چند پیشنهاد برای خوش گذرانی ارزان در نوروز

به گزارش شیوا مارکت، روزهای سختی را گذرانده اید؟ احساس خستگی می کنید و دلتان می خواهد تعطیلات عید به یک سفر درست و حسابی بروید اما پول کافی ندارید؟ ما در این گزارش چند پیشنهاد برای سفر ارزان به شما می دهیم تا شاید بتوانید همین امروز برای یک سفر کوتاه برنامه ریزی کنید.

چند پیشنهاد برای خوش گذرانی ارزان در نوروز

درست است که فیلم خوب دیدن، رستوران رفتن و خوابیدن ارزان ترین کارها برای تعطیلات نوروز هستند اما شاید بهتر باشد از خانه بیرون بیایید و کمی بیشتر اطرافتان را نگاه کنید. برای اینکه کارتان راحت تر گردد ما با یک آدم با تجربه گپ زده ایم و از او خواسته ایم که طراحی سفر ارزان را به ما یاد بدهد.

سمیه حسنلو - خبرنگار خبرنگاران و کارشناس گردشگری - سال ها تجربه اش در زمینه سفر را در اختیارمان قرار گذاشته است که در این گزارش کوتاه می خوانید:

حواستان به بلیت های لحظه آخری باشد

روال سفرهای خانوادگی معمولاً این طور بوده است که اعضای خانواده سوار ماشینشان می شدند و برای چند روزی به مقصدی که آنجا دوستی، خانواده ای یا آشنایی داشته اند، می رفتند. این نحوه سفر، یاری می کرد هزینه اقامت از مخارج سفر حذف گردد اما مگر ما چندبار می توانیم به مکانی سفر کنیم که آنجا دوست و آشنایی داریم؟

می خواهم بگویم ترفندهایی برای سفر کردن وجود دارد که با یاد دریافت آنها به مرور زمان می توانیم سفری ارزان با ماجراجویی بیشتر داشته باشیم. مهم ترین فاکتور این است که اول، نقشه سفر داشته باشیم. یعنی جهت را ارزیابی کنیم و ببینیم چه وسیله ای برای طی کردن این جهت مناسب است. خیلی وقت ها انتخاب ما وسیله نقلیه شخصی است که مخارج خاص خود را دارد اما پیشنهاد من این است که مردم قبل از آغاز سفر، حتماً بلیت های قطار و هواپیما را هم جست وجو نمایند. ما می دانیم که بلیت قطارها قبل از نوروز پیش فروش می شوند و بلیت هواپیما هم خیلی گران شده اما بعضی وقت ها در لحظات آخر، شرکت ها موقعیت هایی در اختیار ما قرار می دهند که سفر را برای ما شیرین تر می نمایند.

هزینه قطار نسبت به هواپیما و گاهی حتی از اتوبوس هم بسیار به صرفه تر است. مثلاً قطاری وجود دارد که شما را از تهران به شمال ایران می برد و از جهت بسیار جذابی در طول روز گذر می نماید که می توانید در این جهت، پل هایی که بعد از جنگ جهانی دوم ساخته شده اند را ببینید. شما با این قطار از یک جهت جنگلی، کویری و حتی کوهستانی عبور می کنید در حالی که قیمت بلیت این قطار کمتر از 30 هزار تومان است. درست است که جهت به کندی طی می گردد اما یک سفر هیجان انگیز و پرچالش است.

سنت دُنگی را پاس بدارید

پیش از اینکه وسیله نقلیه را انتخاب کنید بهتر است همراهانتان را انتخاب کنید. اگر با خانواده هستید، این سنت را که پدر یا سرپرست خانواده هزینه ها را تقبل کند، بشکنید. بهتر است در سفرهای خانوادگی هم دنگتان را بدهید. بهترین شیوه برای ارزان شدن سفرهای داخلی و خارجی همان شیوه عامیانه دنگی حساب کردن است. مثلاً اگر اجاره یک خانه شبی 150 هزار تومان است، اگر هر کدام از اعضای خانواده دنگ خود را بدهند، سفر بسیار به صرفه می گردد. در واقع سنت تک پردازی باید شکسته گردد و سنت همه پردازی یا همان دنگ را باید پاس داشت. همان طور که در سفرهای محبت آمیز دنگ دادن امری عادی است باید در خانواده هم عادی گردد.

از این شهرها غافل نشوید

اگر مشکل انتخاب مقصد را دارید یعنی نمی دانید به کجا سفر کنید و از طرفی هزینه هم برایتان خیلی مهم است، باید بدانید که شاخص هایی برای انتخاب مقصد وجود دارد. بهتر است اول به جهتهای نزدیک فکر کنید و از سفرهای یک روزه آغاز کنید، بعد سراغ سفرهای دو تا سه روزه به شهرهای نزدیک بروید. ما خیلی وقت ها از جاذبه هایی که در شهرهای نزدیکمان وجود دارد، غافل هستیم و اصرار داریم یک جای دور و پرهیجان برویم اما اگر مثلاً در تهران زندگی می کنید، قزوین یا زنجان شهرهای نزدیک و در عین حال جذابی برای سفر هستند. یکی از بهترین گزینه ها هم برای اقامت، روستاست. شما به راحتی می توانید به خانه های روستایی و محلی بروید.

سعی کنید مقاصدی را برای سفر انتخاب کنید که مردم کمتر به آنجا می روند. چند سال پیش مناطق غربی کشور به دلیل شرایط جوی معمولاً از مسافر انبوه خالی بودند. مثلاً کردستان یا ایلام شهرهایی نبودند که مسافر نوروزی داشته باشند.

پیشنهاد من این است که برای مدیریت هزینه هایتان ببینید عموم مردم به کجا سفر نمی نمایند. مثلاً خراسان شمالی پر از مناظر تاریخی و طبیعی است اما خیلی ها از آن غافل هستند؛ یا حتی خراسان جنوبی آثار تاریخی غنی دارد و زمانی برای خودش محل گذر تجار بین المللی بوده است. مرکز این استان یعنی بیرجند جایی بسیار زیبا و معروف به شهر کاج هاست و منطقه ای است که از نظر مردم شناسی جای کنجکاوی زیادی دارد اما چندان میزبان مسافران نیست. حالا مزیت سفر به این شهرها چیست؟ هتل های این شهرها تخفیف های خوبی در نظر می گیرند و از طرفی اقامتگاه های بوم گردیشان نیز قیمت بسیار پایین تری نسبت به سایر شهرها دارند. شما با انتخاب این مقاصد هم به اقتصاد این مناطق یاری نموده اید و هم خودتان انتخاب متفاوتی داشته اید. هیچ وقت هم از روستاها غافل نشوید. روستاها هنوز خیلی درگیر توریست نشده اند؛ ضمن اینکه خانه های روستایی در حال گسترش هستند و بسیار میزبانان خوبی هستند.

با شبی 50 هزار تومان سرپناه داشته باشید

برای اقامت در شهرهای مختلف محل هایی وجود دارند به اسم: اقامتگاه بوم گردی. اینها خانه های روستایی هستند که زندگی به سبک ایران قدیم را در اختیار ما قرار می دهند و در واقع تجربه یک زندگی کهن که مدت هاست فراموش شده را برای شما زنده می نمایند. هزینه اقامت در بوم گردی بسیار پایین است البته بوم گردی ها هم در شهرهای مسافرپذیر گران تر هستند اما بوم گردی ها در شهرهای جنوبی، شرقی و حتی غربی هزینه پایین تری دارند و برای هر نفر حدود 50 هزارتومان با سه وعده غذایی محاسبه می شوند و بعضی هایشان هم تا 150 یا 160 هزار تومان قیمت دارند که اگر سفرتان به همان شیوه دنگی باشد بسیار به صرفه است.

خوردن این غذاها به صرفه است

خیلی وقت ها فکر می کنیم همه مواد غذایی لازم در طول سفر را باید از خانه کول کنیم و به مقصد ببریم اما ممکن است مقصد ما جایی باشد که یخچالی در آنجا وجود نداشته باشد و از طرفی جایمان را در طول سفر تنگ کند. سوال اینجاست که چرا از محلی ها خرید نمی کنید؟ گاهی وقت ها خریدکردن از مغازه های محلی هزینه های ما را پایین می آورد؛ حتی پایین تر از قیمت مواد غذایی که این همه راه با خودمان آورده ایم. خیلی ها دوست دارند که خودشان در سفر آشپزی نمایند. برای این کار می توانید از سوپرمارکت محلی خرید کنید و غذا بپزید اما پیشنهاد من این است که تجربه چشیدن غذای محلی را از خودتان دریغ نکنید. این امکان را بوم گردی ها مدتی است که در اختیار مردم قرار داده اند که غذایشان هم بسیار با کیفیت تر از غذای رستوران هاست. میانگین قیمت غذای محلی در بوم گردی ها حدود 20 هزار تومان برای هر پرس است و ضربه ای به مدیریت هزینه سفرتان نمی زند.

به هر قیمتی چادر نزنید

چند سالی است که چادرزدن در سفرهای مختلف باب شده است اما به دلیل خطرات احتمالی، بعضی مناطق چادرزدن را ممنوع اعلام نموده اند. می خواهم به شما بگویم که چادرزدن همواره منجر به ارزان تمام شدن سفر نمی گردد. اگر شهری را انتخاب می کنید که مسافر زیادی ندارد، قبل از چادرزدن حتماً قیمت هتل ها را چک کنید. خیلی وقت ها قیمت یک اتاق تمیز با سرویس بهداشتی و دوش آبگرم و یک صبحانه کافی بسیار مناسب است. تجربه من می گوید قبل از چادرزدن قیمت ها را جست وجو کنید و جایی مناسب را رزرو کنید. چند سالی است که همزمان با موج سفرهای نوروزی، اقامت در مدارس به مردم پیشنهاد می گردد اما از نظر من اقامت در مدارس برای خانواده ها چندان مناسب نیست. درست است که اقامت در مدارس، هزینه های اقامت شما را در سفر تقریبا به صفر می رساند اما در سرانجام سفر، احساس خستگی خواهید داشت. به جای مدارس می توانید به مسافرخانه هایی بروید که از سازمان میراث فرهنگی مجوز دارند.

از آدم های باتجربه سوال بپرسید

حتماً از تجربه کسانی که قبلاً به مقصد مورد نظر شما سفر نموده اند، بهره ببرید. این کار خیلی به مدیریت هزینه شما یاری می نماید. نکته مهم دیگر این است که ما برای هر روز از سفرمان، باید سقف هزینه را در نظر بگیریم و بر این اساس مدیریت داشته باشیم. این یاری می نماید که ما در طول روز برنامه ریزی داشته باشیم، دنگ ها را محاسبه و غذایمان را انتخاب کنیم. داشتن این نقشه روزانه برای سفر یاری می نماید که در هزینه ها صرفه جویی گردد و حتی سفر را طولانی کنیم یا برگشت راحت تری به مقصد داشته باشیم. این موضوع خیلی مهم است.

از این نکات هم غافل نشوید

چند نکته ریز هست که معمولاً در سفر داخلی از آن غافلیم. اول، آگاه شدن از شرایط آب و هواست. بی خبر بودن از وضعیت آب و هوا ممکن است به هزینه سفر شما آسیب بزند. مثلاً ممکن است شما برای چادرزدن برنامه ریزی نموده باشید اما شرایط جوی شما را وادار کند که به هتل بروید. داروهای ضروری را بردارید و کارت ملی، شناسنامه و دفترچه بیمه تان را هم نباید فراموش کنید.

tafreh.ir: طفره: مجله سرگرمی، تفریحی و گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 4306

به "چند پیشنهاد برای خوش گذرانی ارزان در نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند پیشنهاد برای خوش گذرانی ارزان در نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید