نمادها و بازار پررقابت جذب جهانگرد

به گزارش شیوا مارکت، خبرنگاران/خراسان رضوی جهانگردی بر اساس میراث فرهنگی نیرویی قدرتمند در ساخت و حفظ هویت ملی است و در این میان نمادهای تاریخی ابزاری برای جذب جهانگرد هستند. صنعت جهانگردی با استفاده از میراث های فرهنگی جهان مفاهیم معاصر ملی هر کشوری را به جهانیان معرفی می کند.

نمادها و بازار پررقابت جذب جهانگرد

بهترین تجربه سفر را به کانادا تجربه کنید و با مجری مستقیم تورهای کانادا بهترین برنامه سفر را برای خود انتخاب کنید.

هر کشوری نقاط دیدنی و شگفتی های طبیعی دارد که در سطح بین المللی شناخته شده است و به دلیل نمادین بودن، توریستان داخلی و خارجی بسیاری را به خود جذب کرده است. جاذبه های توریستی معروف به دلایلی محبوب هستند که دانستن آنها خالی از لطف نیست.

هیچ توریستی بدون دیدن برج ایفل در فرانسه یا تالاب آبی در ایسلند این کشورها را ترک نمی کند، این مکان ها نمادهای قدرتمندی برای معرفی منطقه توریستی و جذب توریست هستند.

در ذیل برخی از این مکان ها در کشورهای مختلف جهان معرفی می گردد:

دیوار عظیم چین نماد توریستی چین

دیوار عظیم چین، طولانی ترین و عظیمترین سازه مهندسی تدافعی و نظامی در جهان است. این دیوار 21196 کیلومتر امتداد دارد و در سال 1987 میلادی در فهرست میراث جهانی ثبت شد و سال 2007 به عنوان یکی از عجایب جدید هفتگانه جهان معرفی گشت.بخش موتینیو دیوار عظیم چین تنها دو ساعت از پکن فاصله دارد و به عنوان مکانی محبوب برای توریستان است.

تاج محل نماد توریستی هند

تاج محل، از مشهورترین بناهای جهان است که آن را امپراتور شاه جهان در بین سال های 1631 تا 1648 ساخته و یونسکو آن را به عنوان عظیمترین دستاورد معماری در سرتاسر معماری هند و اسلامی معرفی کرده است. این بنا از عجایب جدید هفتگانه جهان نیز محسوب می گردد. در دو سال گذشته، روزانه بین 10 تا 15 هزار توریست هندی از آن بازدید کرده اند.

برج ایفل نماد توریستی فرانسه

سفر به فرانسه بدون دیدن برج ایفل کامل نمی گردد. این برج فلزی در شهر پاریس، یکی از پربازدیدترین و معروف ترین بناهای جهان است که به عنوان نماد فرانسه شناخته می گردد. ارتفاع برج 324 متر است. برج ایفل در ابتدا برای نمایشگاه جهانی و برای صدمین سال انقلاب فرانسه ساخته شد، ولی بعد از ساخت مورد تایید قرار نگرفت. نام برج ایفل از سازنده آن(گوستاو ایفل) گرفته شده است.این برج در دو سال و دو ماه ساخته شده و دو و نیم میلیون پیچ و مهره در آن بکار رفته است.

آبشارهای نیاگارا نماد توریستی کانادا

این آبشارها با حدود 30 میلیون توریست سالانه به عنوان یکی از محبوب ترین آبشارهای جهان شناخته می گردد.آبشارهای نیاگارا مجموعه ای از سه آبشار نعل اسب، آبشار آمریکایی و آبشار نقاب عروس بوده که در مرز امریکا و کانادا واقع شده است. این آبشارها بیشترین سرعت جریان در میان همه آبشارهای جهان را دارند.

ساحل پاتونگ نماد توریستی تایلند

این ساحل مشهورترین و تماشایی ترین استراحتگاه در جزیره پوکت است که توریستان زیادی را به سوی خود جلب می کند.پاتونگ، محلی مهم برای توریستان جزیره پوکت است که برنامه های شبانه و مرکز خرید دارد.

تندیس مسیح در ریودوژانیرو نماد توریستی برزیل

این تندیس، مجسمه مشهوری است که در کشور برزیل و در شهر ریودوژانیرو قرار گرفته است. این تندیس با 396 متر بلندی و در ارتفاع 710 متری قله کوه کورکووادو در سال 1926 ساخته شده است و یکی از عجایت هفتگانه جهان است. این مجسمه حالت ایستاده حضرت عیسی مسیح است که دستان خود را باز کرده و نشان از این است که همه انسان ها را در آغوش می گیرد . این مجسمه را هایتر داسیلوا کاستا طراحی کرده و پاول لاندوفسکی آن را ساخته است .

شهر هاوانای قدیم نماد توریستی کوبا

این شهر به عنوان میراث جهانی یونسکو است که معماری باروک (معماری کلاسیک منحط بی ساختار و دارای تزئینات نمایشی زیاد و عجیب و غریب) و نئوکلاسیک (معماری که تاثیر بر دیوار دارد و برای هر کدام از قسمت های مختلف، شخصیت های جداگانه در نظر می گیرد) در آن به چشم می خورد.

برج خلیفه نماد توریستی امارت متحده عربی

برج خلیفه یا برج دبی، آسمان خراشی در شهر دبی امارات متحده عربی است. این برج 163 طبقه قابل استفاده و 828 متر بلندی دارد و به عنوان بلندترین سازه و آسمان خراش ساخته شده انسان معرفی گشته است.طراحی این برج توسط شرکت آمریکایی اسکیدمور، اوینگز، مریل و ادرین اسمیت با الهام از معماری اسلامی، طبیعت صحرا و گل اجرا شده است.

مجسمه عظیم ابوالهول نماد توریستی مصر

این مجسمه سنگ آهکی، عظیمترین سازه سنگی ساخته شده توسط انسان بر روی زمین با چهره پادشاه مصر باستان است و 735 متر طول، 6 متر عرض و بیش از 20 متر ارتفاع دارد.این تندیس را کاپیتان کاویجیالا در سال 1816 کشف کرد. باور این است که ابوالهول را پادشاه خفرع و نزدیک به 2500 سال پیش از میلاد مسیح ساخته است.

کوه فوجی نماد توریستی ژاپن

کوه فوجی(یکی از سه کوه مقدس ژاپن) با بلندی 3776 متر، بلندترین کوه ژاپن است. این کوه، آتشفشانی خاموش است که آخرین فوران آن به سال های 1707 تا 1708 میلادی بر می گردد. صعود به قله این کوه در یک تا دو روز امکان پذیر است.

کاخ باکینگهام نماد توریستی انگلستان

کاخ باکینگهام در لندن اقامتگاه اصلی خانواده سلطنتی بریتانیاست. کاخ باکینگهام دفتر مرکزی پادشاهی انگلیس است و در مجموع 775 اتاق دارد.نام اصلی این مکان، خانه باکینگهام است. این عمارت در قرن نوزدهم، به وسیله دو معمار به نام های جان نش و ادوارد بلور توسعه یافت.زمانی که ملکه در کاخ نباشد، توریستان به صورت گروهی از کاخ بازدید می کنند. دیدن اتاق های این کاخ 2.5 ساعت طول می کشد .

خانه اپرای سیدنی نماد توریستی استرالیا

این خانه نماد بندر سیدنی و میراث جهانی یونسکو است که در سال 1973 افتتاح شده و به عنوان یکی از معروف ترین ساختمان های جهان در کشور استرالیاست. این خانه از متمایزترین بناهای قرن بیستم از نظر معماری بشمار می رود. یورن اوتزان معمار دانمارکی اپرا هاوس شهر سیدنی در سال 1957 برنده طراحی اپرا هاوس شد.

پارتنون نماد توریستی یونان

پارتِنون نیایشگاهی باستانی در آکروپولیس آتن است که پریکلس آن را 2500 سال پیش(قرن پنجم قبل از میلاد) برای الهه آتنا بنا کرد. ستون های اصلی این بنا از مرمر مرغوب است.

سالار دو ییونی نماد توریستی بولیوی

سالار دو ییونی، عظیمترین دشت کویر نمکی جهانست که توریستان بسیاری را به خود جلب می کند.این دشت پوشیده از نمک در ارتفاع 3565 متری از سطح دریاست و 10582 کیلومتر مربع وسعت دارد.

کلیسای ساگرادا فامیلیا نماد توریستی اسپانیا

این کلیسا در شهر بارسلون از جاذبه های توریستی این شهر محسوب می گردد و از سال 1882 در حال ساخت بوده و پیش بینی شده که تا سال 2026 نیز کامل نخواهد شد. بیش از 4.5 میلیون نفر سالانه از این کلیسا بازدید می کنند.کلیسای فوق را آنتونیو گائودی(معمار مشهور اسپانیایی) طراحی کرد و 15 سال آخر عمرش را صرف تکمیل این کلیسا کرد.

تالاب آبی نماد توریستی ایسلند

این مرداب آبی، چشمه آبگرم و یکی از پربازدیدترین جاذبه های ایسلند است و بازدید از این تالاب، نیازمند رزرو از هفته ها قبل از بازدید است.

لا بوکا، بوینوس آیرس نماد توریستی آرژانتین

محله لابوکا، محله مسکونی در بوئنوس آیرس آرژانتین است.ساختمان های رنگارنگ و خیابان های سنگفرشی، این محله را به یکی از پربازدیدترین مناطق این کشور تبدیل کرده است.

چیچن ایتزا نماد توریستی مکزیک

چیچن ایتزا، اثری باستانی تمدن مایاست که در کشور مکزیک قرار گرفته است. این اثر در زمره میراث جهانی یونسکو قرار گرفته است. روزانه هزاران نفر از آن دیدن می کنند.این اثر به همراه 6 اثر دیگر در سال 2007 به عنوان عجایب هفتگانه جدید معرفی گشتند.

هابیتون نماد توریستی نیوزیلند

طرفداران مجموعه ارباب حلقه ها می توانند از شهر ساخته شده برای این مجموعه دیدن کنند.پیتر جکسون به منظور ساخت فیلم هایش، روستایی واقعی در شمال نیوزیلند بنا نهاد. این منطقه روزانه صدها توریست دارد.

شهر قدیمی دوبروونیک نماد توریستی کرواسی

شهر قدیمی و تاریخی دوبروونیک، یکی از شهرهای قرون وسطی در جهان است که دیوارهای عظیم دارد و قدمت آن به قرن یازدهم برمی گردد. این شهر یکی از برجسته ترین مقصدهای توریستی دریای آدریاتیک است. در سال 1979 این شهر به میراث جهانی یونسکو پیوسته است.

منطقه توریستی باناهیل نماد توریستی ویتنام

از جاذبه های این منطقه پلی است که در میان دستان سنگی قرار گرفته و شکوهی خاص به این منطقه داده است.پل طلایی در باغ های تین تای در منطقه باناهیل شهر دنانگ کشور ویتنام قرار گرفته است.

آبشار ویکتوریا نماد توریستی زامبیا

این آبشار طبیعی در جنوب قاره افریقا بر روی رودخانه زامبزی و در مرز زامبیا و زیمبابوه قرار گرفته است. آبشار ویکتوریا با 108 متر ارتفاع عریض ترین آبشار جهان است .دیوید لیوینگستن، کاشف اسکاتلندی در سال 1855 میلادی این آبشار را کشف و به افتخار ملکه ویکتوریا، این آبشار را ویکتوریا نامید.

مسجد حسن دوم نماد توریستی مراکش

مسجد حسن دوم یا مسجد حسن ثانی، مسجدی در شهر کازابلانکا در مراکش و عظیمترین مسجد آفریقاست. این مسجد بعد از مسجدالحرام و مسجدالنبی با 20 هزار متر مربع، بیشترین وسعت را دارد، ارتفاع مناره های این مسجد 210 متر و در سال 1993 ساخته شده است.میشل پینسیو، معمار فرانسوی طراحی و معماری این مسجد را برعهده گرفته است.

دیزنی لند نماد توریستی ایالات متحده

پارک تفریحی دیزنی لند نام شهربازی متعلق به شرکت والت دیزنی است که با 17 میلیون بازدیدکننده سالانه، یکی از محبوب ترین مکان های توریستی در ایالات متحده است.

خانه آنه فرانک نماد توریستی هلند

خانه آنه فرانک (موزه ای در آمستردام، هلند) خانه نویسنده آلمانی است. دفترچه خاطرات آنه فرانک که در آن از پنهانی او و خانواده اش در طول جنگ جهانی دوم، برای فرار از آزار و اذیت نازی ها، در یکی از اتاق های مخفی این خانه نوشته شده است، موجب شهرت او شد. بازدید از این خانه از ماه ها قبل باید رزرو گردد.

برج کج پیزا نماد توریستی ایتالیا

این برج در شهر پیزا قرار گرفته است و به عنوان نماد معروف ایتالیاست و در سال 1987 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. ساخت این برج از سال 1173 آغاز شد و در حال حاضر بیش از 4 درجه کج شده است.ساخت این برج بر عهده معماری به نام دیوتیسالوی بوده است، البته بعد از ساخت سه طبقه از برج، ساخت آن متوقف شد و بعد از یک قرن معمار دیگری ساخت آن را برعهده گرفت و تا سرانجام کار، چندین نفر در ساخت آن شرکت کردند.

منابع

insider.com

wikipedia.org

sciencedirect.com

kheimehnews.ir: خیمه نیوز، با مجله اخبار شامگاهی خیمه نیوز همراه شوید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 20097

به "نمادها و بازار پررقابت جذب جهانگرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمادها و بازار پررقابت جذب جهانگرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید