چرم مغان به پارک علم و فناوری تبدیل می گردد

به گزارش شیوا مارکت، استاندار اردبیل گفت: با اخذ مجوز از معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری کارخانه راکد چرم مغان به پارک علم و فناوری تبدیل می گردد.

چرم مغان به پارک علم و فناوری تبدیل می گردد

به گزارش خبرنگاران، اکبر بهنامجو در جریان بازدید معاون هماهنگی و توسعه منطقه ای وزیر کشور از طرح های فراوریی و راکد در اردبیل اظهار کرد: کارخانه چرم مغان که در سال های نه چندان دور با ظرفیت مناسب به فراوری مشغول بوده و زمینه اشتغال جوانان منطقه را فراهم نموده بود بعد از گذشت هشت سال رکود و تعطیلی دوباره قرار است به چرخه فراوری بازگردد که در این زمینه با هماهنگی مرکز علم و فناوری قرار شده این مجموعه به توان فراوریی و اشتغالزایی مضاعف دست پیدا نموده و نسبت به سال های قبل دوران طلایی را مجددا تکرار کند.

وی اعلام نمود: البته دیگر قرار نیست در این مجموعه صنایع پائین دستی چرم نظیر کیف و کفش مورد نظر و هدف این مجموعه باشد بلکه قرار است صنایع بالادستی چرم در این مجموعه هدفگذاری گردد تا در بخش توسعه صنایع دستی و حوزه گردشگری بتوان از شرایط و ظرفیت آن در راستای رونق بیشتر استفاده کرد.

رئیس شورای اشتغال استان اردبیل اضافه کرد: قرار است از همین سالجاری در این واحد راکد زمینه اشتغال 400 نفر فراهم آید که هر سال قرار است در این مجموعه این ظرفیت اشتغال محقق گردد تا در چند سال آینده فضای اشتغال دو تا سه هزار نفر در این کارخانه که در یک فضای 16 هکتاری فعال خواهد شد، فراهم آید.

بهنامجو ضرورت تامین زیرساخت ها در این مجموعه فراوریی را یادآور شد و بیان نمود: ما قرار است در این مجموعه زیرساخت های مورد احتیاج نظیر فیبرنوری، جاده دسترسی و سایر امکانات را مهیا کنیم تا براساس توافقی که با معاونت علم و فناوری رئیس جمهور به امضا رسیده این مجموعه به قطب منطقه ای پارک علم و فناوری تبدیل گردد.

وی در خصوص روند احداث کارخانه کریستال و عملیات ساختمانی روبه جلوی این مجموعه گفت: روند دریافت تسهیلات از سوی سرمایه گذاران این پروژه تا یک ماه آینده تسهیل خواهد شد و ما قادر خواهیم بود فاز اول این مجموعه را تا انتها سال جاری به بهره برداری برسانیم.

استاندار اردبیل به سرمایه گذاری 400 میلیاردی در این مجموعه اشاره نمود و اضافه کرد: این کارخانه با تکمیل در مراحل مختلف بستر اشتغال یک هزار و 500 نفر از جوانان این استان را به وجود می آورد.

در این بازدیدها معاون هماهنگی و توسعه ای منطقه ای وزیر کشور به همراه استاندار و فرمانداران اردبیل و نمین و بعضی از مدیران اجرایی از منطقه آزاد تجاری، کارخانه کریستال، کارخانه فراوری داروهای گیاهی پارسیان، کارخانه فراوری الکل طبی، آرتامد و چرم مغان بازدید کردند.

کارخانه فراوری گیاهان دارویی که تا آخر سال جاری با 500 میلیارد تومان سرمایه گذاری به بهره برداری می رسد ظرفیت یک هزار نفر اشتغال را دارد و کارخانه فراوری الکل طبی نیز با 40 میلیارد تومان سرمایه گذاری خارجی زمینه اشتغال 70 نفر را با ظرفیت فراوری 5 هزار و 400 تن به وجود می آورد.

اما بزرگترین کارخانه نساجی شمالغرب کشور نیز که با برند آرتامد اقدام به فراوری منسوجات می نماید در حال حاضر با ظرفیت 20 هزار تن و اشتغال 650 نفر با تامین پنبه از مغان به فعالیت خود تنها با 30 درصد ظرفیت ادامه می دهد تا فراوریات آن روانه بازار مصرف گردد.

کارخانه چرم مغان نیز که سال های طولانی است به تعطیلی کشیده و این مجموعه به یک واحد متروکه تبدیل شده قرار است به پارک علم و فناوری و استقرار واحدهای فناور تبدیل گردد تا جوانان کارآفرین بتوانند از فضای 16 هکتاری این مجموعه استفاده نمایند.

tour-thailand.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 6627

به "چرم مغان به پارک علم و فناوری تبدیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرم مغان به پارک علم و فناوری تبدیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید