نمایش آنسوی تابلوی ون گوگ برای نخستین بار!

به گزارش شیوا مارکت، موزه ون گوگ در نمایشگاه جدید خود به نام ون گوگ و گل های آفتاب گردان در اقدامی غیرمعمول فرصت بازدید از پشت تابلو نقاشی گل های آفتاب گردان را برای بازدیدکنندگان فراهم نموده است.

نمایش آنسوی تابلوی ون گوگ برای نخستین بار!

به گزارش ایسنا و به نقل از آرت نت نیوز، تابلو نقاشی گل های آفتابگردان اثر ونسان ون گوگ که در سال 1889 خلق شد، مشهورترین اثر این هنرمند در موزه آمستردام محسوب می شود. در حقیقت این تابلو نقاشی از چنان محبوبیتی در بین مردم برخوردار است که امکان جدا کردن آن از روی دیوارهای گالری برای انجام مطالعات تا دهه های متوالی وجود نداشت. اما اکنون به لطف پیشرفت تکنولوژی، کارشناسان توانستند تحقیقات خود را در همین گالری انجام دهند. بنابراین یک تیم متشکل از تاریخ دانان هنری و کارشناسان بازسازی آثار هنری نتایج مطالعات خود را در نمایشگاهی ویژه ارائه می دهند. این نمایشگاه با عنوان ون گوگ و گل های آفتاب گردان از بیست و یکم همین ماه تا یکم سپتامبر فعالیت دارد.

نمایشگاه ون گوگ و گل های آفتاب گردان این بار تکه چوبی که برای گسترش دادن فضای بوم به آن اضافه شده است را به نمایش عموم می گذارد.

تحقیقات کارشناسان نشان می دهد این تکه چوب توسط خود ون گوگ به بوم اضافه شده است؛ چرا که نحوه رنگ آمیزی این بخش با سایر قسمت های بوم تفاوت ندارد.

اما این تکه چوب اضافه شده حقایق عجیبی از گذشته این تابلو نقاشی بیان می نماید و این تاریخچه مستقیما به نحوه بازسازی آن در گذشته بازمی شود. این تکه چوب اضافه شده در سال 1961 توسط یک کارشناس آثار هنری از تابلو جدا شد و بعدها توسط سه پیچ بزرگ دوباره متصل شد که این امر سبب صدمه دیدن تابلو نقاشی و واضح تر شدن مرز بین این تکه چوب و تابلو نقاشی شد.

کشف شواهد غیرعادی در تابلوهای نقاشی ون گوگ چیز عجیبی نیست. این بار کارشناسان دو اثر انگشت این هنرمند را بر روی گلبرگ های این نقاشی جایی که ون گوگ تکه چوبی را به بوم اضافه نموده بود، کشف نموده اند.

سال گذشته نیز محققان بلژیکی و هلندی نتایج پژوهش دوساله خود را اعلام کردند.آنان معقدند، این نقاش نامدار هلندی از تکنیکی جالب استفاده نموده که در آن رنگ گلبرگ ها و ساقه های آفتابگردان به تدریج و در طول سال ها از زرد به رنگ زیتونی ـ قهوه ای تغییر شکل داده و ظاهری پژمرده به نقاشی می دهد.

بر اساس نتایج حاصل از این آنالیز، ون گوگ در این نقاشی ها از دو تونالیته متفاوت رنگ زرد استفاده نموده که یکی از آنها در مقابل نور آفتاب دوام و استقامت کمتری دارد و به تدریج رنگ خود را از دست می دهد.

چندی پیش نیز موزه ون گوگ جابه جایی این تابلو نقاشی را ممنوع نمود. بر اساس تحقیقات این موزه، لایه های زیرین نقاشی و رنگ های آن در وضعیت ثابت اما در برابر هرگونه لرزش و تغییرات آب و هوایی بسیار حساس هستند. به همین دلیل بسیار مهم است که نقاشی تا جایی که ممکن است جابه جا نشود و در یک وضعیت آب و هوایی پایدار به نمایش گذاشته شود.

موزه آمستردام محل نگهداری بزرگترین مجموعه آثار این نقاش نامدار هلندی است. این موزه شش سال پیش میزان نور گالری های خود را کاهش داد تا شرایط بهتری برای حفظ و نگهداری 200 نقاشی و 400 طراحی ایجاد کند.

اثر گل های آفتابگردان در طول تاریخ 46 ساله اقامتش در موزه ون گوگ تنها شش بار جا به جا شده که آخرین بار به سال 2014 برمی شود؛ زمانی که در گالری ملی لندن به نمایش گذاشته شد.

این موزه 22 اثر دیگر که اغلب آن ها به ندرت به نمایش گذاشته شده اند را در کنار تابلو نقاشی گل های آفتاب گردان به نمایش می گذارد که از بین آن ها می توان به خانه زرد (1888) اشاره نمود.

ونسان ون گوگ نقاش نامدار هلندی اگرچه در زمان حیاتش در گمنامی کامل به سر برد، اما اکنون به عنوان یکی از تأثیرگذارترین نقاشان پساامپرسیونیسم شناخته می شود.

quiz1.ir: مجله آزمون اول: مجله خبری تحلیل صنایع آموزشی و کارگاهی

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 7176

به "نمایش آنسوی تابلوی ون گوگ برای نخستین بار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایش آنسوی تابلوی ون گوگ برای نخستین بار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید