همگرایی شبکه های موبایل و ثابت، سرعت اینترنت افزایش می یابد

به گزارش شیوا مارکت، به گزارش خبرنگاران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حدود 3 سال پیش و با خاتمه یافتن مهلت پروانه شرکتهای PAP که به مدت 10 سال سرویس دهندگان ADSL در کشور بودند، مجوز فعالیت به بیش از 13 شرکت اینترنتی در قالب پروانه های جدید خدمات ارتباطات ثابت (FCP) مطابق مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، اعطا شد تا این شرکتها بدون محدودیت تکنولوژی بتوانند تمامی سرویس های ارتباطی بر بستر شبکه دسترسی ثابت را ارائه نمایند.

همگرایی شبکه های موبایل و ثابت، سرعت اینترنت افزایش می یابد

با وجودی که در پروانه این شرکت ها، علاوه بر ارائه خدمات اینترنت، ارائه تلفن ثابت و فیبرنوری منازل نیز دیده می گردد اما شواهد نشان می دهد که بسیاری از اپراتورهای FCP نتوانسته اند نسبت به ایجاد شبکه جدید و ارائه این سرویس ها اقدام نمایند.

حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در تبادل نظر با خبرنگاران، با تأیید عدم موفقیت اپراتورهای FCP، راهکار برطرف مشکل فعلی در توسعه حوزه اینترنت ثابت را سرمایه گذاری مناسب از سوی این اپراتورها و نیز تجمیع آنها عنوان نمود و گفت: توسعه حوزه اینترنت ثابت نیازمند سرمایه گذاری مناسبی از سوی شرکت های FCP در این بخش است. سال 97 بخش اینترنت ثابت نتوانست اهداف مدنظر را نهایی کند اما در برنامه سال 98 باید اهداف مدنظر این حوزه محقق گردد و اپراتورها برای تأمین پورت دسترسی اینترنت ثابت، آمادگی لازم را داشته باشند.

وی بر لزوم تجمیع اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت (FCP) تاکید نمود و گفت: برای توسعه بازار اینترنت ثابت، نیازمند تشکیل کنسرسیوم از سوی اپراتورهای FCP و سرمایه گذاری در این حوزه هستیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه در بازار اینترنت ثابت نیازمند ایجاد شبکه های با کیفیت بالا مانند VDSL هستیم، ادامه داد: اگر اپراتورهای FCP به سمت ایجاد این شبکه های جدید نروند بازار این بخش توسعه نخواهد یافت.

وی با بیان اینکه بالاتر نگاه داشتن قیمت اینترنت موبایل کمکی به بازار اینترنت ثابت نکرده و نمی کند، گفت: شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت ثابت (FCP ها) باید کنسرسیوم شوند تا بتوانند در بازار اینترنت ثابت رقابت نمایند.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه توسعه شبکه اینترنت ثابت نیازمند سرمایه گذاری سنگینی است، اضافه نمود: برای رسیدن به اهداف این بخش، تنها موضوع تکنولوژی مطرح نیست و بخش خصوصی به همراه شرکت مخابرات ایران باید در این بخش سرمایه گذاری نمایند.

فلاح جوشقانی با اشاره به اندازه بازار اینترنت در کشور و تعداد بازیگران اضافی در این بازار، گفت: ما مشوق هایی برای تشکیل کنسرسیوم از سوی این اپراتورها در نظر گرفته ایم و پیش بینی مان این است که خردادماه بتوانیم این بازار را معین تکلیف کنیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: در نهایت برنامه ما همگرایی اینترنت ثابت و همراه است. به بیان دیگر باید به سمت اپراتورهای فیکس موبایل برویم و اپراتورهای ثابت و سیار با هم ادغام شوند. به این معنی که بار شبکه ای موبایل و ثابت یکی شده و به خاطر همگرایی شبکه اینترنت موبایل با اینترنت ثابت، سرعت بالاتری را برای اینترنت فیکس ببینیم.

وی با تاکید بر اینکه در این زمینه باند فرکانسی 2300 مگاهرتز را نیز در نظر گرفته ایم و روی این موضوع در حال کار هستیم، اضافه نمود: البته در این زمینه اپراتورها نیز باید به این سمت حرکت نمایند و نباید تنها دغدغه قیمت در بازار اینترنت موبایل را داشته باشند. چرا که معتقدیم بالاتر نگه داشتن قیمت اینترنت موبایل به بازار اینترنت ثابت کمکی نکرده است.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 5597

به "همگرایی شبکه های موبایل و ثابت، سرعت اینترنت افزایش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همگرایی شبکه های موبایل و ثابت، سرعت اینترنت افزایش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید