چرا مساله کشمیر میان هند و پاکستان همچنان لاینحل باقی مانده است؟

به گزارش شیوا مارکت، یک پژوهشگر و کارشناس ارشد مسایل منطقه با اشاره به اهداف و منافع هند و پاکستان در مساله کشمیر، شرح داد که چرا این مساله همچنان میان این دو کشور لاینحل باقی مانده است.

چرا مساله کشمیر میان هند و پاکستان همچنان لاینحل باقی مانده است؟

فرزاد رمضانی بونش در گفت وگو با خبرنگاران در ارزیابی خود از تحولات اخیر در کشمیر میان هند و پاکستان اظهار کرد: سابقه بحران در کشمیر بیانگر آن است که حداقل چند جنگ رسمی میان این دو رخ داده و در وضعیت کنونی هم به نظر می رسد نارندرا مودی وعده های انتخاباتی خود در خصوص نحوه قانون کاهش اختیارات خودمختاری محلی در کشمیر را با دو انگیزه توسعه مالی و حذف تروریسم به اجرا گذاشت و کوشش کرد تا در راستای حذف اختیارات ویژه کشمیر گام بردارد.

وی اضافه کرد: تحلیل گران و کارشناسان مسائل امنیتی و سیاسی در هند معتقدند زمانی که مودی این قانون را به اجرا گذاشت بهترین زمان بوده و او کوشش نموده با توجه به وضعیتی که هند دارد و برای جلب نظر رای دهندگان و همچنین صندلی خوبی که در مجلس هند دارد، عملا روند کاهش خودمختاری کشمیر را مد نظر قرار دهد.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان نمود: بر اساس رویکرد توسعه مالی در کشمیر و نیز برنامه هایی برای استقرار بیشتر نیروهای امنیتی در این منطقه مقابل تندروهای اسلامی و استقلال طلبان کشمیر از نظر آن ها اجرای این قانون تا حدی موفقیت آمیز بوده و در وضعیت کنونی نیز پاکستان توان چندانی در مقابله با هند در این زمینه را ندارد.

رمضانی بونش در ادامه اظهار کرد: از سوی دیگر هند با روابط مناسبی که با آمریکا و سایر بازیگران دارد کوشش نموده تا با جلب حمایت های بین المللی و به نوعی کاهش مخالفت بعضی کشورها و سیاست رویکرد خنثی کشورهای اسلامی در این زمینه اهداف و منافع خود را در کشمیر پیگیری کند.

وی ابراز کرد: در این شرایط پاکستان نیز کوشش نموده تا به وسیله رایزنی هایی در سطح منطقه ای و بین المللی در مقابل رویکرد هند گام هایی را بردارد. اما به نظر می رسد بیش تر بازیگران منطقه ای و بین المللی در وضعیت کنونی با توجه به توان و نوع روابط خودشان با هندوستان به عنوان بازیگر مهم جنوب شرق آسیا کوشش کردند تا رویکرد خنثی، خویشتنداری، میانجی گرانه و حمایت از هند را داشته باشند.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین با اشاره به رویکرد حمایتی چین از پاکستان گفت: این حمایت به نوع روابط راهبردی چین با پاکستان در مساله یک جاده- یک کمربند بر می شود و در این راستا چینی ها، هندوستان را رقیب خود می دانند و در منازعه پاکستان و هندوستان از پاکستانی ها طرفداری می نمایند.

رمضانی بونش یادآور شد: از سوی دیگر هند رویکرد خود را حفظ نموده و سطح روابطی که با آمریکا دارد با سطح روابط پاکستان با ایالات متحده قابل قیاس نیست. همچنین به نظر می رسد ترامپ کوشش نموده رویکرد و حمایت گسترده علنی خود را اعلام نکند و کوشش هایی را برای نوعی رویکرد حضور خود در منطقه و ایفای نقش در حل مساله کشمیر به انجام برساند.

وی در ادامه درباره این که هند و پاکستان دارای سلاح هسته ای هستند آیا احتمال بروز جنگ و درگیری شدید هم وجود دارد یا خیر؟ گفت: بحران کشمیر یک مساله دامنه دار میان هند و پاکستان بوده و با توجه به توانسته های هر دو کشور عملا شاهد برخوردهای نظامی نخواهیم بود، در واقع این بحران های مقطعی بین دو کشور وجود داشته و ترس از همه گیر شدن یا اجتناب از پیامدهای گسترده امنیتی و سیاسی برای هر دو کشور مانع از جنگ هسته ای میان آن ها شده است.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان نمود: در واقع هند و پاکستان کوشش می نمایند با توجه به وضعیت خود، منافع امنیتی شان در کشمیر را پی گیری نمایند هر چند رویکرد سازمان ملل در چند دهه گذشته از شروع روابط این دو مبتنی بر میانجی گری بوده اما اختلاف منافع هند و پاکستان ، نوع نگاه احزاب سیاسی و مذهبی به کسمیر و همچنین جریان استقلال طلبی که نه هند و نه پاکستان را به رسمیت می شناسند باعث شده تا بحران کشمیر به عنوان یک مساله لاینحل باقی بماند.

baham1.ir: مجله باهام: با هم سفر کنیم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 10148

به "چرا مساله کشمیر میان هند و پاکستان همچنان لاینحل باقی مانده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا مساله کشمیر میان هند و پاکستان همچنان لاینحل باقی مانده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید