چه کنیم تا غذای سنگین زودتر هضم گردد؟

به گزارش شیوا مارکت، در این مطلب اطلاعاتی درباره هضم غذا، داروی هضم غذا، زمان هضم غذا در معده، هضم غذای سنگین، ورزش برای هضم غذا، معنی هضم غذا، بهترین میوه برای هضم غذا، دمنوش برای هضم غذا، مواد غذایی برای هضم غذا و روش هایی برای هضم غذا می خوانید

چه کنیم تا غذای سنگین زودتر هضم گردد؟

چه کار کنیم غذا زودتر هضم شود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از jamaran، هنگام هضم، غذا به اجزای کوچکتری تجزیه می شود و، به این شکل، بدن می تواند بهره کاملی از انرژی و مواد مغذی موجود در غذا ببرد. غذا های متفاوت به شیوه های مختلفی تجزیه می شوند و سرعت تجزیه هرکدام هم با دیگری فرق می نماید. سرعت هضم بیش از همه بستگی به سازوکار طبیعی بدن دارد، اما کار هایی هست که می توانید انجام دهید تا سرعت و کیفیت گوارش غذا در بدن تان افزایش پیدا کند. در ادامه با این کار ها آشنا می شویم.

تغییر سبک زندگی

1. مرتب ورزش کنید. افزایش فعالیت جسمانی به حرکت غذا در دستگاه گوارش کمک می نماید. ورزش کردن سرعت هضم غذا را افزایش می دهد و به فرایند کلی هضم کمک می رساند.

ورزش مدت زمان باقی ماندن غذا در روده عظیم را کاهش می دهد، در نتیجه میزان آبی که از مدفوع جذب می شود و به بدن بازمی شود کاهش پیدا می نماید. به این ترتیب، بدن دچار یبوست نمی شود و سرعت هضم افزایش پیدا می نماید.

تحرک داشتن همچنین باعث برانگیخته شدن عضلات صاف در دستگاه گوارش می شود و پایین رفتن غذا را تسریع می نماید.

بااین حال، بهتر است یک ساعت یا همین حدود صبر کنید و بعد ورزش کنید تا بدن بتواند به صورت طبیعی خون را در سیستم گوارش متمرکز کند، به جای اینکه به قلب و دیگر عضلات فعال سوخت برساند.

2. استراحت کنید. خواب به اندام های گوارشی زمان لازم را می دهد تا استراحت نمایند و بازیابی شوند و توانایی هضم غذا را به سرعت و به کفایت بالا ببرند. لحاظ کردن چند تغییر در خواب مزایای زیادی برای دستگاه گوارش شما فراهم می نماید.

چه کار کنیم غذا زودتر هضم شود؟

بعد از غذا، فوراً نخوابید. دو تا سه ساعت صبر کنید تا بدن تان به اندازه کافی وقت برای هضم غذا داشته باشد.

روی دنده چپ بخوابید. برخی مطالعات نشان می دهد که خوابیدن روی دنده چپ ظرفیت هضم را بالا می برد.

3. مایعات بنوشید. نوشیدن مایعات، به خصوص آب و چایی، ضمن غذا خوردن یا بعد از آن، به گوارش غذا کمک می نماید. مایعات به تجزیه غذا کمک و احتیاج بدن به آب را تامین می نمایند.

وقتی احتیاج بدن به آب تامین باشد، میزان تولید بزاغ و مایعات در شکم به مقدار مناسب می رسد.

آب همچنین مدفوع را نرم می نماید و جلوی یبوست را می گیرد.

به علاوه، آب برای استفاده موثر بدن از فیبر های رژیمی بسیار ضروری است. فیبر های رژیمی در سیستم گوارش نقش مهمی دارند.

3. خوردن غذا هایی که گوارش را تقویت می نماید

4. غذا های پرفیبر بخورید. غذا های سرشار از فیبر به روش های مختلف به گوارش کمک می نمایند. خوردن این غذا ها می تواند سرعت هضم را افزایش دهد، چون یبوست را کاهش می دهند و سلامت عمومی شکم را حفاظ می نمایند.

فیبر آب را به خود جذب می نماید، و وزن و حجم مدفوع را افزایش می دهد. به همین خاطر، باید به میزان کافی آب نیز بنوشید، وگرنه ممکن است دچار یبوست شوید.

غذا های پرفیبر، با افزایش مقدار مدفوع، گوارش را منظم می نمایند. خوردن این غذا ها همچنین می تواند باد معده، باد گلو، و اسهال را نیز کاهش دهد.

از جمله غذا های پرفیبر می توان به این ها اشاره نمود: محصولات تهیه شده از غلات کامل، میوه، سبزی، حبوبات، و آجیلی جات و دانه ها.

5. ماست بخورید. ماست منبع طبیعی پروبیوتیک و دیگر باکتری های حیاتی برای گوارش است. این طور به نظر می رسد که مزایای ماست برای گوارش به خاطر این است که ماست:

رشد باکتری های خوب را تقویت می نماید، چون به صورت طبیعی در آن کشت های زنده وجود دارد.

مدت زمانی را که برای بهبود عفونت ها ضروری است کاهش می دهد. همچنین، در کسانی که مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر دارند، واکنش های سیستم ایمنی را خفیف تر می نماید.

زمان لازم برای ماندن غذا در شکم را کاهش می دهد.

6. زنجبیل بخورید. هزاران سال است که از زنجبیل برای کمک به گوارش استفاه می شود. محبوبیت آن تا امروز هم ادامه پیدا نموده است. می گویند زنجبیل باعث ترشح آنزیم ها در دستگاه گوارش می شود و کارایی و سهولت هضم را افزایش می دهد.

محققان نشان داده اند که زنجبیل انقباضات عضلات شکم را افزایش می دهد و باعث می شود غذا در بالای روده عظیم سریع تر حرکت کند.

7. غذا های کم چرب بخورید و از غذا های سرخ شده و پرچرب خودداری کنید. غذا هایی که چربی زیادی دارند و غذا های سرخ کردنی باعث رفلاکس اسیدی و سوزش سر معده می شوند، چون شکم را تحت فشار قرار می دهند و نمی گذارند غذا را به درستی به محتویاتش تجزیه کند.

برای شکم هضم این غذا ها سخت است و کل فرایند هضم را کند می نماید.

ازجمله غذا های پرچرب و سرخ کردنی می توان به این ها اشاره نمود: گوشت های تولید شده [مثل سوسیس و کالباس]، سیب زمینی سرخ نموده، بستنی، کره، و پنیر.

8. غذا های پرادویه نخورید. غذا های پرادویه گلو و مری را تحریک می نمایند و باعث رفلاکس اسیدی و سوزش سر معده می شوند. علاوه براین، این غذا ها روده ها را ناراحت می نمایند، هضم را کند می نمایند، و باعث اسهال و دیگر بیماری های گوارشی می شوند.

9. لبنیات را کم یا حذف کنید. ماست، به طورکلی، به گوارش کمک می نماید. بااین حال، اگر نشانه ای از حساسیت به لاکتوز در خود دیدید، باید از ماست هم، در کنار بقیه مواد لبنی، پرهیز کنید. دقیقاً معین نیست که چه سازوکاری باعث می شود لبنیات سوءهاضمه یا یبوست ایجاد کند، اما مطمئناً لبنیات در فرایند گوارش مانع به وجود می آورد. حساسیت به لاکتوز ممکن است باعث باد گلو، باد معده، و سوءهاضمه بشود، و همه این ها ناشی از گوارش کند یا ناقص است.

چه کار کنیم غذا زودتر هضم شود؟

10. مصرف گوشت قرمز را محدود کنید یا کلاً نخورید. خوردن گوشت قرمز ممکن است منجر به یبوست شود، و جلوی حرکات شکمی ای را که برای گوارش سریع ضروری است بگیرد. دلایل متعددی برای تاثیرات منفی گوشت قرمز بر هاضمه وجود دارد.

گوشت قرمز سرشار از چربی است، برای همین هضم آن مدت بیشتری طول می کشد.

گوشت قرمز سرشار از آهن است، که ممکن است باعث یبوست شود.

11. در طول روز، وعده های کم، اما متعدد بخورید. به جای اینکه دستگاه هاضمه خود را با خوردن یک وعده سنگین غذایی تحت فشار قرار دهید، هر بار به مقدار کمی غذا بخورید تا سرعت گوارش افزایش پیدا کند. هدف تان را بر این بگذارید که در طول روز 4 تا 5 وعده کوچک بخورید. برای اینکه زیادی گرسنه تان نشود، فاصله این وعده ها را سه ساعت قرار دهید.

12. به جای غذا های تولید شده از غذا های کامل مصرف کنید. بدن سخت تر می تواند غذا هایی را هضم کند که زیاد تولید شده اند. درعوض، غذا های کاملی را انتخاب کنید که مواد نگهدارنده و افزودنی و دیگر مواد شیمیایی در آن ها وجود نداشته باشد. میوه، سبزی، برنج قهوه ای، پاستای تهیه شده از غلات کامل، حبوبات، آجیلی جات، و دیگر غذا های کامل را در طول روز بخورید تا فرایند هضم آسان شود و کارایی دستگاه گوارش بالا برود.

13. غذا را خوب بجوید. جویدن موتور هاضمه را روشن می نماید، اما معمولاً کمتر روی آن تاکید می شود. جویدن صحیح باعث می شود سطح ذرات غذا چندین برابر شود و درنتیجه آنزیم ها دسترسی بیشتری به غذا هایی که به بدن خود وارد می کنید پیدا می نمایند. با جویدن، سطح عظیمی از غذا در معرض بزاق قرار می گیرد، برای همین، خوب جویدن آغاز خوبی برای گوارش راحت و بی دردسر است.

14. مکمل های پروبیوتیک مصرف کنید. پروبیوتیک ها باکتری هایی هستند که به حفظ تعادل میکروارگانیسم ها در روده کمک می نمایند. نشانه هایی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف پروبیوتیک اضافی به شکل مکمل می تواند با حفظ میزان باکتری های مفید در روده ها به گوارش غذا کمک کند. پروبیوتیک ها در انواع مختلفی از غذا ها وجود دارد، بنابراین، اگر ترجیح می دهید مکمل مصرف نکنید، می توانید غذا های پروبیوتیک را به برنامه خود اضافه کنید و به این ترتیب از مزایای آن ها استفاده کنید.

15. مکمل آنزیم گوارشی مصرف کنید. آنزیم های گوارشی بی احتیاج از نسخه مکملی برای آنزیم های موجود طبیعی در بدن هستند و می توانند به گوارش کمک نمایند. آنزیم ها غذا را به اجزای شان تجزیه می نمایند، و باعث می شوند بدن بتواند غذا را بهتر جذب کند. اگر این آنزیم ها اثرگذار باشند، می توانند به بهره وری و سرعت فرایند هضم کمک نمایند.

سافاری رو: سافاری رو: گردش و تفریح در سافاری های جهان

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: shivamarket.ir شناسه مطلب: 25007

به "چه کنیم تا غذای سنگین زودتر هضم گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کنیم تا غذای سنگین زودتر هضم گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید