مهاجرت بی بازگشت جوانان از کشور و تاثیر منفی آن بر جمعیت

به گزارش شیوا مارکت، یک جمعیت شناس با تاکید بر تاثیر منفی مهاجرت جوانان به خارج بر روی جمعیت کشور اظهار کرد: مهاجرت از کشورهای در حال توسعه به سمت کشورهای توسعه یافته امری طبیعی است که در کشورهایی نظیر چین، کره و هند هم شاهد آن هستیم اما مهم ترین تفاوت مهاجرت جوانان ما و بعضی کشورها، مهاجرت بدون بازگشت به کشور مبداء است.

مهاجرت بی بازگشت جوانان از کشور و تاثیر منفی آن بر جمعیت

شهلا کاظمی پور در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه اغلب مهاجرت ها در کشور ما به دلیل کار و تحصیل و در قشر جوانان اتفاق می افتد ادامه داد: در سایر کشورهای در حال توسعه اگر جوانان مهاجرت نمایند در نهایت به کشور مبدا باز می گردند و به کشور خود خدمت می نمایند و باعث توسعه و پیشرفت می شوند اما در کشور ما یا افراد پس از مهاجرت باز نمی گردند و یا به دلیل حجم بالایی از مسائل که بر سر راه بازگشتشان پیش می آید به سایر افراد مهاجرت نموده نیز توصیه می نمایند که بارنگردند.

این جمعیت شناس معتقد است که در سایر کشورها افراد مهاجرت نموده پس از بازگشت جذب می شوند، از تخصص و مهارتشان استفاده می گردد، میزان درآمد فرد ریسک پذیر نیست اما در کشور ما افراد پس از بازگشت حتی برای تدریس در دانشگاه و هیئت علمی شدن نیز با مشکل روبرو می شوند، همچنین برای اشتغال در بخش خصوصی و کار آزاد نیز به قدری تنگناهای متعدد برایش ایجاد می گردد که از بازگشتش پشیمان می گردد.

وی با بیان اینکه مهاجرت افراد بر روی جمعیت به قدری تاثیر می گذارد که نمی توان آن تعداد را با تبلیغ و ترویج زاد و ولد جایگزین کرد، ادامه داد: نکته مهم این است جمعیتی که اغلب از کشور ما به سایر کشورها مهاجرت می نماید جمعیت متخصصی است که در جامعه مبدا درس خوانده، عظیم شده و برای پرورشش در کشور مبداء هرینه شده است و اکنون با مهاجرتش جامعه مقصد از او بهره برداری می نماید.

کاظمی پور در انتها به بیان مسائلی که منجر به مهاجرت قشر تحصیل نموده کشور شده است پرداخت و گفت: بحث ثبات مالی در مهاجرت جوانان جامعه حرف اول را می زند، به خصوص در سالهای اخیر در کشور ما این مسئله بسیار نمود داشته است. همچنین امنیت اجتماعی و توسعه علمی دانشگاه ها مهم است؛ پس از انقلاب دانشگاه ها را بیشتر به طور کمی توسعه داده ایم تا کیفی و نتیجه آن را پس از فارغ التحصیل شدن جوانان می بینیم که جوان تحصیل نموده پس از فارغ التحصیلی امکان استخدام شدن ندارد و درسی که خوانده است عملا به درد نمی خورد، بنابراین برای جلوگیری از مهاجرت بی بازگشت جوانان به سایر کشورها باید به این عوامل توجه کنیم.

تور مالزی: تور مالزی | تور مالزی ارزان، تور لحظه آخری مالزی، تور مالزی نوروز، بهار، پاییز، تابستان، زمستان مالزی را از ما بخواهید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 24722

به "مهاجرت بی بازگشت جوانان از کشور و تاثیر منفی آن بر جمعیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهاجرت بی بازگشت جوانان از کشور و تاثیر منفی آن بر جمعیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید