رقابت های قهرمانی آسیا شرکت می نمایند و 3 نفر نیز برای کسب سهمیه به میدان می فرایند و کلاً باید بگویم در خانه کشتی برای ما همه چیز فراهم است و آماده سازی کشتی گیران را راحت تر می توانیم انجام دهیم.

وی در خصوص اینکه لیگ به تیم های ملی کشتی یاری کرد یا خیر گفت: در خصوص لیگ موضوع فرق می نماید. در این دوره که ما 7 ماه از کشتی دور بودیم و به خاطر کرونا مسابقات و تمرینات برگزار نشد، این دوره از لیگ برای تیم ملی آورده اش این طور بود که وقتی به علت کرونا مسابقه نداری مجبوری به مسابقات لیگ نگاه کنیم، در صورتی که این کار استاندارد درستی نیست چرا که کشتی گیر عصر فردایی که مسابقه است با 2 کیلوگرم ارفاق وزن به روی باسکول می رود و فردا شب در فینال 55 کیلوگرم با 63 کیلوگرم وزن به روی تشک می رود و این معیار مناسبی برای انتخاب نیست. کلاً لیگ سنجش و ملاک صد در صدی برای کادر فنی نیست برای اینکه بالا و پایین زیاد و برد و باخت زیاد دارد و کشتی گیران حتی در صورت نا آماده بودن به خاطر استفاده از منافع مادی در آن شرکت می نمایند.

بنا ادامه داد: به عنوان مثال در لیگ نجاتی چند کشتی در دوره های رفت و برگشت و فینال کشتی گرفت و وزن کم کرد و این کشتی گیر یکی از شانس های ما برای المپیک است. اگر شرایط به صورت عادی بود و ما اردوها را برگزار می کردیم و در مسابقات بین المللی شرکت می کردیم اصلاً اجازه نمی دادم که در لیگ کشتی بگیرد. و لیگ به دلیل آن خوب بود که ما مسابقه ای جز آن نداشتیم.

وی در خصوص آمادگی کشتی گیران روس گفت: روس ها همواره عادت دارند مخفیانه کارشان را انجام دهند و حضور موفقشان در صربستان به دلیل این بود که رئیس فدراسیون روسیه به آن ها گفته بود که صد در صد مسابقات را برگزار می کنیم و آن ها برای حضور در این رقابت ها آماده بودند.

بنا ادامه داد: البته با دیدن کشتی آن ها در صربستان شناخت خوبی پیدا می کنیم اما با کشتی بدی که چاکوتادزه در فینال گرفت احتمال تغییر نیز در ترکیب روس ها وجود دارد. من خیلی از مسابقات را به طور مستقیم می دیدم و از فدراسیون خواسته ایم که تمامی فیلم های این مسابقات را در اختیار ما قرار بدهد تا به طور کامل آن رصد کنیم و این رقابت ها برای ما خیلی آموزنده بود.

سرمربی تیم ملی در خصوص شرایط کشتی فرنگی ایران در المپیک توکیو گفت: اگر شرایط به همین صورت باشد و بتوانیم به همین شکل اردوها را برگزار کنیم و کار را همین طور ادامه بدهیم و از دردسر کسب سهمیه گذر کنیم در برخی از اوزانمان شانس این را می بینم که به مدال برسیم اما رنگ آن را نمی توانم معین کنم.

وی ادامه داد: داشته هایمان همین کشتی گیران هستند اما کلاً همواره در کارم با امید کار کردم و پشت کار و ممارست داشتم و به برگزاری اردوهای خوب توجه دارم برای من فرق نمی نماید چه کشتی گیر شاخصی داشته باشیم و چه کشتی گیر نداشته باشیم ما یک زمان و در یک دوره تیم خوبی داشتیم اما الان هم این کشتی گیران می توانند راه آن ها را ادامه بدهند.

بنا با تشکر از فدراسیون کشتی که شرایطی را به وجود آورد که تیم ملی بتواند در قرنطینه اردوها را برگزار کند گفت: امیدوارم که کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش یاری حال کشتی، فدراسیون و رئیس آن باشند و شرایط را طوری مهیا نمایند تا ما راحت به المپیک برسیم اگر شرایط المپیکی نباشد حتی کسب سهمیه هم خیلی سخت می گردد.

وی در خصوص نحوه گزینش کشتی گیران گفت: از رقابت های لیگ نمی توان کشتی گیر گزینش کرد، یک کشتی گیر باید در مسابقات رسمی داخلی مانند قهرمانی کشور و انتخابی تیم ملی شرکت کند و بعد از حضور در اردوهای تیم ملی باید مراحل آماده سازی را طی نمایند، پس از آن باید آن ها را به مسابقات بین المللی ببریم تا تشخیص بدهیم فرد شایستگی پوشیدن پیراهن تیم ملی را دارد یا ندارد.

سرمربی تیم ملی ادامه داد: برای خیلی ها عدالت این است که یک کشتی گیر در یک رقابت به پیروزی برسد و راهی مسابقات بگردد و ما بعضاً سال های گذشته در این موارد ضرر نموده ایم. برای من عدالت این است که بدون غرض و مرض یک تشخیص می دهم و باید تیم ملی کشورمان پیروز بگردد. و بالاترین عدالت برای من پیروزی و برافراشته شدن پرچم ما در میادین بین المللی است.

دارنده مدال نقره دنیا گفت: از نظر من حتی بهترین مربی دنیا نیز نمی تواند کاری را تنهایی انجام دهد. اول مدیریت است که به ما یاری می نماید و پس از آن انجام شدن مسابقات، برگزاری منظم اردوها و اعزام های بین الملی است. بعد از آن مربیان هستند و مربیان تیم ملی، به نظر من مربیان تیم ملی در برخی موارد مظلوم تر از سایرین هستند.

وی در سرانجام اظهار داشت: در این چند سال خیلی از آدم های بزگی کنار من زحمت کشیده اند و کسانی که هم اکنون در کنار من هستند نیز معلوم نیست که در آینده باشند یا نه من طی این سال ها تغییرات زیادی را در کادر فنی داشتم و در حال حاضر نیز با توجه به خواست رئیس فدراسیون از مربیان جوان در کنار خود استفاده می کنم تا در آینده مربیان خوبی را در تیم ملی داشته باشیم. الآن هم اعلام می کنم که المپیک واقعه مهمی است و در جهت آن نفرات کادر فنی را می سنجم و احتمال اینکه از نفرات دیگر نیز در کنار خود استفاده کنم بسیار زیاد است.

تور کانادا: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان 99 را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 26940

به "محمد بنا: عدالت برای من بالا رفتن پرچم ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد بنا: عدالت برای من بالا رفتن پرچم ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید