همه آنچه باید درباره صفحه نمایش گوشی های موبایل بدانید

به گزارش شیوا مارکت، صفحه نمایش سوپر امولد با رزولوشن 1080 در 2400 با تراکم پیکسلی 408ppi که می تواند 16 میلیون رنگ را به نمایش بگذارد. اگر چندان با مشخصات صفحه نمایش گوشی ها آشنا نباشید، احتمالا با شنیدن جمله های این چنینی از فروشنده موبایل حسابی گیج شوید. هر کدام از این عبارت ها یکی از مشخصات صفحه نمایش را به شما نشان خواهد داد که با مقایسه این ارقام در گوشی های مختلف، می توانید قبل از مراجعه حضوری به فروشگاه موبایل، متوجه شوید کدام گوشی صفحه نمایش باکیفیت تری دارد. این گزارش به شما یاری می نماید تا بیشتر با مشخصات صفحه نمایش گوشی ها آشنا شوید.

همه آنچه باید درباره صفحه نمایش گوشی های موبایل بدانید

صفحه نمایش AMOLED بهتر است یا IPS ؟

همه چیز از تکنولوژی ساخت آغاز می گردد. در حال حاضر اغلب گوشی های موجود در بازار از یکی دو فناوری AMOLED و IPS استفاده می نمایند. به طور قطعی نمی توان گفت: کدام یک از این دو فناوری برای فراوری پنل بهت است، چراکه هرکدام آن ها مزیت های خاص خودشان را دارند و در زمان های مختلف عملکرد مطلوب تری از خود نشان می دهند. صفحه نمایش های IPS از یک صفحه همواره روشن تشکیل شده است. در این صفحه نمایش ها یک ردیف فیلتر جلوی این صفحه همواره روشن قرار می گیرد و با تغییر رنگ فیلتر، شاهد صفحه رنگی خواهیم بود. با این حساب پیکسل ها در صفحه های IPS نور مستقلی از خودشان ندارند و همه چیز زیر سر یک صفحه نمایش همواره روشن در پشت پیکسل ها است. در طرف مقابل صفحه نمایش های AMOLED به کلی سراغ یک تئوری دیگر برای ساخت نور رفته اند. در گوشی هایی که از این تکنولوژی استفاده می نمایند، دیگر خبری از یک صفحه همواره روشن در پشت پیکسل ها نیست. هر کدام از آن ها نور مستقل خودشان را دارند و در هر زمان می توانند نور را کم یا زیاد نمایند.

یکی از مزیت های اصلی صفحه نمایش AMOLED مطلق بودن رنگ مشکی در آن ها است. چراکه وقتی این صفحه نمایش می خواهد رنگ مشکی را نشان بدهد، پیکسل مورد نظر به کلی خاموش می گردد. در طرف مقابل در صفحه نمایش IPS صرفا یک فیلتر روی صفحه روشن به رنگ مشکی در می آید. هرچقدر این فیلتر قوی باشد، باز هم نمی تواند به طور کامل جلوی نور صفحه همواره روشن را بگیرد. برای همین رنگ مشکی در صفحات IPS کمی روشن تر از مشکی در صفحات AMOLED است. با این تفسیر می توان گفت: صفحات AMOLED کنتراست بسیار بالاتری نسبت به IPS دارند. این مورد در شفافیت صفحه نمایش تاثیر زیادی دارد.

خیلی ها معتقدند صفحات AMOLED مصرف باطری کمتری نسبت به IPS دارند. چراکه در زمان تاریک بودن صفحه پیکسل ها به کلی خاموش می شوند و دیگر نیازی به انرژی نخواهند داشت. این ایده مخالفانی هم دارد. آن ها می گویند درست است در زمان نشان دادن رنگ مشکی مصرف انرژی AMOLED کمتر است، اما در طرف مقابل زمانی که صفحه نمایش قرار است رنگ سفید را نمایش دهد، این صفحه های IPS هستند که انرژی کمتری صرف روشن کردن تمام صفحه می نمایند. برای همین اگر بیشتر علاقه مند به تم های مشکی هستید، احتمالا گوشی هایی با صفحه نمایش AMOLED برایتان مناسب تر باشد و در طرف مقابل اگر تم های روشن می پسندید یا نور صفحه را عموما بالا می برید، صفحه نمایش IPS برایتان گزینه بهتری خواهد بود.

یکی از معایب عظیم صفحه نمایش های AMOLED این است که بعد از مدتی امکان سوختن پیکسل ها وجود دارد. برخی می گویند این صفحه نمایش ها بعد از مدتی به تصویری که نشان می دهند عادت می نمایند. طوری که مثلا بعد از چند ماه ممکن است پیکسل هایی که صفحه اصلی گوشی شما را نشان می دادند، در همان حالت باقی بمانند و با تغییر صفحه، همچنان هاله ای از صفحه اصلی گوشی را نمایش دهند. این اتفاق در صورتی رخ می دهد که شما نور صفحه گوشی تان را بیش از حد زیاد کنید. در چنین حالتی در طولانی مدت شاهد هاله در صفحه نمایشتان خواهید بود که نمی توان آن را از بین برد.

گفته می گردد رنگ هایی که صفحه نمایش AMOLED نشان می دهد، با استاندارد RGB منطبق نیست. برای همین رنگ های این صفحه نمایش ها غیرطبیعی هستند و ممکن است بعد از مدتی دلتان را بزند. برخی توصیه می نمایند اگر می خواهید تصاویر را همانطور که هستند ببینید، بهتر است سراغ گوشی هایی با صفحه نمایش IPS بروید.

صفحه نمایش گوشی های نو سامسونگ اغلب از نوع Super AMOLED است که نسخه ارتقا یافته AMOLED به شمار میرود. آن ها از نظر تکنولوژی ساخت رنگ تفاوتی با هم ندارند و در هر دو پیکسل ها به طور مستقل روشن و خاموش می شوند. تفاوت آن ها در حسگر تاچ است. صفحه نمایش های Super AMOLED حسگر تاچ پیشرفته تری دارند. آن ها به جای اضافه کردن یک صفحه تاچ روی صفحه نمایش، حسگر ها را داخل LED کار گذاشته اند. با این حساب نوری که به وسیله پیکسل ها فراوری می گردد دیگر از فیلتر تاچ عبور ننموده و شفافیت بیشتری دارند.

چرا نسبت تصویر معیار خوبی برای مقدار گیری کیفیت آن نیست؟

احتمالا رزولوشن یا نسبت نسبت تصویر در بین مشخصات صفحه نمایش گوشی به چشمتان خورده باشد. اعدادی مشابه 1080*2400 که نشان می دهند در طول و عرض صفحه نمایش گوشی، چند پیکسل وجود دارد. این رقم با توجه به ابعاد صفحه نمایش ممکن است تغییر کند. برای مثال برخی گوشی ها صفحه نمایش با طول کمی دارند. از جمله آن ها می توان به شیائومی redmi note 8 اشاره نمود که نسبت تصویر در آن 1080 در 2340 پیکسل است. طبیعتا با تغییر ابعاد صفحه نمایش، نسبت تصویر دیگر یکسان نخواهد بود. گوشی هایی که صفحه نمایش عظیمتری دارند، عموما نسبت تصویر یا رزولوشن آن ها بالاتر است. باید توجه داشته باشید که رزولوشن به تنهایی نمی تواند نشان دهنده کیفیت تصویر باشد. چراکه در صفحه نمایش های عظیمتر تصاویر باید ابعاد عظیمتری باشد که باکیفیت به نظر برسد. ممکن است یک گوشی صفحه نمایش کوچکتری با همان نسبت تصویر داشته باشد که در این صورت کیفیت آن به مراتب بالاتر خواهد بود. آنچه که می تواند کیفیت تصویر را نشان بدهد، نه رزولوشن، بلکه تراکم پیکسل ها است.

صفحه نمایش موبایل چقدر دقیق است؟

تراکم پیکسلی به شما نشان می دهد دقت صفحه نمایش گوشی مورد نظرتان چقدر بالاست. تراکم پیکسلی که با واحد ppi مقدار گیری می گردد، نشان می دهد چه تعداد پیکسل در هر اینچ از صفحه نمایش جاسازی شده است. طبیعتا هر چه تراکم پیکسلی بیشتر باشد، تصاویر جزئیات بیشتری خواهند داشت. تراکم پیکسلی گوشی های امروزی عموما رقمی در حدود 400ppi است که در برترین حالت به 450ppi می رسد. گفته می گردد چشم انسان نمی تواند تراکم پیکسلی بالاتر از 300ppi را متوجه گردد. احتمالا تا به حال از نزدیک به صفحه لپتاپ نگاه نموده اید. چشم انسان می تواند از نزدیک پیکسل های صفحه نمایش لپتاپ را مشاهده کند، اما این اتفاق در گوشی های موبایل کمتر مشاهده می گردد. چراکه تراکم پیکسلی صفحه نمایش موبایل ها بالاتر از 300ppi است.

احتمالا در بین مشخصات گوشی با واحد dpi هم بربخورید. واحد مقدار گیری برای تراکم نقاط که نشان می دهد در هر اینچ از صفحه نمایش، چند نقطه نورانی وجود دارد. تراکم نقاط هم مشابه تراکم پیکسلی در نشان دادن کیفیت تصویر صفحه نمایش شما را یاری خواهد نمود.

منبع: فرارو
انتشار: 29 شهریور 1400 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 29617

به "همه آنچه باید درباره صفحه نمایش گوشی های موبایل بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آنچه باید درباره صفحه نمایش گوشی های موبایل بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید