معاونت علمی از فراوری اینورتر و پنل خورشیدی حمایت اقتصادی می نماید

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، انرژی خورشیدی منحصر به فردترین منبع انرژی تجدید پذیر در دنیا است و منبع اصلی تمامی انرژی های موجود در زمین به شمار می آید. این انرژی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل گردد. با توجه به محدود بودن منابع سوخت های فسیلی و مسائل ناشی از احتراق این سوخت ها مانند آلودگی روز افزون هوا، استفاده از فناوری های خورشیدی مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و در حال حاضر کشورهای زیادی وجود دارند که به دنبال استفاده از نور خورشید برای تأمین انرژی خود هستند.

معاونت علمی از فراوری اینورتر و پنل خورشیدی حمایت اقتصادی می نماید

سرمایه گذاران در کشورهای مختلف برای فراوری و ذخیره سازی انرژی راهکارهای مختلفی را دنبال می نمایند و هدف تمامی آنها کاهش دادن انتشار دی اکسید کربن، دست کشیدن از وابستگی به سوخت های فسیلی و ایجاد زمینه های فراوری انرژی پایدارتر است.

سرمایه گذاران در بازار رقابتی برای فراوری و ذخیره سازی انرژی سازگار با محیط زیست ممکن است استراتژی های مختلفی را اتخاذ نمایند اما آنها سه هدف مشابه را دنبال می نمایند. کاهش دادن انتشار دی اکسید کربن، دست کشیدن از وابستگی به سوخت های فسیلی و ایجاد زمینه های فراوری انرژی پایدارتر از جمله این اهداف است.

امروزه استفاده از فناوری های جدید نیروگاه های پر بازده از قبیل نیروگاه های گاز و بخار، نیروگاه های زغال سوز با کاهش انتشار دی اکسید کربن و دستگاه های فراوری ترکیبی که ترکیبی از گرما و انرژی فراوری می نمایند. استفاده از فناوری هایی جدید به منظور کاهش انتشار آلاینده های هوا در طی فراوری انرژی از قبیل دستگاه های تصفیه نماینده دود، استفاده از انرژی های تجدید شونده از قبیل انرژی آب، انرژی گرمایی خورشید، فتوولتائیک، انرژی بادی، انرژی زمین گرمایی و دستگاه هایی با سوخت بیوگاز و بیومس، استفاده از فناوری های ذخیره انرژی از قبیل هوای فشرده شده، مغناطیس، زمین گرمایی و سیستم های ذخیره نماینده هیدروژن و استفاده از فناوری های هیدروژنی و کاربردهای پیل سوختی مورد توجه قرار گرفته است.

علیرضا جوانمردی، معاون برق و نیرو ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در همین زمینه به مهر گفت: ایران ظرفیت خوبی در زمینه انرژی خورشیدی دارد و جز 3 یا 4 کشوری در دنیاست که بهترین شرایط جذب انرژی خورشیدی را به خود اختصاص داده است؛ یعنی کشور ما از نظر زاویه تابش و نصف النهار مبدا، شرایط خوبی برای جذب انرژی خورشیدی دارد.

استان های دارای بهترین شرایط برای جذب انرژی خورشیدی

معاون برق و نیروی ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری با تاکید بر اینکه استان های حوزه مرکزی و جنوب ایران بهترین شرایط را برای جذب انرژی خورشیدی دارند، اعلام کرد: استان های کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، قشم و کیش جز استان هایی هستند که میزان جذب تابش خوبی را به خود اختصاص داده اند.

وی اضافه نمود: علی رغم بهترین وضعیت، متأسفانه از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده و از سوی دیگر سرمایه گذاری مناسبی نیز نشده است.

سهم انرژی خورشیدی از فراوری برق

جوانمردی با اشاره به میزان فراوری برق در کشور گفت: ایران حدود 76 هزار مگاوات برق فراوری و مصرف می نماید؛ این میزان مصرف و فراوری با هم برابرند؛ و گاهی در زمستان ها فراوری بیش از مصرف است ولی متوسط فراوری و مصرف برابر 76 هزار مگاوات است. متأسفانه در این فراوریات برقی کمتر از شش الی هفت دهم درصد انرژی خورشیدی هستند.

وی با بیان اینکه در کشورهای اروپایی مخصوصاً آلمان سی الی 40 درصد ظرفیت فراوری برقشان از انرژی خورشیدی و تجدیدپذیر تأمین می گردد، اعلام کرد: ولی در کشور ما از بیش از 99 درصد از انرژی های فسیلی و نیروگاه های حرارتی استفاده می گردد؛ استفاده از انرژی های فسیلی برای فراوری برق، بحث آلایندگی را به همراه دارد؛ کشور ما از نظر آلایندگی هم زیر سوال است چون بدین واسطه گازهای گلخانه ای و co2 نوع نیز فراوری می شوند.

معاون برق و نیرو ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: ما در برنامه ششم توسعه مالی کشور و سند چشم انداز موظف هستیم که میزان فراوری برق از انرژی های خورشیدی را به هزار مگاوات برسانیم و حتی این هم فاصله زیادی با کشورهای اروپایی دارد.

آغاز گام استفاده از انرژی های خورشیدی در 21 استان

جوانمردی با بیان اینکه در سال 97 درصدد برآمدیم که ببینیم وضعیت استان ها از لحاظ توسعه نیروگاههای خورشیدی به چه صورت است، اعلام کرد: در بعضی استان ها کارهای خوبی اجرا شده و از سویی هر استان یک پتانسیلی دارد از این رو از آنها درخواست کردیم که گزارشی در این خصوص به معاونت علمی ارائه دهند تا بدانیم در چه حدی اقدامات مطالعاتی و اجرایی برای راه اندازی نیروگاههای خورشیدی یا حتی شهرک نیروگاههای خورشیدی به انجام رسیده است.

وی اعلام کرد: این موضوع نوید می دهد که حرکت هایی در کشور آغاز شده است؛ ما در 21 استان موضوع استفاده از انرژی های خورشیدی را آغاز نموده ایم تا بر اساس سند چشم انداز به هدف برسیم.

وی با اشاره به استان های غربی، شرقی و جنوبی کشور گفت: فارس، کرمان، خوزستان، هرمزگان، چهار محال و بختیاری، البرز، قم، سمنان، کردستان، بوشهر، کهگیلویه و بویر احمر، اصفهان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، ایلام، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، همدان، زنجان، قزوین از جمله استان هایی هستند که به جهت تابش مناسب خورشید شرایط خوبی برای بهره برداری انرژی خورشیدی دارند.

راه اندازی شهرک نیروگاه خورشیدی

وی افزود: در بعضی استان ها جسته گریخته اقداماتی اجرا شده است؛ به عنوان مثال در البرز سایت انرژی خورشیدی طراحی شده؛ اصفهان، شیراز و کرمان نیز گام هایی در این زمینه برداشته اند.

جوانمردی با بیان اینکه بعضی از این استان ها، بخش های مطالعاتی خود را آغاز نموده اند و بعضی در فازهای زیرساختی و اجرایی هستند، اعلام کرد: بعضی از این 21 استان هم به راه اندازی شهرک نیروگاه خورشیدی فکر می نمایند.

برگشت سرمایه و توجیه پذیری در نیروگاههای خورشیدی

جوانمردی اضافه نمود: صفحات خورشیدی از جمله کالاهایی هستند که ارز دولتی شامل حال آن نشده است از این رو سرمایه گذاری روی مبحث بهره برداری از انرژی خورشیدی گران تمام می گردد.

وی در پاسخ به اینکه چرا از توانایی محققان برای ساخت صفحات خورشیدی استفاده نمی گردد، اعلام کرد: این صفحات خورشیدی یا پنل ها، صفحات سیلیکونی هستند که با تکنولوژی پیچیده خالص سازی شده اند؛ ما در طبیعت اکسید سیلیکون داریم که باید با سنگ تراش داده گردد و خود سیلیکون خالص سازی گردد؛ این خالص سازی هنوز در کشور ما اتفاق نیافتاده است؛ در حال حاضر 4 الی 5 کارخانه در کشور برای فراوری پنل داریم اما این کارخانه ها سلول های خورشیدی را به شکل ویفر، وارد می نمایند که در کشور در قالب پنل ها اسمبل می گردد. البته اینورتر ها هم که جزئی از پنل های خورشیدی هستند وارداتی محسوب می شوند.

حمایت معاونت علمی از پروژه های ایرانی ساخت اینورتر و پنل

جوانمردی با بیان اینکه به معاونت علمی و فناوری طرح هایی در مورد فراوری اجزای پنل های خورشیدی و اینورتر ها ارائه می گردد، اعلام کرد: ما در معاونت علمی نزدیک 20 پروژه داشتیم که در راستای راه اندازی نیروگاههای خورشیدی بوده اند.

وی با بیان اینکه حوزه معاونت علمی و فناوری پشتیبانی است، تاکید داشت: با توجه به اینکه صفحات خورشیدی و اینورتر ها وارداتی هستند، اگر محققان کشور در این زمینه پروژه داشته باشند و یا در راستای راه اندازی خط فراوری این محصولات اقدامی نموده باشند ما می توانیم به واسطه صندوق نوآوری و شکوفایی از آنها حمایت کنیم؛ حتی می توانیم از صندوق توسعه ملی برای آنها تسهیلات بگیریم.

جوانمردی با بیان اینکه موضوع نیروگاه ها و سلول های خورشیدی از سالهای پیش در معاونت علمی مورد توجه قرار گرفته است، گفت: به همین دلیل معاونت علمی با همکاری دانشکده برق دانشگاه تهران از سال 1391 آزمایشگاه مرجع را ایجاد کرد و یک میلیارد و پانصد تومان هزینه تمام تجهیزات مربوط به نیروگاه های خورشیدی را اختصاص داد؛ اکنون آزمایشگاه به عنوان یک آزمایشگاه مرجع می تواند روی استانداردها اظهار نظر کند.

وی اضافه نمود: سلول های خورشیدی فراوریی و وارداتی باید تست میزان بهره وری شوند و بازدهی آن معین و بر اساس استاندارد باشد که در این آزمایشگاه همه این موارد مورد آنالیز قرار می گیرد؛ مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها دو سال پیش روی این موضوع کار کردند و پروژه های خود را به معاونت علمی ارسال کردند.

tour-canada.ir: تور کانادا | با تور کانادا سفر کنید، ویزای کانادا، تور کانادا ارزان، قیمت تور کانادا نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان 99 را با ما تجربه کنید.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6219

به "معاونت علمی از فراوری اینورتر و پنل خورشیدی حمایت اقتصادی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاونت علمی از فراوری اینورتر و پنل خورشیدی حمایت اقتصادی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید