نتایج یک بررسی ژنتیکی: گروه خونی با خطر بیماری شدید کرونا ارتباط دارد

به گزارش شیوا مارکت، یک آنالیز ژنتیکی بیماران کووید-19 نشان می دهد نوع گروه خونی ممکن است دچار شدن فرد به بیماری شدید ناشی از کرونا نقش داشته باشد.

نتایج یک بررسی ژنتیکی: گروه خونی با خطر بیماری شدید کرونا ارتباط دارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از آسوشیتدپرس دانشمندانی که ژن های هزاران بیمار کووید-19 در اروپا را مقایسه کرده اند، به این نتیجه رسیدند که افراد دارای گروه خونی A با احتمال بیشتری دچار بیماری شدید می شوند و احتمال دچار شدن افراد با گروه خونی O به بیماری شدید کمتر است.

این بررسی که نتایج آن در ژورنال پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، رابطه سببی میان نوع گروه خونی و بیماری شدید کووید-19 را ثابت نمی کند، اما تاییدکننده نتایج بررسی قبلی پژوهشگران چینی درباره رابطه گروه خونی و بیماری شدید کرونا است.

  • تاثیر گروه خونی بر احتمال ابتلا به کرونا | دارندگان خون O ایمن ترند

پژوهشگران در ایتالیا، اسپانیا، دانمارک، آلمان و سایر کشورها در این بررسی 2000 فرد دچار بیماری شدید کووید-19 را با چند هزار نفر از افراد سالم یا دارای بیماری خفیف کووید-19 مقایسه کردند.

این پژوهشگران گوناگونی ها در شش ژن، از جمله برخی از ژن هایی که ممکن است در آسیب پذیری افراد به ویروس کرونا دخیل باشند، را با احتمال دچار شدن به بیماری شدید ارتباط دادند. این بررسی همچنین رابطه میان گروه های خونی احتمال دچار شدن به بیماری شدید را نشان داد.

البته کارشناسان می گویند بررسی های ژنتیکی مانند این مورد باید بسیار بزرگتر باشند، بنابراین لازم است دانشمندان دیگر بررسی های مشابهی را در گروه های دیگر بیماران انجام دهند تا معلوم شود آیا آنها هم به رابطه مشابهی می رسند یا نه.

بسیاری از پژوهشگران به دنبال پاسخ به این سوال هستند که چرا برخی از افراد دارای عفونت ویروس کرونا به بیماری شدیدتری دچار می شوند، و برخی دیگر بیماری خفیفی دارند.

به نظر می رسد سن بالاتر و مرد بودن با افزایش خطر دچار شدن به بیماری شدید همراهی دارد و دانشمندان در حال بررسی ژن های بیماران به عنوان یک عامل میزبان احتمالی دیگر هستند که بر شدت بیماری تاثیر می گذارد.

چهار گروه خونی اصلی - A، B، AB و O وجود دارد که بر حسب نوع پروتئین های سطح سلول های قرمز خون مشخص می شوند.

افرادی که گروه خونی O دارند، بهتر می توانند برخی از پروتئین های مشخص را به عنوان عوامل بیگانه شناسایی کنند و این توانایی ممکن است درباره پروتئین های سطح ویروس کرونا هم عمل کند.

قبلا در جریان شیوع سارس (نشانگان حاد شدید تنفسی) در سال 2002، که بوسیله یک ویروس کرونای خویشاوند ویروس کرونای جدید فعلی ایجاد می شود، نیز مشخص ضد افراد دارای گروه خونی O با احتمال کمتری به بیماری شدید مبتلا می شوند.

گروه های خونی همچنین با حساسیت به برخی از بیماری های عفونی دیگر مانند وبا، عفونت های مکرر دستگاه ادراری با باکتری ای کولای و عفونت با هلیکوباکتر پیلوری، باکتری که عامل زخم های گوارشی و سرطان معده است، ارتباط داده شده اند.

beauty-of-life.ir: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20845

به "نتایج یک بررسی ژنتیکی: گروه خونی با خطر بیماری شدید کرونا ارتباط دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج یک بررسی ژنتیکی: گروه خونی با خطر بیماری شدید کرونا ارتباط دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید