نیمکت استقلال، ضد خارجی است!

به گزارش شیوا مارکت، مجری فوتبال برتر از کارشناس برنامه پرسید چرا میلیچ فیکس بازی نمی کند؟ بیاتی نیا رودربایستی داشت. پاسخ را اما در سوابق تیم فعلی مربی گری می توان جُست. سابقۀ نگاه منفی مظلومی و مرفاوی به خارجی ها را بخوانید...

نیمکت استقلال، ضد خارجی است!

خبرنگاران؛ امیر حسن خدیر - مجری برنامۀ فوتبال برتر بین دو نیمۀ بازی استقلال - شهرخودرو از کارشناس برنامه پرسید چرا میلیچ در استقلال فیکس بازی نمی کند؟

محسن بیاتی نیا در پاسخ گفت: به افکار و سلایق مربی بستگی دارد و این که با چه آرایشی تیم به زمین می آید.. مجری اما به درستی شرح داد که میلیچ توانایی خود را در زمینه های مختلف نشان داده است و کاشتۀ سه امتیازی و زیبای او در مقابل ماشین سازی را هم به عنوان شاهد آورد.

واقعیت هم جز این نیست. این بازیکن در 4 بازی اول استقلال با پاس های عمقی رو به جلو تأثیرگذارترین بوده است اما ثابت به میدان نمی آید چون پرویز مظلومی و صمد مرفاوی بازیکنان خارجی را دوست ندارند و بر محمود فکری اثرگذارند!

کارشناس برنامه رودربایستی داشت یا به هر دلیل دیگر چندان به این موضوع نپرداخت ولی پرسش محمد رضا احمدی پاسخ روشن و صریحی دارد: چون نیمکت استقلال، بازیکنان خارجی را دوست ندارد و منحصر به میلیچ هم نیست.

منحصر به محمود فکری سرمربی کنونی هم نیست. در کارنامۀ دستیاران و سرپرست و مدیر فنی - و همه هم با پیشینۀ مربی گری استقلال- دوست نداشتن و طرد بازیکنان خارجی کاملا مسبوق به سابقه است.

در بازی عصر یکشنبه البته در دقایق پایانی میلیچ به زمین آمد اما از سر ناچاری و به خاطر مصدومیت نادری بود !

شگفتی بیشتر اما به این خاطر نیست که میلیچ بازی های خوبی ارایه داده بلکه درست در زمانی با این گونه رفتار می گردد که خواهان تمدید قرارداد شده است و و در سایت های امتیاز از بالاترین بازیکنان است.

برای این که تصور نگردد با آقای میلیچ سر و سرّی دارم (!) بد نیست سابقۀ مواجهۀ این گروه فنی استقلال با بازیکنان خارجی را مرور یا یادآوری کنیم:

1. صمد مرفاوی در دوران سرمربی گری استقلال پائولو رینالدو بازیکن اهل پرو را بازی نمی داد. همین بازیکن اما وقتی از استقلال رفت در کیه ووی ایتالیا بازیکن ثابت (فیکس) شد. در تیم ملی پرو نیز. در مقابل برزیل هم بازی زیبایی به نمایش گذاشت. در بوکاجنیورز آرژانتین هم به او الماس سیاه لقب دادند. بازیکنی که آقای مرفاوی در لیست مازاد قرار داده بود!

2. پرویز مظلومی دیگر عضو گروه رهبری استقلال در دورۀ کنونی سال ها سابقۀ مربی گری همین تیم را دارد. او هم وقتی مربی استقلال بود پروپییچ - ملقب به بمب بالکان- را با 53 گل زده ذخیرۀ شهباز زاده ای کرد که در تمام فصل تنها 6 گل به ثمر رساند! (درست است که آقای مظلومی در حال حاضر سرپرست است و قاعدتاً کاری به امور فنی ندارد ولی پیداست که نظرات او اعمال می گردد).

3. پس از پیروزی های پیاپی استقلال در مقابل پرسپولیس و فتح دربی ها در دورۀ پرویز مظلومی، طرفداران به او لقب سوبله، چوبله دادند و او با غرور گفت: هرجا به حرف میشاییل هنکه گوش ندادم بهتر نتیجه گرفتم و او را مرخص کرد. جالب این که پس از آن باخت های دربی رقم خورد! به خصوص در بازی 4-2 با آن نمایش ضعیف که اگر مهدی رحمتی درون دروازه نبود چه بسا نتیجه ای دیگر رقم می خورد.

همچنین به یادآوریم که پرویز مظلومی گوران یرکویچ را دیر وارد زمین می کرد. اما هم او بود با گل به الریان (دقیقه 3+90)و الاتفاق، صعود در پلی آف آسیا را رقم زد. اما اینها هم باعث نشد بیشتر به بازی گرفته گردد.

4. همچنین می توانیم به یاد آوریم که مدیریت استقلال ابتدا اریش روته مایر مدرس درجه یک فیفا را برای صمد مرفاوی آوردند اما با او نساخت. بعد هم وقتی دی یونگ را آوردند، گفت: من دی یونگ، پی یونگ نمی شناسم. خودم رو می شناسم. حاصل، نتایج ضعیف استقلال در آن سال بود!

5. در تنش میان مجتبی جباری و جاسم کرّار و در اوج بازیکن عراقی تیم، پرویز مظلومی جانب جباری را گرفت. حال آن که اتفاقا در آن دوره جاسم کرّار جدای جنبه های بالای فنی از حاشیه ها دور شده بود و می کوشید بیشتر مراعات کند. دو هفته بعد البته جباری هم مصدوم شد و آقای مظلومی جانشینی نداشت.

6. باز هم از پرویز مظلومی بگوییم که هافبک عالی کویتی - ولید علی- را که در 4 هفته یک گل و یک پاس گل داده بود، کنار گذاشت یا عادل شیحی را که اتفاقاً و استثنائاً خود اصرار بر جذب او داشت، ناگهان بازی داد و مصدوم شد.

7. و اما محمود فکری با شیخ دیاباته ای نمی سازد که شهره است به خوش خُلقی. به یاد آوریم که نه استراماچونی و نه فرهاد مجیدی، دیاباته را روی چمن مصنوعی تمرین نمی دادند تا مصدوم نگردد ولی در دورۀ فعلی این رخ داد!

8. نشانۀ دیگر از خارجی ستیزی را می توان در مقایسه ای که آقای فکری انجام داد، جُست: مقایسۀ رقم قرار داد خودش با استراماچونی! حال آن که رقم قرارداد خود را باید با علیرضا منصوریان، پرویز مظلومی و فرهاد مجیدی مقایسه کند.

9. بیرون از کادر کنونی هم بعضی مانند قلعه نویی البته این خارجی ستیزی را در قالب نفی اجنبی پرستی مطرح می نمایند. اما دیدیم هم او ازاستنلی کیروش چگونه استفاده می کرد و اکنون از منشا.

10. این یادداشت را زمانی می نویسم که استقلال به صدر آمده و حاشیه ای ایجاد نمی گردد. اما می توان پرسید چرا این همه خارجی ستیزی و آیا بهتر نیست محمود فکری خود را از کمند خارجی ستیزیِ پرویز مظلومی و صمد مرفاوی رها کند؟

بعضی تصور ننمایند اگر آنها خارجی ستیزند، این نویسنده خارجی پرست است. نه! می گوییم اگر دوست شان ندارید چرا بازیکن را می خرید و این همه هزینه می کنید و دیده ایم به خاطر شکایت هایی که نزد مراجع بین المللی می گردد چه قدر هزینه مضاعف در بر دارد. اگر نمی خواهید نیاورید. اما وقتی آورده اید بگذارید بازی نمایند. بگذارید تماشاگر لذت ببرد.

--

از همین نویسنده بخوانید:

منبع: عصر ایران
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 26310

به "نیمکت استقلال، ضد خارجی است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیمکت استقلال، ضد خارجی است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید